7 santuoką galinčio išgelbėti pokalbio būdai

www.lsveikata.lt
2019-01-14
Klausimas „Kaip praėjo tavo diena?“ gali tarp partnerių sukelti barnį ar net santykių pablogėjimą. Kas padeda sutuoktiniams suprasti, kad yra išgirsti ir suprasti?
7 santuoką galinčio išgelbėti pokalbio būdai
Pokalbio metu aptarkite ką tik norite, išskyrus santuoką ir santykių problemas. Mokėkite išklausyti: kol vienas išlieja emocijas, kitas jo klauso, bet nevertina. Kadangi aptariami dalykai nebus susiję su santuoka, daug paprasčiau palaikyti partnerį, parodyti, kad jį suprantate.

Pataria specialistas
Sietlo universiteto šeimos psichologas ir konsultantas Kyle Benson:

- Kai Stivenas pareina po darbo namo, žmona Keitė klausia: „Kaip praėjo tavo diena?“.
 Tolesnis pokalbis būna toks:
- Per kassavaitinį susirinkimą viršininkė suabejojo mano žiniomis ir pasakė generaliniam, jog aš nekompetentingas. Isterikė!
- Ir vėl tu pradedi, - sako Keitė. – Per giliai imi į širdį ir kaltini viršininkę. (Susivienijimas su priešu)
- Kad ji nuolat prie manęs kabinėjasi.
- Tau tiesiog paranoja. Išmok taip nereaguoti. (Kritika)
- Tiek to, pamiršk.
 

Kaip manote, tokiu momentu Stivenas jaučia, kad žmona jį myli? Greičiausiai, ne. Vietoje to, kad būtų jam užnugaris, Keitė tik stiprina įtampą.
Vašingtono universiteto psichologas Nilas Džeikobsonas atliko tyrimą ir išsiaiškino: kad santuoka ilgalaikėje perspektyvoje būtų sėkminga, reikia išmokti įveikti išorinį spaudimą ir įtampą, kylančius ne poros viduje. Vienas veiksmingiausių būdų papildyti emocijų banko sąskaitą – aptarti, kaip praėjo diena. Toks pokalbis dažnai vadinamas „pokalbiu, išlaisvinančiu nuo streso“.
Vis dėlto daugybė porų, tokių kaip Stivenas ir Keitė, aptaria prabėgusią dieną, tačiau tai nepadeda jiems atsipalaiduoti. Priešingai, stresas tik didėja: partneriams atrodo, kad jų nesiklauso. Dėl to būtina žinoti keletą taisyklių:
 
1 taisyklė: rinkitės tinkamą momentą
Vieni ima kalbėtis tik peržengę namų slenkstį, kitiems gi reikia truputį pabūti vieniems, kad galėtų pradėti dialogą. Svarbu iš anksto aptarti tai. Nusistatykite laiką, kuris tiks jums abiem. Jis gali būti fiksuotas, gali „plaukioti“: kasdien 7 valandą vakaro arba 10 minučių po to, kai abu grįžtate namo.
 
2 taisyklė: negailėkite pokalbiui laiko
Kai kurios poros patiria sunkumų, nes per mažai laiko leidžia kartu. Tai trukdo puoselėti meilę. Todėl reikia skirti pakankamai laiko pokalbiui, kad jo metu išties pajaustumėte artumą. Taigi skirkite tam ne mažiau kaip pusvalandį.
 
3 taisyklė: nepatarinėkite santuokos
Pokalbio metu aptarkite ką tik norite, išskyrus santuoką ir santykių problemas. Mokėkite išklausyti: kol vienas išlieja emocijas, kitas jo klauso, bet nevertina. Kadangi aptariami dalykai nebus susiję su santuoka, daug paprasčiau palaikyti partnerį, parodyti, kad jį suprantate.
 
4 taisyklė: priimkite emocijas
Pokalbis padeda įveikti susierzinimą, atsikratyti nerimo, susikaupusių didelių ir mažų problemų. Jeigu jums nejauku, kad partneris jaučia pyktį, liūdesį ar net įsiūtį, laikas susimąstyti, kodėl. Dažnai toks diskomfortas susijęs su iš vaikystės atėjusiu draudimu reikšti negatyvias emocijas. Nepamirškite ir teigiamų emocijų: jeigu pasiekėte ką nors darbe ar auklėdami vaikus, būtinai apie tai papasakokite. Bendrame gyvenime reikia dalintis ne tik skauduliais, bet ir džiaugsmais ar laimėjimais. Būtent tai santykiams suteikia prasmės.

 
7 veiksmingo pokalbio principai
Naudokite aktyvaus klausimo būdus, kad atsikratytumėte streso ir suartėtumėte su parneriu.
 
1. Keiskitės vaidmenimis
Pasakokite ir klausykitės vienas kito keisdamiesi, pavyzdžiui, po 15 minučių kiekvienas.
 

2. Išreikškite palaikymą
Susikoncentruokite į tai, ką sako partneris, užduokite klausimus, kad geriau įsigilintumėte į situaciją, žiūrėkite į akis.
 
3. Nepatarinėkite
Savaime suprantama, kad stengiatės palaikyti partnerį, kai jam sunku, ir norite padėti jam išspręsti problemas. Tačiau dažniausiai jis tiesiog nori išsikalbėti ir pajausti, kad buvo išgirstas. Nesistenkite partnerio gelbėti ar pakleti jam nuotaikos, jeigu nesate to prašomas. Tiesiog būkite šalia.
Beje, vyrai šią klaidą daro dažniau nei moterys. Mat jiems atrodo, kad gelbėti - jų vyriška pareiga. Tačiau dažniausiai tokie bandymai baigiasi niekuo. Psichologijos profesorius Džonas Gottmanas pastebi: kai moteris dalijasi problemomis, ji nori būti išklausyta ir suprasta. Tai nereiškia, kad problemos nereikia spręsti. Tiesiog prieš patarimus turi eiti užjautimas. Kai partneris pajus, kad jį supratote, ateis ir patarimų laikas.
 
4. Parodykite partneriui, kad suprantate ir priimate jo emocijas. 
Leiskite sutuoktiniui suprasti, kad suprantate jį. Naudokite tokias frazes: „Nenuostabu, kad tu toks nusiminęs“, „Skamba siaubingai“, „Visiškai tau pritariu“, „Aš irgi jausčiausi blogai“.
 
5. Būkite partnerio pusėje

Palaikykite partnerį, netgi jei jums atrodo, kad jis nėra objektyvus. Jeigu būsite skriaudiko pusėje, įskaudinsite sutuoktinį. Jeipartneris kreipiasi į jus emocinio palaikymo, suteikite jam tai. Aiškintis, kas kaltas, o kas ne, dabar ne laikas.
 
6. Užimkite poziciją „mes prieš visus“
Jeigu kovoje su sunkumais partneris jaučiasi vienišas, parodykite, kad esate jo pusėje ir kartu viską įveiksite.
 
7. Reikškite meilę
Prisilietimai – vienas ryškiausių būdų meilei ir palaikymui parodyti.
 
Štai kaip pasikeistų Keitės ir Stiveno pokalbis, jei jie būtų pasinaudoję šia instrukcija
- Kaip praėjo tavo diena, brangusis?
- Per kassavaitinį susirinkimą viršininkė suabejojo mano žiniomis ir pasakė generaliniam, jog aš nekompetentingas. Isterikė!
- Ir kaip ji taip gali. (Mes prieš visus) Ką tu atsakei? (Nuoširdus domėjimasis)
- Pasakiau, kad ji nuolat prie manęs kabinėjasi, nors tai - neteisinga. Aš - geriausias tarp pardavimo vadybininkų.
- Ir teisingai! Man pikta, kad ji su tavimi taip elgiasi. (Palaikymas) Riekia su ja išsiaiškinti. (Mes prieš visus)
- Sutinku, bet ji pati kasa sau duobę, nes generaliniam nepatinka, jog ji visus kaltina nekompetencija.
- Gerai, kad jis tai žino. Vieną dieną ji gaus ko nusipelniusi.
- Tikiuosi, kad taip ir bus. Kas vakarienei?
 
Jeigu kas vakarą taip kalbėsitės, santuoka stiprės. Juk būti tikram, kad partneris jus palaiko, yra vienas ilgalaikių santykių kertinių akmenų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica