A.D.H.D ir santykiai

Emilija Lipskytė
2022-03-07
Kai vienas arba abu partneriai turi dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromą (A.D.H.D. – angl.), santykiai patiria iššūkių, ypač jei sutrikimas nediagnozuojamas. Tyrimai rodo, kad sindromą turintys asmenys patiria daugiau tarpasmeninių problemų, o tokios santuokos dažnai baigiasi nesėkme. Todėl susidūrę su šia problema žmonės pradeda ieškoti pagalbos.
A.D.H.D ir santykiai
Apklausus 3 tūkst. suaugusiųjų, kurie yra ar praeityje buvo užmezgę santykius su žmogumi, turinčiu dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromą, paaiškėjo, jog tie, kurie palaikė partnerį ir tikėjo, kad kartu jie stengiasi susitvarkyti su sindromu, mylėjosi beveik dvigubai daugiau nei tie, kurie teigė priešingai.

Būkite supratingi
Manoma, kad žmonės, turintys A.D.H.D., visada nesusitelkę, tačiau daugelis jų iš tiesų gali sutelkti dėmesį į juos dominančius dalykus. Problema atsiranda tada, kai pavyzdžiui, per medaus mėnesį rodytas dėmesys ilgainiui išnyksta. Tokiu atveju partneriui gali pasirodyti, kad jis yra nemylimas.
 
„Jei jūsų mylimas žmogus nuolat išsiblaškęs, gali būti, kad toks jis yra ir dėl jūsų, – teigia vedybų konsultantė Melissa Orlo, kuri veda seminarus poroms, kovojančioms su santykių sunkumais, iš dalies dėl A.D.H.D. – Tai glumina ir galiausiai supykdo partnerį, nes jis jaučia, kad į jį nekreipiamas dėmesys. Prasideda kaltinimai, kad anksčiau taip nebūdavo.“

 
Šių simptomų supratimas – žingsnis užuojautos ir empatijos link. „Mūsų artimieji su dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromu negali sau padėti ir elgtis kitaip, – įžvalgomis dalijasi psichologas Russel A. Barkley, – tai biologinis sutrikimas, o ne gyvenimo būdas. Jie šito negali pakeisti, net jei to ir norėtų.“
 
Ieškokite strategijų
34-erių metų gydytoja Alicia Hart vyrą sutiko būdama 18-kos metų. „Aš tave myliu“ vienas kitam jie ištarė po trijų draugystės dienų. „Žmonės manė, kad esame išprotėję“, – pasakoja ji. Pora gyvenanti Portlande su trimis vaikais abu turi šį sindromą.
 
Dauguma jų konfliktų buvo susiję su nesėkmingu kasdienybės planavimu. Viskas išsirutuliojo į situaciją, kad pora vienas kitam pradėjo grasinti pokalbių įrašymais, kaip įrodymu, kad jie tikrai įvyko. „Nekenčiu vėlavimo, tad sukūriau milijoną strategijų, kaip to išvengti, nes jis tiesiogine prasme neturi laiko suvokimo“, – pasakoja moteris.
 
Panaudodami stipriąsias puses, jie stengiasi išlaikyti namų ūkį. Vyras apmoka sąskaitas ir tvarko finansus. Alicia seka kasdieninę rutiną, nustatydama žadintuvus jų išmaniuosiuose laikrodžiuose, kad padėtų jam atsiminti tokius dalykus kaip pietų metas. Jie taip pat naudoja bendrą internetinį ir sieninį kalendorių.

 
Rodykite pastangas
Knygoje „A.D.H.D. Po tamsos: geresnis seksualinis gyvenimas, geresni santykiai“ autorius, psichologas Ari Tuckman pateikia tyrimo išvadas. Apklausus 3 tūkst. suaugusiųjų, kurie šiuo metu yra ar buvo praeityje užmezgę santykius su sergančiu žmogumi, nustatė, jog žmonės, kurie palaikė partnerį ir tikėjo, kad jie kartu stengiasi susitvarkyti su sindromu, mylėjosi beveik dvigubai daugiau nei tie, kurie teigė priešingai.
 
Kai kuriems sindromą turintiems žmonėms sunku prisitaikyti prie pokyčių ar išlikti optimistiškiems, ypač tada, kai ankstesnės strategijos ar vaistai nepasiteisino. Tačiau neverta nuleisti rankų ir nustoti ieškoti naujų galimybių. „Pabandykite susirasti naują gydytoją. Tai gali būti naujų pokyčių pradžia“, – pataria A.Tuckman.

 
Apsvarstykite kombinuotą gydymą
Ekspertai tikina, kad vien vaistai nėra geriausias būdas valdyti dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromą, tačiau jie gali papildyti kognityvinę elgesio terapiją, mankštą ir sąmoningumą.
 
36-erių metų Taylor Weeks sužinojo, kad serga tik po šešiolikos metų santuokos, kurią, kaip dabar paaiškėjo, nesutarimai lydėjo dėl ligos. Kiek vyras save prisimena, jis kovojo su užmaršumu ir už tai save nuolat bardavo. „Žmona patirdavo didžiulį stresą, – pasakoja Taylor, – ji visuomet būdavo nusivylusi.“
 
Dabar vyras ne tik vartoja vaistus, bet ir lankosi su žmona pas psichologą, praktikuoja dėmesingumą, kad padėtų sumažinti nerimą. Jo žmona taip pat džiaugiasi rezultatais ir priduria, kad bendravimas palengvėjo. Jai nebereikia tvarkyti kiekvieną jų namų ūkio aspektą, nes gydymo dėka vyras prisiima daugiau atsakomybės. „Dabar galiu būti vyras, kurį ji įsimylėjo“, – sako jis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

    Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris