Vyrų lytine sveikata dažnai rūpinasi moterys

Gintarė Kaminskienė
2015-02-27
„Vyrai visuomet lieka vyrais“, – pripažįsta specialistai. Tiesa ta, kad moterys kur kas dažniau yra dėmesingesnės ne tik savo, bet ir mylimųjų sveikatai. Urologas profesorius habil. dr. Balys Dainys teigia, kad būtent dėl to dailiosios lyties atstoves reikėtų pagirti. Net toks įprastas vyrų sveikatos sutrikimas kaip prostatos padidėjimas gali baigtis ne itin gerai. O rūpestingos moterys pirmos suskumba spręsti šią problemą.
Vyrų lytine sveikata dažnai rūpinasi moterys

Išvengti neįmanoma

Urologas prof. habil. dr. Balys Dainys (nuotr.) sutinka, kad ne visi vyrai jaučia varginamus gerybinio priešinės liaukos (prostatos) išvešėjimo simptomus. Tačiau, pripažįsta profesorius, šio sveikatos sutrikimo vyrams išvengti ko gero neįmanoma. „Tai - hormonų persitvarkymo rezultatas. Tad kaip moterys neišvengia menopauzės, taip vyrai neišvengia andropauzės. Šešiasdešimt procentų penkiasdešimtmečių pasireiškia gerybinio priešinės liaukos išvešėjimo požymiai, su tuo susiduria beveik visi aštuoniasdešimtmečiai“, – statistiką vardija specialistas.
Anot prof. habil. dr. B.Dainio, jau nuo trisdešimties metų vyrams kasmet vienu procentu mažėja vyriško lytinio hormono testosterono kiekis. O tai lemia prostatos didėjimą. „Anksčiau gydytojai sakydavo, kad kai vyras pradeda sunkiau šlapintis, jis sensta. Gerybinis prostatos išvešėjimas gali būti determinuotas ir genetiškai. Kitaip tariant, jei senelis, tėvas turėjo tokią problemą – tikėtina, kad sūnus ją taip pat turės.“, – perspėja profesorius.
 
Priemonių įvairovė
Prostatos išvešėjimo simptomams palengvinti esama įvairių priemonių. „Mano taktika – jei požymiai neryškūs, skirti augalinės kilmės preparatus“, – sako prof. habil. dr. B.Dainys.
Tačiau ne taip retai pasitaiko atvejų, kad vyrai delsia kreiptis į gydytojus, parisiruošia tik tada, kai prostatos išvešėjimo požymiai ryškūs. Vyrai skundžiasi sunkesniu šlapinimusi. Dėl šios priežasties ir naktį tenka keltis kelis kartus. „Atsiranda vadinamasis imperatyvas – užsinori ir tuoj pat turi atsidurti tualete. Tuomet reikia stipresnių medikamentų: alfa adrenoblokatorių, vaistų veikiančių hormonų apykaitą. Jų pasirinkimas taip pat nemažas. Kai kurie net iš dalies kompensuojami“, – vardija specialistas.

Deja, kai vaistai nepadeda, išeitis lieka viena – operacija. „Dažniausiai dabar jos atliekamos transuretrinės rezekcijos būdu pro šlaplę. Retai, tačiau dar pasitaiko, kad būna prostata itin išvešėjusi. Tuomet taikoma ir atvira operacija“, – paaiškina profesorius.
 
Moterų vaidmuo svarbus
„Žinoma, vyrai lieka vyrais, – mano prof. habil. dr. B.Dainys. - Vengia apsilankymo pas urologą. Tad mylinčių moterų vaidmuo tokiu atveju tampa itin svarbus.“
Psichoterapeutė Rita Zykienė anksčiau „Lietuvos sveikatai“ yra sakiusi, kad vyrų nenoras kreiptis į specialistus susijęs su vengimu paprašyti pagalbos. „Stiprūs žmonės tokią konsultaciją laiko tarsi visišku fiasko. Šį išgyvenimą lydi gėdos, kaltės, nerimo ar baimės jausmas. Visa „puokštė“ neigiamų išgyvenimų, kurie trukdo peržengti susikurtą ribą. Kreipimasis į kitą pagalbos – pralaimėjimo, silpnumo pripažinimas. Šiuo atveju įtakos gali turėti ir asmenybės savybės. Vyrų atsakomybės, pareigos, noro dominuoti, kontroliuoti kitus jausmai dažnai yra itin stiprūs. Jiems lengviau padėti kitiems, nei priimti pagalbą. Pastarasis veiksmas laikomas nevyrišku“, – pasakojo specialistė.
O prof. B.Dainys sako, kad ypač kalbant apie vyrų lytinę sveikatą, moteris būtina pagirti. „Jos pastabesnės, anksčiau pamato vyrų problemas. Gerybinio prostatos išvešėjimo pasekmė ne tik šlapinimosi, bet ir potencijos sutrikimai. Vyrai kartais linkę pervertinti savo galimybes. Savo ruožtu moterys situaciją vertina realiau. Tuomet ir atveda vyrus konsultacijos“, – mano specialistas.
Profesorius perspėja, kad gerybinis priešinės liaukos išvešėjimas tik skamba „gerai“. „Šios problemos negydant, šlapimo pūslė nėra visiškai ištuštinama, tuomet gali prasidėti rimtos problemos dėl inkstų. Tokia liga gali net „nuvaryti į kapus“,“ - akcentuoja gydytojas urologas. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica