Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

Aneta Vaitkienė
2023-01-26
Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam tapo diagnozuota latentinė forma – tai būklė, kai žmogus yra užsikrėtęs tuberkuliozės bakterijomis, bet šiuo metu jos neaktyvios. Kad išvengtų TB išsivystymo, Karoliui buvo paskirtas gydymo kursas, tačiau jis jo nebaigė. „Buvau kvailas studenčiokas, – karčiai šypteli Karolis, – pagalvojau: ai, aš sveikas! Ir nustojau vartoti vaistus. O po kelerių metų pradėjau jausti tuberkuliozės simptomus.“
Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes
Tuberkuliozė yra labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kuria užsikrėtę yra daugiau nei 2 mlrd. žmonių, daugiausia – besivystančiose šalyse. Kasmet ši liga nusineša 2–3 mln. gyvybių, o naujų atvejų užregistruojama apie 9 mln.

Simptomai atsėlino patyliukais
„Paskutiniaisiais metais kolegijoje netekau daug svorio, – prisimena pirmuosius požymius Karolis. – Pradėjau naktimis gausiai prakaituoti. Lyg ir nieko tokio, pasakytumėte, bet tai vis stiprėjo. Pabusdavau visas permirkęs. Pradėjau kosėti lyg šimtametis rūkalius, o aš niekada nerūkiau.“ Jo simptomai pamažėle sunkėjo, kol jau nebebuvo galima ignoruoti. Tuomet Karolis kreipėsi į šeimos gydytoją ir tas, žinodamas jo ligos istoriją, įtarė, kad pacientui prasidėjo aktyvi TB forma.
 
„Manau, kad didžiausia mano klaida, jog kai man buvo diagnozuota latentinė tuberkuliozė ir net tada, kai antrą kartą buvo nustatyta aktyvi ligos forma, buvo vidinė nuostata, kad tai nėra rimta liga, – prisipažįsta Karolis. – Negalėjau atsikratyti to jaunatviško optimizmo, kad sugersiu vaistų kursą ir ji išnyks. Nesuvokiau ligos sunkumo ir net nežinojau skirtingų jos tipų.“
 

Prireikė pakartotinių tyrimų
Tačiau net ir pradėjęs gydytis, vyras nesijautė geriau. Jis žinojo, kad kažkas ne taip. Po kelių papildomų tyrimų ir dar vienos krūtinės ląstos rentgenogramos jo gydytojas paskelbė prastą naujieną. „Jis pasakė: „jūs sergate vaistams atsparia tuberkulioze. Tai yra tada, kai visų vartojamų pirmos eilės vaistų nepakanka ligai išgydyti. Taigi, mes pridėsime kai kurių antrosios eilės vaistų“, ir jis išvardijo padarinius, su kuriais man dabar reikės turėti reikalų.“
 
Vaistams atsparios TB pacientai turi būti gydomi specialiais vaistais. Šie nėra tokie geri kaip įprasti vaistai nuo tuberkuliozės, o gydymas trunka daug ilgiau. Vietoj 6-9 mėnesių gydymo nuo vaistams jautrios tuberkuliozės, Karolio gydymas užtruko dvejus metus. Ir ilgą laiką – daugiau nei pusmetį – jam reikėjo izoliuotis, kad nieko neužkrėstų. „Sakyčiau, kad sunkiausia gydymo dalis – būtent ta izoliacija, negalėjimas išgyventi patirties, kai sergate, bet būnate su draugais, su šeima ir jie jus palaiko, padrąsina“, – pasakoja Karolis.
 
Norėtų įkrėsti sau proto
Pašnekovas norėtų, kad jo istorija paskatintų žmones, sergančius latentine tuberkuliozės forma, būtinai užbaigti gydymą, idant būtų išvengta tuberkuliozės ligos išsivystymo.
 
„Jei ką nors galėčiau pakeisti praeityje, norėčiau grįžti į laikus, kai man buvo devyniolika ir ką tik buvo diagnozuota latentinė TB. Jei galėčiau sau tuometiniam bent kiek nors proto įkrėsti, man būtų sutaupę daug sielvarto ateityje. Tie vaistai... jie tikrai turi šalutinį poveikį. Jaučiausi nuolat prislėgtas, kamavo niūrios mintys, panirau depresijon. O juk turėjau šansą išvengti tos septynių mėnesių izoliacijos, kuri manęs vos neprivedė iki savižudybės, – prisipažįsta Karolis. – Taigi, manau, kad tuberkuliozės sustabdymas pradiniame etape, kai ji dar yra latentinės formos ir jūs dar nesate užkrečiamas – yra tai, ką reikia akcentuoti pasakojant mano istoriją.“
 
Šiuo metu Karolis pripažintas visiškai neužkrečiamu, laikoma, kad jo tuberkuliozė nugalėta. Tačiau dėl viso pikto jis nepraranda ryšio su pulmonologais ir periodiškai tikrinasi – baimė, kad sykį nugalėtas monstras vėl iškels galvą, nepalieka vyro nė dienos.

 

Interviu su specialistu
Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos Tuberkuliozės skyriaus vedėja Jūratė Greičiuvienė
 
- Ar pastebėjote pakitimų susirgimų tuberkulioze statistikoje per koronaviruso pandemiją ir po jos?
- Visu pandeminiu ir ankstyvuoju popandeminiu laikotarpiu atvykdavo ypač sunkios būklės tuberkulioze sergantys pacientai, tad ir jų gydymas ne visuomet būdavo sėkmingas. Buvo ir mirčių. Juk visas gydymas buvo nuotolinis, o kraštutiniu atveju atvežus į ligoninę, būklė jau būdavo kritiška.
Atsparių vaistams pacientų niekada neturėjome daug – tarkim, praėjusiais metais buvo du nauji atvejai, abu pacientus persiuntėme į Vilnių. Vienoje mokykloje Radviliškyje turime palyginti naują, pavasarį rastą tuberkuliozės židinį, ir laikas nuo laiko pas mus iš jo papuola pacientai, bet tai nėra vaistams atsparios tuberkuliozės atvejai.

 
- Kiek sudėtinga gydyti vaistams atsparią tuberkuliozę?
- Žmogų vis dar galima išgelbėti, jam tiesiog skiriamas visiškai kitoks gydymas. Vaistams atspari tuberkuliozė turi atsparumą visiems standartiniams vaistams, tačiau yra papildomi, visiškai kitokio tipo vaistai, jie tikrai geri. Visiškai kitas gydymo algoritmas, visiškai kitos gydymo trukmės. Bet čia problema yra kita – matote, jie ne visi nori gydytis... Būna, kad kiek įmanoma juos laikome stacionare, ateina laikas, kai jie jau tampa nebaciliarūs ir gydymą galima būtų tęsti namuose, bet... pacientas dingsta iš ligoninės ir jo tenka ieškoti su policija. Na, o kas nori gydytis, tikrai būna pagydomas.
 
- Per du paskutiniuosius praėjusių metų trečdalius į Lietuvą atvažiavo daug Ukrainos karo pabėgėlių. Daugelis jų prieš tai gyveno tikrai nežmoniškomis sąlygomis ir turėjo daugybę galimybių užsikrėsti tuberkulioze. Ar jūsų patirtyje pasitaikė tokių pacientų?
- Iš Ukrainos turėjome tris atvejus. Vieną labai sunkų. Deja, žmogus neišgyveno. Dar buvo jauna moteris su vaikais – tuberkuliozė buvo diagnozuota ir jai, ir vaikams. Kai tapo nebebaciliari, palikome ją gydytis ambulatoriškai.
Žinoma, užsikrėtę ir susirgę tuberkulioze pabėgėliai sudaro tam tikrą naujų židinių atsiradimo riziką, juk atvažiavę ukrainiečiai apgyvendinami bendrabučiuose, mokyklose, kur jų būna didesnis kiekis, jie kontaktuoja ir tarpusavy, ir su priimančios šalies gyventojais, ir lankosi parduotuvėse bei viešosiose įstaigose. Bet juk užsikrėtimas priklauso ir nuo žmonių imuniteto! Jei imunitetas pakankamai geras, yra šansas ir nesusirgti.
 
- Kaip manote, ar Lietuvos gyvenimo lygiui mes turime ne per daug susirgimų tuberkulioze?
- Kad sergamumas vis dar didesnis nei Vakarų Europoje, rodo tai, jog pas mus vis dar yra skiepijama nuo tuberkuliozės. O Vakarų Europoje jau daug kur ne. Pas mus gi vaikui gimus jis paskiepijamas, kad neturėtume bent jau labai sunkių vaikų tuberkuliozės atvejų. Ir dar sugrįžta mūsų žmonės, tuberkulioze užsikrėtę užsienyje – tarkim, iš Švedijos ar Anglijos, kur buvo išvykę dirbti ir gyveno prastomis sąlygomis, susigrūdę su kitais darbo migrantais iš šalių, kuriose padėtis su tuberkulioze yra dar prastesnė nei mūsų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

   Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

   Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

   razinka


   Sveika šeima


   Mobingas: daug triukšmo, mažai įrodymų

   Ant elektros stulpo užkeltas darbuotojo dviratis, šmeižtas ir apkalbos – tokiomis sąlygomis kasdien dirba tūkstančiai darbuotojų, o Valstybinė darbo inspekcija (VDI) sulaukia vis daugiau skundų dėl galimo mobingo atvejų. Nors tema sulaukia vis daugiau dėmesio, VDI atstovai pastebi, kad didžioji dalis skundų nepasitvirtin...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Medikai priešinasi... medikų skaičiaus didinimui

   Pietų Korėjos Ministrų kabinetas nusprendė itin ženkliai padidinti medicinos studentų skaičių. Tokius planus skeptiškai vertina ne tik gydytojų, bet ir studentų bendruomenės. Dėl to, Korėjos rezidentai masiškai palieka darbo vietas.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
   Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
   Kas tas imunitetas?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas tas imunitetas?
   Kas Prienus su pikaperiais sieja?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas Prienus su pikaperiais sieja?

   Naujas numeris