Ar­vy­das Sto­nys: „Tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti“

Aigustė Tavoraitė
2017-11-16
Pro­sta­tos vė­žio diag­no­zę prieš me­tus iš­gir­dęs vie­nas gar­siau­sių ša­lies iliu­zio­nis­tų Ar­vy­das Sto­nys nu­si­tei­kęs va­lin­gai. „La­bai daug ką pa­kei­čiau. Pir­miau­sia – mąs­ty­mą ir po­žiū­rį. Ma­nau, tai yra be­ne vi­sų li­gų prie­žas­tis. Kai pri­imi spren­di­mą kaž­ką da­ry­ti, nie­kas ne­ga­li to su­truk­dy­ti“, – įsi­ti­ki­nęs vy­ras.
Ar­vy­das Sto­nys: „Tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti“

Sun­ki li­ga stip­riai iš­mu­šė že­mę iš po ko­jų?

- Kai iš­gir­dau – bu­vo šo­kas. Ta­čiau ga­na grei­tai gal­vo­je vis­ką su­ge­bė­jau pro­tin­gai su­si­dė­lio­ti. Šiaip vi­sa­da sten­giau­si svei­ka­ta pa­kan­ka­mai rū­pin­tis, tad ir pas­ta­rai­siais me­tais ne­tu­rė­jau jo­kių nu­si­skun­di­mų, per­ša­li­mo li­gos ir­gi ap­lenk­da­vo. Ta­čiau per­nai pa­si­ga­vau vi­ru­si­nį plau­čių už­de­gi­mą. Iš­si­gy­džiau, bet dėl vi­so ko dar nu­spren­džiau nu­ei­ti pa­si­tik­rin­ti. At­vy­kus į sa­vo po­li­kli­ni­ką, ku­rio­je šiaip re­tai lan­kau­si, gy­dy­to­ja at­krei­pė dė­me­sį, kad ne­da­ly­vau­ju pro­sta­tos vė­žio pro­fi­lak­ti­nė­je pro­gra­mo­je. Nu­mo­jau ran­ka, sa­kiau, kad esu svei­kas kaip ri­di­kas, ta­čiau gy­dy­to­ja grei­tai nu­vi­jo at­lik­ti krau­jo ty­ri­mus. Ir ką gi – skam­bi­na ji man de­šim­tą va­lan­dą va­ka­ro ir sa­ko, kad ki­tą­dien rei­kė­tų nu­va­žiuo­ti į on­ko­lo­gi­nį ins­ti­tu­tą. Aš sa­kau – ne­juo­kau­kit. Pa­si­ro­do, ma­no PSA bu­vo de­vy­ni, kai nor­ma yra trys... Aiš­ku, nu­ra­mi­nau sa­ve, kad pir­miau­sia rei­kia įsi­ti­kin­ti, ar tai tie­sa, juk PSA ga­li šo­ki­nė­ti dėl ki­tų prie­žas­čių – pro­sta­tos už­de­gi­mo. Ta­čiau at­li­kus biop­si­ją diag­no­zė pa­si­tvir­ti­no, pa­gau­tas vė­žys bu­vo dar pir­mos sta­di­jos, nors da­bar links­ta­ma kal­bė­ti apie ant­rą­ją.

- Te­ko kar­di­na­liai keis­ti gy­ve­ni­mo bū­dą? Įta­riu, to­kios pro­fe­si­jos žmo­gaus die­nos rit­mas bu­vo pa­kan­ka­mai cha­o­tiš­kas...

- La­bai daug ką pa­kei­čiau. Pir­miau­sia – mąs­ty­mą ir po­žiū­rį. Ma­nau, tai yra be­ne vi­sų li­gų prie­žas­tis. Pra­dė­jau ak­ty­viau gy­ven­ti – kiek­vie­ną die­ną nu­bė­gu apie tris ki­lo­met­rus. At­si­ke­liu aš­tun­tą, pa­skai­tau kny­gą ir šo­ku į spor­ti­nį kos­tiu­mą. Snin­ga, ly­ja – jo­kio skir­tu­mo. Kai pri­imi spren­di­mą kaž­ką da­ry­ti, nie­kas ne­ga­li to su­truk­dy­ti.


Dar at­ra­dau po­li­fe­no­lių gau­sų mais­to pa­pil­dą iš ci­ber­žo­lių, bro­ko­lių, gra­na­tų ir ža­lio­sios ar­ba­tos, ku­rį su­kū­rė Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės Kemb­ri­džo uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kas on­ko­lo­gas Ro­ber­tas Tho­mas. Var­to­ju kiek­vie­ną die­ną ir di­de­lė­mis do­zė­mis. Re­ko­men­duo­ja­mos dvi kap­su­lės per die­ną, tai aš ge­riu tri­skart per die­ną po dvi kap­su­les. Ir per pas­ta­ruo­sius me­tus ro­dik­liai pra­dė­jo ge­rė­ti. Prieš me­tus ma­no PSA bu­vo 9, vė­liau su­ma­žė­jo iki 7,5, toliau – iki 6,25, vė­liau – 4,75. Tad ar­tė­ju prie nor­mos. Ne­ga­liu teig­ti, kad pa­svei­kau, ta­čiau ro­dik­liai ro­do, kad li­ga yra lo­ka­li­zuo­ta ir to­liau ne­prog­re­suo­ja.

- Ra­di­ka­les­nių gy­dy­mo me­to­dų tai­ky­ti ne­si­ry­žo­te?

- Man iš­kart bu­vo pa­siū­ly­ta ope­ra­ci­ja, che­mo­te­ra­pi­ja ar­ba švi­ti­ni­mas. Pas­ta­ruo­sius du me­to­dus iš kar­to at­me­čiau. Dėl ope­ra­ci­jos – gy­dy­to­jai ir da­bar la­bai no­rė­tų ma­ne ope­ruo­ti, ta­čiau kol kas vyks­ta dia­lo­gas. Kol tą „gy­vu­lį“ tu­ri pa­ga­vęs už uo­de­gos lai­ku, jį įma­no­ma re­gu­liuo­ti ir ki­tais bū­dais. To­dėl no­riu vi­sus vy­rus pa­ska­tin­ti – ne­lau­kit, kol ką pa­ju­sit, ši li­ga jo­kių simp­to­mų neturi – vis­kas vei­kia ir nie­ko ne­skau­da. O lai­ku pa­si­tik­ri­nus ga­li­ma iš­gy­ti. Pro­fi­lak­ti­ka pa­pras­čiau­sia – vie­ną kar­tą per me­tus pa­si­da­ry­ti krau­jo ty­ri­mą. Da­bar kiek­vie­ną mė­ne­sį tą da­rau.

- Jau me­tus lai­ko vi­siš­kai ne­var­to­ja­te gy­vu­li­nės kil­mės pro­duk­tų. Tai ir­gi į nau­dą?

- Pri­ėmiau to­kį spren­di­mą su kai ku­rių gy­dy­to­jų pa­ta­ri­mu ir rim­to­mis kon­sul­ta­ci­jo­mis. Kol esi svei­kas, tu­ri lais­vą va­lią rink­tis val­gy­ti, ką no­ri. Ta­čiau kai gy­dy­to­jai pa­ta­ria, kas bū­tų veiks­min­ga, kvai­la bū­tų tuo ne­pa­si­nau­do­ti. Be­je, to­kia die­ta man pa­ga­liau lei­do su­si­tvar­ky­ti su ant­svo­riu, su ku­riuo ko­vo­ju jau dvy­li­ka me­tų.

Bū­tent prieš tiek lai­ko me­čiau rū­ky­ti. Dras­tiš­kai, kvai­lai. Su­tin­kant nau­jus me­tus pa­sa­kiau, kad tai – pas­ku­ti­nė ci­ga­re­tė. Nors di­de­lių pro­ble­mų su va­lios pa­stan­go­mis ne­bu­vo, or­ga­niz­mui tai bu­vo šo­kas – per pu­sę me­tų pri­au­gau dvi­de­šimt ki­log­ra­mų.
Ke­pe­nys su­rie­bė­jo, ka­sa pra­dė­jo strei­kuo­ti, gy­dy­to­jai sa­kė, kad cuk­ri­nis dia­be­tas sto­vi prie du­rų... Tai tuos vi­sus me­tus vis me­čiau svo­rį, ko tik ne­da­riau – ba­da­vau, skai­čia­vau ka­lo­ri­jas, de­ri­nau mais­tą pa­gal krau­jo gu­pę, da­riau iš­kro­vos die­nas.
Ta­čiau svo­ris į vie­ną ar ki­tą pu­sę ki­to ne­žy­miai. Da­bar ne tik at­si­sa­kiau gy­vu­li­nės kil­mės mais­to, bet ir lai­kau­si to­kios tai­syk­lės: val­gau po ne­daug ke­lis kar­tus per die­ną – iš es­mės kas tris va­lan­das. Taip pa­vy­ko at­si­kra­ty­ti 15 ki­log­ra­mų. Be to, per pas­ta­ruo­sius me­tus kiek įma­no­ma vi­siš­kai iš mi­ty­bos eli­mi­na­vau cuk­rų. Jis vi­siems – ne tik ser­gan­tiems – yra di­džiau­sias prie­šas, jo pa­pil­do­mai pri­dė­ta į įvai­riau­sius ga­mi­nius. To­dėl ir po­mi­do­rų pa­da­žą ver­duo­si, duo­ną ga­mi­nuo­si ir dar dau­ge­lį da­ly­kų da­rau­si pats.

- Pa­na­šu, kad esa­te tvir­tos va­lios žmo­gus. Pro­fe­si­ja už­grū­di­no?


- Aš tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti (juo­kia­si). Jei ne­tu­rė­čiau tvir­tos va­lios, ne­ga­lė­čiau da­ry­ti to, kuo už­si­i­mu ne vie­ną de­šimt­me­tį. Pa­ruoš­ti iliu­zi­jos pro­gra­mą rei­kia ge­ro­kai iš pe­ties pa­dir­bė­ti. Jei vie­ną triu­ką ga­li pa­ruoš­ti per sa­vai­tę ar mė­ne­sį, ki­tiems pri­rei­kia me­tų ar net ke­le­rių. Kiek daug to­kių at­ve­jų, kai vis re­pe­tuo­ji triu­ką, ta­čiau nie­kaip ne­si­gau­na, kaip no­rė­tum. Ta­da švei­ti jį kur į kam­pą rie­biai nu­si­kei­kęs. Ta­čiau po ke­le­tos die­nų at­ei­ni, pa­ke­li jį, nu­va­lai dul­kes ir at­si­pra­šai ir to­liau dir­bi. Mo­kė­ti sau­go­ti pa­slap­tis ir tu­rė­ti daug va­lios – pa­grin­di­nės iliu­zio­nis­to sa­vy­bės.

- Šian­dien jau­čia­te jau­nų­jų iliu­zio­nis­tų kon­ku­ren­ci­ją?

- Aš jiems esu kon­ku­ren­tas, jie man – ne (juo­kia­si). Yra daug jau­nų iliu­zio­nis­tų, vie­ną jų gal­būt ir ga­lė­čiau va­din­ti kon­ku­ren­tu, ta­čiau jis to­kiu tik­rai nė­ra. Tai – ma­no mo­ki­nys Man­tas Wi­zard, su ku­riuo grei­čiau mus sie­ja tė­vo ir sū­naus ry­šys. La­bai daug jau­nų žmo­nių, ne­su­vok­da­mi, ką da­ro, ir siek­da­mi leng­vų pi­ni­gų ar­ba įsi­vaiz­duo­da­mi esą iliu­zio­nis­tai daž­nai pri­da­ro klai­dų – kal­bu tiek apie pub­li­kos val­dy­mą, sce­ni­nę kul­tū­rą. Triu­kas – vi­so la­bo tik ma­ža su­de­da­mo­ji šou da­lis, pre­teks­tas už­lip­ti į sce­ną, o vi­sa ki­ta pri­klau­so nuo ar­tis­to. Aš į iliu­zi­jos me­ną žiū­riu per hu­mo­ro priz­mę. La­bai džiau­giuo­si, kai tą lai­ką, kai trun­ka pa­si­ro­dy­mas, žmo­nės ste­bi­si, juo­kia­si – bent tą aki­mir­ką tam­pa lai­min­gi. 

Unikalų gamtos produktą pasitelkia kovai su vėžiu

Ne­se­niai Lie­tu­vo­je vie­šė­ju­sio žy­maus Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos moks­li­nin­ko on­ko­lo­go Ro­ber­to J. Tho­mo at­lik­tas ty­ri­mas tei­kia vil­čių ne tik pro­sta­tos vė­žiu, bet ir ki­to­mis sun­kio­mis li­go­mis ser­gan­tiems li­go­niams.
 
R.J. Tho­mas yra pa­skel­bęs dau­giau kaip šim­tą re­cen­zuo­tų moks­li­nių dar­bų ir pa­ren­gęs ne vie­ną de­šim­tį Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės at­si­tik­ti­nės im­ties, kon­tro­liuo­ja­mų­jų ty­ri­mų, iš jų – ir Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės na­cio­na­li­nio vė­žio ty­ri­mo tin­klo Po­mi-T ty­ri­mą, ku­riuo pir­mą­kart pa­sau­ly­je įro­dy­tas po­li­fe­no­lių gau­saus mais­to pa­pil­do iš gra­na­tų, ža­lio­sios ar­ba­tos, ci­ber­žo­lių ir bro­ko­lių an­ti­na­vi­ki­nis po­vei­kis.

Po­li­fe­no­liai – tai au­ga­li­nės che­mi­nės me­džia­gos, su­kur­tos pa­čios gam­tos. Jų gau­sių mais­to pro­duk­tų ypač daug var­to­ja Vi­dur­že­mio jū­ros ir Ry­tų ša­lių gy­ven­to­jai, to­dėl ne­at­si­tik­ti­nai jie svei­kes­ni ir gy­ve­na il­giau. Ne vie­nas moks­li­nis ty­ri­mas pa­tvir­ti­no au­ga­li­nių po­li­fe­no­lių nau­dą ma­ži­nant ne tik vė­žio, bet se­nat­vi­nės de­men­ci­jos, ar­tri­to, šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų, ka­ta­rak­tos ir ki­tų li­gų iš­si­vys­ty­mo ri­zi­ką.

Ypač daug Po­mi-T ty­ri­mas vil­ties tei­kia pro­sta­tos vė­žiu ser­gan­tiems vy­rams. Ty­ri­mas pa­ro­dė, kad po­li­fe­no­lių gau­sus mais­to pa­pil­das, su­da­ry­tas iš bro­ko­lių, ci­ber­žo­lių, gra­na­tų ir ža­lio­sios ar­ba­tos eks­trak­to, efek­ty­viai slo­pi­no ne tik PSA, bet ir pro­sta­tos na­vi­kų au­gi­mą.

Po­mi-T ty­ri­mas apė­mė 203 sa­va­no­rius 53–89 me­tų am­žiaus vy­rus, ser­gan­čius ne­iš­pli­tu­siu pro­sta­tos vė­žiu. Ak­luo­ju bū­du jie  bu­vo pa­skirs­ty­ti į dvi gru­pes – vie­na jų 6 mė­ne­sius 2  kar­tus per die­ną var­to­jo tab­le­tes iš gra­na­tų, ža­lio­sios ar­ba­tos, ci­ber­žo­lių ir bro­ko­lių, ki­ta – pla­ce­bą. Pa­si­ro­do, pas­ta­ro­jo­je gru­pė­je PSA ly­gis vi­du­ti­niš­kai pa­di­dė­jo 78,5 proc. o mais­to pa­pil­do gru­pė­je – tik 14,7 proc. Tai­gi be­veik pu­sei vy­rų, var­to­ju­sių tab­le­tes iš bro­ko­lių, ci­ber­žo­lių, gra­na­tų ir ža­lio­sios ar­ba­tos, vė­žys nu­sto­jo aug­ti ar net re­gre­sa­vo.

Dau­ge­lio moks­li­nin­kų nuo­mo­ne, po­li­fe­no­lių an­ti­na­vi­ki­nis ir už­de­gi­mo slo­pi­na­ma­sis po­vei­kis uni­ver­sa­lus, to­dėl Po­mi-T ty­ri­me nau­do­tas mais­to pa­pil­das tu­rė­tų pa­dė­ti ser­gant ne  tik pro­sta­tos, bet ir ki­tų lo­ka­li­za­ci­jų vė­žiu ar ki­to­mis lė­ti­nė­mis li­go­mis bei sie­kiant iš­veng­ti jų pa­si­kar­to­ji­mo.

Mais­to pro­duk­tų, ku­riuo­se gau­su po­li­fe­no­lių, re­ko­men­duo­ja­ma var­to­ti kas­dien. Pa­vyz­džiui, pie­tums iš­si­vir­ti tirš­tos bro­ko­lių sriu­bos ar­ba pa­si­ga­min­ti dar­žo­vių ir vai­sių kok­tei­lių.  Tik šie pro­duk­tai tu­rė­tų bū­ti šva­rūs, ne­už­terš­ti pes­ti­ci­dais ar her­bi­ci­dais. Ga­li­ma pro­duk­tų pri­si­džio­vin­ti ar­ba džio­vin­tus su­ber­ti į vie­ną kap­su­lę ir iš kar­to gau­ti vi­są re­ko­men­duo­ja­mą po­li­fe­no­lių pa­ros do­zę. Bet tai ne­reiš­kia, kad vie­na kap­su­lė tu­ri pa­keis­ti vi­są svei­ką mi­ty­bą ir gy­ven­se­ną. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris