Aterosklerozės komplikacijos vos nekainavo kojos

Aigustė Tavoraitė
2017-11-09
Kai dešimt metų su dirbtine kojų kraujagysle pragyvenusi vilnietė Irena Birutė Miškinienė (87 m.) dėl aterosklerozės komplikacijų pavasarį vėl pakliuvo į chirurgų rankas, nei ji pati, nei artimieji nė neįtarė, kad ne vieną mėnesį teks praleisti nežinioje. Jei ne sėkmingai pritaikytas modernus gydymas, moteris galėjo netekti kojos.
Aterosklerozės komplikacijos vos nekainavo kojos
Pavasarį dėl kojų aterosklerozės komplikacijų pakartotinai operuota Irena Birutė Miškinienė po penkis mėnesius trukusio gydymo džiaugiasi išsaugota koja.

Operacijos sekė viena po kitos

I.B.Miškinienė sakė buvusi sveika kaip ridikas, kol po vyro mirties prieš dešimtį metų visos bėdos viena paskui kitą neužgriuvusios. Kreipusis į gydytojus dėl pradėjusių šalti kojų ir atlikusi tyrimus moteris išgirdo, kad yra užsikimšusios kojų kraujagyslės ir reikalinga operacija.
 
„Pamenu, birželi stentuota kairioji miego arterija, o po savaitės operuota koja – įdėta dirbtinė kraujagyslė. Tiek miego, tiek kairės šlaunies arterijos buvo kone užakusios. Buvo tik laiko klausimas, kada kur nukrisiu“, – kalbėjo I.B.Miškinienė.
 
Ji pridūrė, kad vėliau tais pačiais metais stentuota ir dešinioji miego arterija, o prieš šešerius metus – širdies kraujagyslė dėl patirto antro infarkto. Tarsi dar šių bėdų būtų maža, 2008 m. moteris dėl vėžio neteko krūties.
 

Po kojų kraujagyslės operacijos moteris toliau dešimt metų gyveno lyg nieko ir nebūtų buvę – ir sode dirbo, žemę arė. „Visą laiką tikrinausi kraujagyslių būklę, bet rezultatai nekėlė nerimo“, – kalbėjo pašnekovė.
 
Grėsė kojos amputacija

Tačiau šią žiemą koja moteriai pradėjo taip šalti, kad nebegalėjo paeiti. „Gydytoja pažiūrėjusi diagnozavo, kad dirbtinė kraujagyslė užsikimšo ir vėl reikalinga operacija“, – sakė ji.
 
Operuota kovo pabaigoje. Tačiau po jos nekrozavus odai virš dešinės šlaunies viršuje atsiradusios didelės kraujosruvos (hematomos) atsvėrė žaizda. Gydytojams teko pasiraitoti rankoves ne tik siekiant sustabdyti infekcijos plitimą, bet ir išsaugoti pacientės koją.
 
„Mėnesį mama praleido ligoninėje, vėliau kambarys namuose buvo paverstas palata – dar savaitei ji buvo prijungta prie vakuuminio aparato. Jis vis filtravo ir filtravo žaizdą, daug nerimo lydėjo, kuo visa tai baigsis. Kiekviena diena buvo tarsi kova. Aišku, visi kartu su broliais blogiausių minčių, kad mamai gali būti amputuota koja, stengiamės neprisileisti“, – prisiminė moterį slaugiusi dukra Ramutė.
 
Pasitelkė specialius tvarsčius
 
Situacija pasikeitė pradėjus naudoti sidabrinius tvarsčius. „Šie naujoviški tvarsčiai sugerdavo skystį, paversdavo jį želė, – sakė ji. – Buvome pasiryžę taikyti viską, ką įmanoma, ir tvirtai tikėjome, kad mamai turi pagerėti. Už profesionalumą ir paramą itin esame dėkingi kraujagyslių chirurgei Ingridai Ašakienei bei visai jos komandai.“
Dabar ji kiekvieną dieną ji išeina pasivaikščioti, po truputį vis didina atstumus. Tačiau moteris sako vėl jaučianti šalimus kojoje, eis pasitikrinti pas gydytoją. „Kai jau yra bėda – susiaurėjusios kraujagyslės, tai niekada nežinai, kada jos vėl gali užsikišti...“ – sakė pacientės dukra. 

 Interviu:
 
VUL Santaros klinikų Kraujagyslių rekonstrukcinės ir endovaskulinės chirurgijos centro gydytoja kraujagyslių chirurgė dr. Ingrida Ašakienė:
 

- Kuo aterosklerozė yra klastinga?
- Aterosklerozė (arterinių kraujagyslių užkalkėjimas) – generalizuotas procesas, pakenkiantis ne vienam organui, pažeidžiantis širdies, rankų, kaklo, kojų kraujagysles.
Tačiau apie tai žmogus gali nė neįtarti. Dažniausiai jau progresavusią ligą išduoda kojų skausmas, protarpinis šlubavimas. Šeimos gydytojas tokį pacientą pirmiausia nukreipia neurologo konsultacijai. Šiam neradus jokios patologijos žmogus siunčiamas pas kraujagyslių chirurgą. Tačiau būna, kad atėjęs dėl kojų skausmų ligonis atsiduria pas kardiologus – randamas pakenkimas širdies, kaklo kraujagyslėse. Praktiškai penkiolikai procentų pacientų, kuriems diagnozuojama kojų aterosklerozė, sklerotinės plokštės randamos ir miego arterijose, širdies kraujagyslėse. Einant jaučiamas dusulys galėtų būti ženklas, kad širdies kraujagysės yra pažeistos.

- Tai – daugiau pagyvenusių žmonių liga?
- Nors kojų aterosklezorė, ypač esant rizikos veiksniams (jei rūkoma, turima genetiškai nulemtą padidėjusį cholesterolio kiekį), jaunėja, paprastai ja serga 45–65 metų amžiaus žmonės, vidurkis – virš 50-ies metų. Tai pakankamai dažna liga, tačiau paprastai diagnozuojama pavėluotos stadijos. Tokių rimtų komplikacijų kaip šiai pacientei pasitaiko, bet tai nėra rutininis dalykas.

- Kas padidina pooperacinių komplikacijų riziką?

- Visų pirma amžius. Taip pat įtakos turėjo, kad tai buvo pakartotinė kraujagyslių operacija, ji buvo pakankamai sudėtinga – reikėjo atstatyti kraujotaką į dvi kraujagysles. Be to, dirbtinės kraujagyslės prigijimas savaime yra daug sudėtingesnis procesas nei pačios pacientės audinių panaudojimo atveju. Nors kraujotaką pavyko sėksmingai atstatyti, tačiau tiek dėl minėtojo amžiaus, gautų kraują skystinančių medikamentų, operacijos trukmės moters viršutiniame šlaunies trečdalyje atsirado didžiulis odos defektas – hematoma (kraujosruva). Iš pradžių gydėme, stebėjome ją, tačiau virš jos esanti oda nekrozavo, atsivėrė žaizda. Taigi užduotis buvo ir išsaugoti galūnę, kad išliktų ir veiktų protezas, ir kovoti su infekcija, kad neišplistų.

- Kokio gydymo tai pareikalavo?
- Pirmiausia pacientei skirti du antibakterinio gydymo kursai. Tačiau kadangi žaizda gausiai valėsi, buvo gausi vadinamoji žaizdos oksidacija ir nemažas odos defektas, panaudojome vakuumo terapiją. Visame pasaulyje ši terapija gana dažnai naudojama, tik mūsų kraujagyslių chirurgų praktikoje šis metodas kažkodėl nėra itin prigijęs. Vakuuminė terapija stipriai pagerino žaizdos gijimą, neleido infekcijai patekti prie protezo. Kai žaizda visai pradėjo trauktis, sumažėjo sekrecija, pradėjome naudoti modernius tvarsčius su sidabru, ant jų dėjome antrinį putų tvarstį. Šis priemonių kompleksas buvo skirtas tam, kad išsaugotume koją. Jei ne šios modernios priemonės, galėjo pasibaigti tragiškai. Dabar pacientė sėkmingai išgydyta ambulatorinėmis sąlygomis.

Verta žinoti:
 
 60 proc. lėtinių žaizdų yra padengtos bioplėvele, kuri lėtina gijimą ir yra infekcijos šaltinis. Bioplėvelė lemia apie 80 proc. infekcijų sveikatos priežiūros srityje.
 
 Bioplėvelė – mikroorganizmų kolonijų pagamintas polisacharidinis šarvas, kuris saugo bakterijas ir virusus nuo išorinių veiksnių, antimikrobinių agentų, organizmo autolitinio proceso. Ji formuojasi ant žaizdos (dantenų, šlapimo takų, kateterių ir panašiai) paviršiaus. Bioplėvelė – tai fizinis barjeras, kuris neleidžia žaizdai gyti ir slopina uždegiminį, granuliacijos ir reepitelizacijos procesus. Pašalinus bioplėvelę chirurginiu, mechaniniu ar kitu būdu, ji greitai vėl susiformuoja iš naujo. Jos nesunaikina daugelis antiseptikų ar antimikrobinių preparatų.
 
 Bioplėvelę žaizdoje galima įtarti pagal šiuos klinikinius požymius: 1. Pasikartojanti infekcija, užbaigus antibakterinį gydymą; 2. Hipereksudacija; 3. Negausios granuliacijos; 4. Matinė paviršinė plėvelė, atraumatiškai pašalinama; 5. Nestebint  jokio žaizdos gijimo progeso po 2–4 sav. gydymo.
 
 Svarbu laiku identifikuoti bioplėvelę, ją pašalinti ir taikyti tinkamą  kompleksinį gydymą. Tai padeda išvengti infekcijos sąlygotų problemų. Standartiniai antiseptiniai tvarsčiai veiksmingi tik tada, jei užtikrina gerą antiseptiko patekimą į žaizdą. Daugeliui standartinių antimikrobinių medžiagų bioplėvelė yra atspari.
 
 Aquacel Ag+Extra tvarstis tarptautiniu lygiu pripažintas efektyviu ir veiksmingu suardant bioplėvelę.  Šis tvarstis pagamintas dviejų unikalių technologijų principu: Hydrofiber ir Ag+. Hydrofiber technologijos dėka  tvarstis sugeria ir „užrakina“ žaizdos eksudatą tvarsčio skaidulose; priglunda prie žaizdos mikrokontūrų ir palaiko būtiną gijimui drėgną aplinką. O Ag+ technologijos dėka dviem pagalbinėmis medžiagomis apsaugoti sidabro jonai suardo bioplėvelę sudarančias gleives; pasiekia bakterijas ir sunaikina platų spektrą žaizdos infekcijos sukėlėjų, įskaitant atsparias bakterijų formas; apsaugo nuo bioplėvelės pakartotinio susidarymo.
 
 Aquacel Ag+Extra tvarstis – tinkamas pasirinkimas padengtų bioplėvele lėtinių žaizdų gydymui. Aquacel Ag+Extra efektyvumas įrodytas ir pagrįstas klinikiniais tyrimais. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica