Epilepsija – „draugė“ visam gyvenimui

Aneta Vaitkienė
2022-02-28
Epilepsija neišprususiam prašaliečiui galėtų atrodyti kaip baisūs priepuoliai su traukuliais, putomis iš burnos ir sąmonės netekimu... Liga laukinė, nesuvokiama, gal psichinė? Bet ne.
Epilepsija – „draugė“ visam gyvenimui
Jie šalia jūsų ką nors ištiks epilepsijos priepuolis, tiesiog būkite šalia, kol jis baigsis. Užtikrinkite, kad žmogus neužsigautų į šalia esančius daiktus, atlaisvinkite jo drabužius. Priepuolis įprastai trunka vieną dvi minutes, jam pasibaigus reikia paversti ant šono ir palaukti, kol žmogus atsigaus. Jei priepuolis užsitęsia ilgiau, tuomet reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Susirgo po eismo įvykio
38 m. vilnietė Sofija gyvena su šia liga jau 16 metų – nuo tos lemtingos nakties, kai būdama dvidešimt dvejų pateko į eismo įvykį. „Tuo metu tiesiog priėmiau faktą, kad patyriau smegenų traumą, – prisimena ji, – bet pagijau palyginti greitai ir gerai. O po pusmečio prasidėjo...“
 
2006-aisiais Sofiją ištiko pirmasis priepuolis. „Net nepagalvojau, kad tai epilepsija – paprastai gi turi paslikas kristi ir putos iš burnos turi dribti. Maniau, kad gal kas nors susijusio su psichika, gal man isterijos. Tos „isterijos“ atsitikdavo kokį kartą per metus, todėl jų nesureikšminau.“
 
Priepuolis ištiko viešumoje

Sunerimo mūsų pašnekovė tik tada, kai po kelerių metų nesuprantamas priepuolis ją ištiko viešoje vietoje. „Visas mano kūnas tarsi sustingo, maniau, kad mirštu, – pasakoja ji. – Bet nepraradau sąmonės, viską jaučiau. Prasidėjo traukuliai, niekas nesuprato, kas vyksta. Iškvietė greitąją pagalbą, nuvežė į ligoninę, kur traukuliai tęsėsi, bet aš vis dar buvau sąmoninga.“
 
Vėliau priepuoliams padažnėjus Sofijai paskirti vaistai nuo epilepsijos – bet, kaip paaiškėjo, jie visiškai netiko būtent jos ligos atvejui: „Aš neprisimenu, bet mama pasakojo, kad pirmieji vaistai man sukėlė haliucinacijas. Netrukus vaistus pakeitė ir aš tada paklausiau, kiek laiko juos reikės gerti. Gydytojas atsakė, kad visą gyvenimą, o aš: kąąąąą?!“, – prisimena Sofija.
 

L.S. skaičius
70
- tiek proc. pacientų pavyksta priepuolius visiškai kontroliuoti vaistais.

 
Sunkiausias atvejis
„Prarandu kalbą, mintys vienaskiemenės, užsimerkiu, nes mane viskas erzina, – sunkiausio priepuolio atvejį apibūdina pašnekovė. – Sutrinka kvėpavimas. Raumenys visiškai atsileidžia, negaliu judėti, dažnai šlubuoju. Kartais galiu šiek tiek pajudėti ir pasiekiu kur atsigulti, bet kartais neturiu laiko ir tiesiog krentu kaip maišas. Tada vyras nuneša mane į lovą. Kartais raumenys smarkiai įsitempia, negaliu jų ištiesinti arba prasideda traukuliai: trūkčioja ranka, koja, visas kūnas. Būna, einu gatve, mane užpuola lengvas priepuolis, susuka koją, o su tokia koja reikia eiti namo...“
 
Įtakos turi stresas
Bet koks stresas Sofijai gali sukelti epilepsijos priepuolį. Taip pat alkoholis, miego trūkumas, netinkama mityba. Jai tenka nuolat kreipti dėmesį į miego kiekį, maistą. „Žinių geriau visai neskaityti, nesijaudinti. Negaliu visiškai sustabdyti priepuolių, dar neparinkome vaistų, kurie atvestų į stabilią remisiją“, – sako moteris.
 
Kone kiekvieną sykį prieš epilepsijos priepuolį Sofija patiria vadinamąją aurą – savotišką artėjančio priepuolio nuojautą. „Vienas įdomiausių dalykų, susijusių su auros pojūčiu, ‑ nupasakoja ji, ‑ yra toks anti-dežaviu, kai viskas kas pažįstama tampa nepažįstama. Pavyzdžiui, aš galiu neatpažinti savo vyro. Šis jausmas trunka tiesiog kelias sekundes, bet yra labai bauginantis. Panašu, kad staiga atsiduri nepažįstamoje vietoje. Dabar jau pripratau ir raminu save, kad viskas praeis – ir bus gerai.“


Specialisto interviu
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas dr. Arminas Jasionis.
 
‑ Kaip atrodo dažniausiai pasitaikantis epilepsijos priepuolis?
‑ Priepuoliai pasireiškia įvairiai: nuo trūkčiojančios galūnės ar sutrinkančio suvokimo iki sąmonės praradimo ir traukulių. Priepuolių trukmė taip pat įvairi – nuo kelių sekundžių iki minučių. Susirgti gali bet kas bet kokiame amžiuje. Jei žmogus pajunta neįprastus trumpus keistus pojūčius, kurie praeina savaime, bet pasikartoja – galūnės tirpimą ar trūkčiojimą, sutrikusią kalbą, iš atminties dingstančią laiko atkarpą – jau verta pasikonsultuoti su gydytoju.
 

‑ Jei šalia manęs žmogų ištiktų epilepsija, kaip galėčiau jam padėti?
‑ Tiesiog būkite šalia, kol priepuolis baigsis. Užtikrinkite, kad žmogus neužsigautų į šalia esančius daiktus, atlaisvinkite jo drabužius. Priepuolis įprastai trunka vieną dvi minutes, jam pasibaigus reikia paversti ant šono ir palaukti, kol žmogus atsigaus. Iki tol negalima duoti valgyti ar bandyti pagirdyti. Taip pat atmintina, kad priepuolio metu negalima kišti į burną jokių daiktų ar bandyti pražiodyti. Jei priepuolis užsitęsia ilgiau, priepuoliai kartojasi ar jo metu susižeidžiama, žmogus sunkiai kvėpuoja, ilgai neatsigauna ar jį pykina – tuomet reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą. Apsilankyti ligoninės Priėmimo skyriuje taip pat reikia, jei tai – pirmas priepuolis gyvenime. Svarbiausia, kad nepraeitume pro sąmonės netekusį žmogų – jam greičiausiai reikalinga pagalba!
 
‑ Kokios efektyviausios epilepsijos gydymo schemos?
‑ Dažniausiai skiriami medikamentai, jų deriniai, kuriuos gydytojai parenka pagal ligos pobūdį. Pagrindinis vaistų nuo epilepsijos tikslas – mažinti nenormalų neuronų dirglumą ir taip neleisti kilti epilepsinėms iškrovoms. Vaistai nepašalina pačios epilepsijos priežasties, tačiau leidžia išvengti jos priepuolių. 
Jei priepuoliai kartojasi nepaisant gydymo keliais vaistais, svarstoma operacinio gydymo galimybė. Chirurginės galimybės yra kelios. Elektroencefalografijos (EEG) ir vaizdinių tyrimų pagalba nustačius už priepuolius atsakingą zoną, siūloma jos pašalinimo operacija. Kitas efektyvus metodas – klajoklio nervo stimuliacija, kuomet implantuojamas stimuliatorius, retinantis ir palengvinantis priepuolius.
 
‑ Teigiama, kad sergančių epilepsija kasmet vis daugėja. Kaip manote, ar tai tiesa? Ir kokios to priežastys?
‑ Epilepsijos dažnis gana stabilus – ja serga 0,7-0,8 procento žmonių. Gali atrodyti, kad anksčiau epilepsija sergančių žmonių buvo mažiau, tačiau tai greičiausiai geresnės šiuolaikinės diagnostikos ir didesnio visuomenės medicininio raštingumo rezultatas.
 
‑ Jūs turite daug epilepsija sergančių pacientų. Kaip juos priima visuomenė? Kaip jaučiasi jie patys?
‑ Epilepsija sergančiųjų gyvenimas priklauso nuo visuomenės išprusimo ir tolerancijos. Sergančiuosius šia liga dažnai vargina depresija, nerimas, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, todėl darbdavių ir kolegų geranoriškumas, visuomenės priėmimas itin svarbus. Ne visi dar žino, kad epilepsija – ne psichikos liga. Visuomenė keičiasi į gerąją pusę, tačiau švietėjiškos žinios visiems yra ypač svarbios, kad epilepsija sergantys žmonės jaustųsi saugiai ir visavertiškai funkcionuotų visuomenėje. Greta medikamentinio gydymo tai tikrai prisideda prie sergančiųjų sveikatos ir gerovės.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris