Kaip gimsta fetišas?

www.lsveikata.lt
2021-12-06
Sakoma, kad žmonės gimsta jau turėdami tam tikrų seksualinių polinkių. Tačiau mokslininkai vis dar ginčijasi dėl šios versijos teisingumo. Arčiau tiesos yra tai, kad fetišai ir tam tikri seksualiniai polinkiai, dar vadinami iškrypimais, formuojasi vaikystėje.
Kaip gimsta fetišas?
Pasak psichologų, fetišizmas, sadomazochizmas ir kiti seksualiniai polinkiai, kurie tenkinami abipusiu sutarimu, yra norma, o ne sutrikimas.

Konsultuoja specialistė
Psichoanalitikė, psichologė, santykių ekspertė Anna Malli:

- Seksualinė energija formuojasi itin ankstyvame amžiuje, o fonas, kuriame ji fiksuojama, lemia seksualinę mūsų elgseną. Jei vaikas patyrė fizinę prievartą, greičiausiai suaugęs jis bus linkęs į mazochizmą.
 

Ekshibicionizmas taip pat yra susijęs su vaikystės patirtimi. Rodydamas lytinius organus vaikas dažniausiai gėdijasi. Ir todėl šis jausmas persipina su seksualiniais pojūčiais. Jei tėvai tokiomis akimirkomis vaiką skatino ar juokėsi, suaugus ekshibicionizmas žmogui gali asocijuotis su pritarimu ir meile.
Todėl galime daryti išvadą, kad seksualinius pomėgius vaikui dažniausiai formuoja tėvai.
 
Kada formuojasi fetišai
Kiekvieno fetišisto istorija savita. Tačiau kad susiformuotų netinkama seksualinė elgsena, būtini trys komponentai: bendravimo su mama stoka arba jo nebuvimas vaikystėje, traumuojanti seksualinė patirtis ir emocinis susikoncentravimas ties kokiu nors objektu.
 
Potraukis skirtingoms kūno dalims. Įsivaizduokite, kad berniukui vaikystėje mama neskyrė reikiamo dėmesio – ji buvo šalta, stokojanti emocijų. Tačiau kartais ji paprašydavo sūnaus atnešti jai kokį nors drabužį, pavyzdžiui, kojinę ir ją užmauti. Po šio ritualo ji padėkodavo berniuką apkabindama ir pabučiuodama.
Vaikui tai buvo ta svarbi kontaktinė bendravimo su mama patirtis, kuri jo psichikoje užsifiksavo kaip meilės išraiška. Kai jis užaugo, moterų kojos tapo vieninteliu būdu gauti šią „meilę“. Iš čia – ir pėdų fetišizmas.
 
Jaudinantys negyvi objektai. Kalbame apie seksualines asociacijas su daiktais. Pavyzdys: kambaryje, kuriame vyras masturbuojasi, yra paveikslas su balionais. Orgazmo akimirką vyras žvilgteli į paveikslą. Jei taip nutinka ne vieną kartą, vaizdas ilgainiui gali tapti seksualinio reflekso stimuliatoriumi, tai yra suformuoti fetišą balionams. Tačiau, kokio intensyvumo ir trukmės dirgiklis turi būti, kad jis taptų fetišu, neaišku.
 

Potraukis tam tikram tipažui. Tokį potraukį taip pat galima vadinti fetišu. Teigiama, kad partnerius renkamės panašius į savo tėvus, nes ankstyvojoje vaikystėje jų įvaizdis mums asocijavosi su „dieviškuoju“ – tai teikė saugumo jausmą. Kad jo neprarastume, ir romantinius, ir seksualinius partnerius renkamės orientuodamiesi į šį įvaizdį.
Jei į seksualinius polinkius žiūrėtume pro traumos prizmę, tikėtina, kad galime jausti susijaudinimą žmogui, kuris veido bruožais, kūno sandara ar kitomis savybėmis primena tą, kuris mus traumavo. Taip psichika bando užbaigti skaudų scenarijų.
 
Kaip tai nutinka gyvenime? Merginą vaikystėje išprievartavo maniakas, ji prisiminė, kad ant jo kūno buvo daug tatuiruočių. Užaugusi ji greičiausiai pasidarys tatuiruotes – tai jai primins kažkada patirtą baimę ir skausmą. O seksualiai ją jaudins tatuiruoti vyrai. Svarbu suprasti, kad tai nėra sutrikimas ar patologija. Tai – psichinis procesas. Mumyse gyvena iliuzija, kad suvaidinus šį scenarijų iš naujo pasidarys lengviau.
 

Kada norma, o kada patologija?
Atsakant į šį klausimą reikėtų žvelgti ne į psichologinę problemos pusę, o į socialinę. Vadinasi, fetišizmas, sadomazochizmas ir kiti seksualiniai polinkiai, kurie tenkinami abipusiu sutarimu, yra norma, o ne sutrikimas.
Pavyzdžiui, jei žmogų seksualiai jaudina kojų pirštai, o partneris dėl to nesigėdija – viskas gerai. Sutrikimas – kai fetišistas pasislepia po stalu, kad aplaižytų prie jo sėdinčiųjų pirštus.
 
Ar apie fetišus reikia pasakyti partneriui?
Tai svarbu, nes žmogus turi priimti save su visomis „keistenybėmis“. Pakartokime: tik tuo atveju, kai „keistenybės“ neprieštarauja įstatymas ir nepažeidžia kito asmens ribų. Jei nekalbėsite apie savo seksualinius polinkius ir slėpsite juos giliai viduje, ims kauptis įtampa. Ir anksčiau ar vėliau fetišas ras išeitį – ne visada geriausiu būdu.
 
Apie tai reikia kalbėtis atvirai ir nuoširdžiai, be užuominų. Ir palikti partneriui pasirinkimą, priimti jūsų fetišus ar ne. Jei jis kategoriškai atsisako, galbūt apskritai nėra pasirengęs jūsų priimti tokio, koks esate. Kaži ar tokie santykiai turi prasmės – nereikia vienas kito kankinti. Pasitikėjimas yra pirmas dalykas, kuris garantuoja stiprią ir prasmingą sąjungą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris