Endoskopuotojas J.Birutis patirtimi dalinasi su kolegomis iš Latvijos

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
2022-11-25
Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro operacijų skyriaus operacinėje pusdienį dirbo specialistai iš Rygos (Latvija). Baigę mokymus
Vokietijoje, kur įgijo teorinių žinių apie antsvorio gydymą naujuoju endoskopinės skrandžio plastikos metodu, patirties ir praktikos semtis nusprendė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur jau šeštą mėnesį taikoma pirmiausia JAV, vėliau Europoje paplitusi skrandžio mažinimo operacijų modifikacija – endoskopinė skrandžio plastika. Jos vienas iš pradininkų Baltijos šalyse endoskopuotojas Justas Birutis pasiryžęs ne tik padėti viršsvorio varginamiems žmonėms, bet ir mokyti kolegas, nusprendusius įsisavinti šį metodą ir taikyti ji savo ligoninėje.    
Endoskopuotojas J.Birutis patirtimi dalinasi su kolegomis iš Latvijos
Rygos Pauls Stradins Klinikinės universitetinės ligoninės Gastroenterologijos centro vadovas prof. Aldis Pukitis (iš kairės), Respublikinės Šiaulių ligoninės Endoskopijų skyriaus koordinatorius, gydytojas gastroenterologas Justas Birutis ir gyd. chirurgas Erlends Gerulskis iš Cėsis miesto ligoninės džiaugėsi sėkmingu bendradarbiavimu. Zitos Katkienės nuotr.

Latvijos gydytojai pasirinko Šiaulius
Skirtingose ligoninėse dirbantys gydytojai  Erlends Gerulskis iš Cėsis miesto ligoninės ir profesorius Aldis Pukitis, Rygos Pauls Stradins Klinikinės universitetinės ligoninės Gastroenterologijos centro vadovas, nusprendę mokytis endoskopinės skrandžio plastikos technologijos, pirmiausia vyko į Vokietiją, kur sėmėsi teorinių žinių. Tiesa, mokantis buvo galimybė ir praktiškai operuoti, tačiau tik naudojant maketus. Norint pradėti taikyti metodą praktikoje, gydytojams būtina pamatyti gyvai atliekamas operacijas ir, žinoma, atlikti jas specialistų priežiūroje.
 
„Mums buvo pasiūlyta, kur vykti praktikuotis ir mes pasirinkome Šiaulius, nes mums patogu geografiškai“, - sako Aldis Pukitis ir džiaugiasi galimybe susipažinti ir dirbti su Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoju gastroenterologu endoskopuotoju Justu Biručiu, kuris yra savo darbo meistras.
 

„Yra specifiniai dalykai, kurių, mokantis teorijos, nesuprasi. Operuojantis gydytojas pasako, į ką atkreipti dėmesį, kaip dirbti esant vienokiai ar kitokiai situacijai – tai labai svarbu“, - įgyta patirtimi džiaugėsi ir gydytojas chirurgas Erlends Gerulskis, įsitikinę, kad kol nepadarys 5-6 operacijų drauge su patyrusiu specialistu, nesijaus saugiai.
Medikai planuoja dar kartą atvykti į Respublikinę Šiaulių ligoninę įtvirtinti jau įgytas žinias ir patobulinti įgūdžius. Planuoja atvykti ir drauge su slaugytojomis, kurios dirbs operacinės komandoje drauge su profesoriais.
 
Pradžioje abu gydytojai planuoja dirbti drauge, kaip viena komanda, tačiau vėliau, dirbdami skirtinguose miestuose, imsis operuoti atskirai savo ligoninėse. Šiuo metu medikams didžiausia problema – pacientai. „Latvijos valdžia svorio koregavimui skirtas operacijas labai mažai finansuoja, tad žmogui jos kainuoja daug brangiau, nei Lietuvoje“, - sakė A. Pukitis, ir juokavo,   
kad krizės metu, kai viskas brangu, žmonės mažiau valgys, tai ir tų operacijų reikės mažiau“.
 
Dalinasi žinių bagažu
Respublikinės Šiaulių ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų skyriaus koordinatorius, gydytojas gastroenterologas Justas Birutis unikalių skrandžio plastikos operacijų ėmėsi vienas pirmųjų Baltijos šalyse. Birželio mėnesį Šiauliuose pradėtos nutukimo gydymo intervencinės procedūros sudomino kolegas iš Latvijos ir jie, pasimokę Vokietijoje ir Šiauliuose, sausio mėnesį planuoja atlikti pirmąsias operacijas Rygoje.
 
Gali mokymų Vokietijoje dalyviai vykti praktikos ir į kitas valstybes, kuriose taikomas šis metodas. Tačiau Latviams geografiškai patogu važiuoti į Šiaulius. „Kita vartus – mes esame tie, kurie daugiausiai yra atlikę Lietuvoje operacijų, lenkiam ir Klaipėdą. Didesnis pacientų skaičius, daugiau praktikos, daugiau patarimų, tad ir didesnis žinių bagažas keliauja pas Latvijos specialistus“, - patikina specialybės mokytoju trumpam tapęs gydytojas Justas Birutis ir pastebi, kad operacijos metu Latvijos gydytojai norėjo pažiūrėti, kaip pacientui atliekama procedūra, sulaukti patarimų, pamokymų. Ypač domino problemos, kylančios procedūros metu, ir jų sprendimai.

 
Sužavėjo patirtis ir susiklausymas
Profesoriai iš Latvijos neslėpė, kad pagal tai, ką jie matė, kaip dirba ligoninės medikų komanda operacinėje, jie buvo sužavėti. Pasak A. Pukičio, operacinėje nebereikia žodžių, užtenka žvilgsnio ir Endoskopijų skyriaus slaugytojos žino kokį instrumentą reikia paduoti, kokie veiksmai eina vienas po kito.
 
„Buvo laikas, kai mes mokėmės iš Vakarų Europos šalių specialistų ir stebėjomės jų profesionalumu, dabar pasikeitė vaidmenys ir mes jau mokome kitus“, - džiaugiasi ir gydytojas J. Birutis šia jam gyvenimo suteikta galimybe, nes šių svečių atvykimas į ligoninę jau yra pamaloninimas ir patvirtinimas, kad dirbama tikslingai ir einama teisingu keliu, o rezultatai yra įdomūs ir kitų šalių specialistams.

 
„Džiaugiamės, kad atvažiavo iš tokios garsios Rygos ligoninės žmonės, turintys didelį žinių bagažą ir iš jų mes galime daug ko pasimokyti ir perimti jų patirtį, atliekant kitas intervencijas“, - sako J. Birutis ir džiaugiasi šiuo bendradarbiavimu bei galimybe pasidalinti patirtimi apie tai, kokios  intervencijos atliekamos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kokios – Rygoje.
 
90 proc. sėkmės – pacientų rankose
Atlikus endoskopinę skrandžio plastiką nėra jokios garantijos, kad paciento svoris ims mažėti. Pasak J. Biručio, svorio netekimas kiekvienam yra individualus. Šiuo metu yra žmonių, kurie neteko medikų žadėtų 20-23 procentų, bet jau yra ir tokių pacientų, kurie iki galo nesilaiko rekomendacijų, į mitybą įtraukia papildomų maisto produktų ir nepasiekia tų rezultatų, apie kuriuos buvo kalbama prieš operaciją.
 
„Mūsų atlikta procedūra ir dietologės Kristinos Kurganovienės sudaryti mitybos planai yra tik 10 proc. sėkmės tikslo link. 90 proc. sudaro pacientų indėlis: jų užsispyrimas, tikslo siekimas, savęs priežiūra po operacijos. Dažniausiai siekiamas svoris nukrenta jau po šešių mėnesių, kai žmogus netenka daugiausiai svorio. Po to jis palaiko tą svorį“, - dalinasi gydytojas J. Birutis pacientų pasiekimais ir džiaugiasi, kai motyvuoti pacientai po operacijos spaudžia ranką, sutikti miesto gatvėje ar paskambina telefonu ir dėkoja už suteiktą galimybę sveikti.
 
„Kiek žmogus to plano laikysis, tiek ir išlaikys pasiektus rezultatus ir bus išvengęs didelės chirurginės intervencijos. Tačiau jei nesilaikys – jokia chirurginė intervencija nepadės“, - akcentuoja gydytojas ir ragina laikytis sveiko gyvenimo būdo ir jokių intervencijų neprireiks. Prireikus konsultacijos apie svorio metimo galimybes ir naująją skrandžio mažinimo procedūrą rašykite el. p. justas.birutis@siauliuligonine.lt

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

  razinka


  Sveika šeima


  Mityba – prieš vėžį

  „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

  Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kuri jūsų akis verkia?
  Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
  Kaip sutaupyti 99 centus
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
  Buvo buvo, kaip nebuvo!
  Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

  Naujas numeris