Arūnas Želvys: „Ar tėvystė – tik pradėti vaiką?“

Greta Vanagienė
2020-06-05
Artėjančios Tėvo dienos proga gydytojas urologas docentas Arūnas Želvys kiekvienam vyrui siūlo „Vikipedijoje“ rasti tėvo apibrėžimą ir pagalvoti, kuriai kategorijai jis priklauso: „Nesvarbu, būtum tėvas numeris vienas ar numeris du, linkiu, kad šeimoje augantis vaikas galėtų pasakyti „štai mano tėvas, kuris manimi rūpinasi ir padeda“.“
Arūnas Želvys: „Ar tėvystė – tik pradėti vaiką?“
„Tie, kurie nenori megzti ir puoselėti ryšio, vėliau nenorės ir auginti vaikų“, - sako gydytojas urologas docentas Arūnas Želvys.

- Ar vyrams būdinga išgyventi psichologinį nuopuolį susilaukus vaikų, kaip neretai moterys išgyvena pogimdyminę depresiją?
- Hm...Visų pirma išsiaiškinkime, koks tas tėvas. Jis gali būti biologinis – atėjo ir po pusvalandžio išėjo. Daugiau jo niekas niekada nematė. Socialinis - kuris vaiką globoja, augina, remia ir išleidžia į gyvenimą. Taip pat ir teisinis tėvas, kuris susituokė su moterimi, jau turinčia vaikų. Dažnai darželiuose prašoma nurodyti tėvą numeris vienas ir numeris du. Čia turbūt todėl, kad nė vienas neįsižeistų?.. Taigi svarbu išsiaiškinti, ar tėvystė yra tik pradėti vaiką, ar kartu jį ir mylėti visą gyvenimą. Pasitaiko tokių, kurie atsiranda po keturiasdešimties metų ir sako: „Malonu susipažinti. Pasirūpink manimi, man sunku – aš juk tavo tėvas.“
Tiesa, yra tėvų, kurie nežino, kad jų auginami vaikai iš tikrųjų nėra jų biologiniai palikuonys. Duok Dieve, verčiau ir nesužinotų... Vyrui tai gali būti didelė moralinė trauma.
Tėvo dienos proga visi mes pagalvokime, kuriai kategorijai priklausome. Norėtųsi, kad būtų kuo daugiau tokių, kurie sau galėtų prisiskirti visas tris. Ar tu būtum tėvas numeris vienas, ar numeris du, linkiu, kad šeimoje augantis vaikas, galėtų pasakyti: „Štai mano tėvas, kuris manimi rūpinasi ir padeda.“
O depresijos dėl tėvystės vyrai tikrai neišgyvena. Tiesa, vyras, būdamas narcizas, gali jaustis nuskriaustas. Juk staiga moteris ima žavėtis nebe juo, o kūdikiu. Narcizui griūva gyvenimas. Bet jei žmogus supranta, kokį didelį pokytį ir atsakomybę atneša tėvystė, kiek daug naujų pareigų tai duoda, depresijos vyrui neturėtų būti. Vaikas turėtų atnešti tik džiaugsmą. Bėda, jog neturime gerų psichologų, kurie padėtų išaiškinti kitas šeimose kylančias bėdas.
 
- Savo kabinete su vyrais tikriausiai pasikalbate ir apie sielos skausmus?

Stengiamės savo specialybę suprasti šiek tiek plačiau, įsigilinti į problemas, į pacientą turime žiūrėti kompleksiškai.
Taip ir su tėvyste - vieni galvoja, kad užtenka vaiką tik padaryti turint atitinkamus organus, kiti - jog tėvystę galima nusipirkti kaip mašiną.
Atvirai kalbant, į urologus dažniausiai kreipiamasi, kai vyrams nestovi tas organas. Sako „padaryk, kad stovėtų“. Atrodo, jiems visos problemos tada išsispręs. Taip nebūna. Kad stovėtų, tarp dviejų žmonių visų pirma turi būti emocinis ryšys. Išspręsti visų pirma reikia psichologines porų bėdas. Mechaniškai viską galima pagerinti: nupjauti, prisiūti, padaryti minkštesnį, kietesnį. Tačiau ryšio su antra puse be paties pastangų nesukursime. Tie, kurie nenori megzti ir puoselėti ryšio, vėliau nenorės ir auginti vaikų.
 
- Ginekologai sako, jog jaunoji karta gyvena pasyvų lytinį gyvenimą. Susikoncentruojama į darbus, profesinius pasiekimus. Gal dėl to ir tenka minti jūsų kabineto duris, nes nėra kada poroms kurti emocinio ryšio?
- Poros dabar nenori įsipareigoti, vaikus planuoja ateičiai. Kala pinigus. Bet žinote, kaip sakoma, – iki keturiasdešimties nori uždirbti pinigų būsimai šeimai, o po keturiasdešimties juos išleidžia vaisingumo klinikoje, kad tą šeimą sukurtų. Tai - didelė problema.
Visi medikai pasakytų, kad dėl sveikatos vaikų susilaukti reikėtų kuo anksčiau. Ir fizinis nuovargis pakeliamas jaunystėje daug lengviau, nei sulaukus brandaus amžiaus. Gyvenimas, deja, dažnai diktuoja kitaip, o tie keturiasdešimt, kai pagaliau pralobstama, ateina nejučia. Pinigų niekada nebus pakankamai, žmogus išleis tiek, kiek turės.
Kita vertus, įsivaizduokite, kad šių dienų jaunuolis, ką tik baigęs mokyklą susilaukia vaikų, kaip kad būdavo anksčiau. Kaip jam išgyventi be kitų pagalbos? Iš didelės meilės palapinėje vaiko juk neauginsi...
 
- Keturiasdešimties ir jau į vaisingumo kliniką? Kas kaltas dėl tokios statistikos?
- Nors atliekama daug mokslinių tyrimų, niekas negali atsakyti, kodėl pastaruoju metu mažėja vyrų vaisingumas, prastėja spermos kokybė. Spėjama, kad įtaką gali daryti aplinkos tarša. Kalta visuma: maistas, gyvenimo būdas, įvairios dietos.
 
- Viename interviu pasaulyje garsus psichologas teigė, kad moteris „užmuša“ du klausimai: ar esi ištekėjusi ir ar turi vaikų. O kokie klausimai „užmuša“ vyrus?
- Kokia tavo mašina (Juokiasi.). Taip... ko gero tai ir „užmuša“. Vyras, turintis gražią mašiną, iš moterų sulaukia daugiau dėmesio. Pervažiuoja sau per Palangą kavalierius...

Iš tiesų visi nori šiltų ir gražių santykių, o ne paremtų vien pinigais. Moterims siūlau atkreipti dėmesį į tikrą vyrą.
 
- Su malonumu. Koks jis?
- Tas, kuris ją suprastų ir padėtų sunkiais gyvenimo momentais. O pinigai? Jei tik bus sveikatos, jei kartu koja kojon žengs per gyvenimą – bus ir jų.


Dosjė
1979-1985m. studijos Kauno Medicinos Institute. Specialybė- chirurgas.

1985-1987m. Visasąjunginis chirurgijos centras Maskvoje. Klinikinis ordinatorius
1987-1991 m.Respublikinė Vilniaus klinikinė ligoninė, Urologijos skyrius. Urologas
1992-1996m. Vilniaus Universitetinė Antakalnio ligoninė. Urologas
1996- 2007m. Respublikinė Vilniaus Santariškių ligoninė, Nefrochirurginis skyrius. Urologas
1991-1999m.Vilniaus Universiteto Medicinos fakultetas, Nefrourologijos klinika. Vyr. Asistentas
1999-2016m. Vilniaus Universiteto ligoninė Santariškių klinikos. Urologijos Centras. Vyr.ordinatorius.
2001  - 2002m. Vilniaus Universiteto ligoninė Santariškių klinikos. Generalinio direktoriaus pavaduotojas klinikiniam darbui
2007-iki dabar Vilniaus Universiteto Medicinos fakultetas, Gastroenterologijos, nefrourologijos ir chirurgijos klinika. Docentas
2009- 2016m. Vilniaus Universiteto ligoninė Santariškių klinikos Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovas
2016-2017m. Vilniaus Universiteto ligoninė Santariškių klinikos. Urologijos skyriaus vedėjas
2017- ii dabar Vilniaus Universiteto ligoninė Santaros klinikos. Urologijos centro vadovas
Nuo 2019m.Europos Urologų Tarybos (Europeam Board of Urology) narys


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris