Vitamino D stokos problema aštrėja su amžiumi

Aigustė Tavoraitė
2017-04-28
Niekas negali organizme pakeisti vitamino D, kuris dar vadinamas ir hormonu. Trūkstant saulės efektyviai papildyti jo atsargas padeda tinkamas vitamino D papildų vartojimas. 
Vitamino D stokos problema aštrėja su amžiumi
Adekvatus vitamino D papildų vartojimas gali padėti palengvinti senėjimo padarinius. Tai padėtų stabdyti osteoporozę, širdies kraujagyslių, pažintinės veiklos sutrikimų, depresijos ir kitų ligų formavimąsi, gerinti gyvenimo kokybę ir funkcinį pajėgumą, mažinti priešlaikinį mirtingumą.

Stygius – lyg epidemija 
Daugybė mokslininkų atliktų tyrimų patvirtina, kad vitaminas D yra labai svarbus žmogaus organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Beveik visi žmogaus organai turi šio vitamino receptorių.
Svarbiausia, kad vitaminas D dalyvauja visuose kalcio organizme pasisavinimo procesuose. Kalcis dalyvauja formuojantis bei atsinaujinant kauliniam audiniui. Tačiau vitaminas D reikalingas ne tik kaulų ir dantų formavimuisi. Jis saugo nuo raumenų silpnumo, osteoporozės, diabeto, onkologinių, širdies ligų, didina imunitetą ir kt.
 
Todėl, kai stinga šio vitamino, gali prasidėti įvairios ligos. Deja, vitamino D stygius pasaulyje – lyg epidemija. Perspėjama, kad jo nepakanka ir daugumai Lietuvos žmonių. Pastebėta tendencija, kad vitamino stygius tuo didesnis, kuo vyresnis amžius. Tvirtinama, kad mūsų šalyje 85 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus asmenų susiduria su šio vitamino deficitu.

Senstant blogiau įsisavinamas

Pasak Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos dr. Lolitos Rapolienės, vitamino D trūkumo problemos didėjimo tendenciją galima įžvelgti dėl kelių priežasčių.
„Apie 80–90 proc. organizmui reikalingo vitamino D gauname saulei veikiant odą. Tačiau žmonės vis daugiau naudoja apsaugines priemones su saulės filtrais, kurie sumažina vitamino D gamybą 90–95 proc. Daro įtaką ir gyvensenos pokyčiai technologijų amžiuje – daugiau laiko praleidžiama patalpose prie kompiuterio, automobiliuose. Tai irgi mažina galimybę gauti reikiamą saulės vitamino dozę. Be to, blogėjančią statistiką augina ir didėjantis vyresnio amžiaus žmonių skaičius“, – pastebėjo ji.
 
Vitamino D, gaunamo iš saulės, sintezė sulaukus 70–ies metų amžiaus sumažėja 75 proc. Pasak L.Rapolienės, tam įtakos turi senstant padidėjusi odos pigmentacija, mažesnis saulėje praleidžiamas laikas, uždaresnė apranga. Taip pat – suprastėjusi kalcio absorbcija žarnyne, atsparumas vitaminui D, sumažėjusi jo gamyba inkstuose ir kt.
„Vitamino D pasisavinimas vyresniame amžiuje prastėja ir dėl kitų vartojamų vaistų poveikio. Esama ir socialinio aspekto – mažėja finansinės galimybės visavertei mitybai“, – aiškino gydytoja.
 
Įtaką daro inkstų pokyčiai
L.Rapolienė pabrėžė, kad inkstai – labai svarbus vitamino D aktyvavimo kelias, o senstant iš visų organų sistemų jie greičiausiai keičiasi. Beje, lėtinės inkstų ligos didina ir širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl neatsitiktinis vitamino D ir sergamumo šiomis ligomis ryšys.
 
Jau seniai žinoma vitamino D svarba osteoporozės bei kaulų lūžių prevencijai. Tyrimais nustatytas vitamino D koncentracijos sumažėjimo senyvo amžiaus žmonių kraujyje ir ūmių kvėpavimo takų infekcijų, astmos paaštrėjimo ryšys. Taip pat trūkstant vitamino D išauga galvos skausmo, pažintinių funkcijų sutrikimų, onkologinių ligų atsiradimo rizika.

 
Prireikia papildų
Kokie požymiai galėtų išduoti vitamino D trūkumą? „Jei kartojasi kvėpavimo takų ligos, žmogų lydi nuovargis, depresijos simptomai ar lėtinis kaulų, nugaros, raumenų skausmas ir silpnumas, tai jau gali būti rimtas šio vitamino stygiaus ženklas. Taip pat jo stokojant mažėja kaulų tankis, blogiau gyja žaizdos, ima slinkti plaukai, daugiau prakaituojama ir blogėja dantenų būklė“, – vardijo L.Rapolienė.
 
Sužinoti, ar organizmui netrūkta gyvybiškai svarbaus vitamino, galima atlikus kraujo tyrimą – nustatant vitamino 25 (OH) D kiekį.
Pasak gydytojos, adekvatus vitamino D papildų vartojimas gali padėti palengvinti senėjimo padarinius. Tai padėtų stabdyti osteoporozę, širdies kraujagyslių, pažintinės veiklos sutrikimų, depresijos ir kitų ligų formavimąsi, gerinti gyvenimo kokybę ir funkcinį pajėgumą, mažinti priešlaikinį mirtingumą.

 
Vitaminas D ir jo šaltiniai 
Vitaminas D yra grupė riebaluose tirpstančių panašių medžiagų. Svarbiausios – ergokalciferolis (vitaminas D2) ir cholekalciferolis (vitaminas D3). Biologiškai aktyviausia vitamino D forma yra kalcitriolis.
Tam, kad susidarytų pakankamas vitamino D kiekis, saulėje be apsauginių kremų, atidengus bent ketvirtadalį kūno paviršiaus, rekomenduojama pabūti 10–15 minučių per dieną tarp 10 ir 15 val. bent du kartus per savaitę (Vidurio ir Šiaurės Europos šalyse saulės spindulių kritimo kampas ir oro sąlygos, palankios vitamino D gamybai dažniausiai būna tik vasaros mėnesiais).
 
Vitamino D gauname ir su maistu: žuvų taukais, riebia žuvimi, kiaušinio tryniu, mėsa, pienu ir kt.
Pasaulinė praktika rodo, kad efektyviausi rezultatai pasiekiami profilaktiškai vartojant vitaminą D3. Jo normos Centrinės Europos gyventojams: suaugusiems – 800–2000 TV per dieną, nutukę ir vyresnio amžiaus žmonės turėtų gauti 1600–4000 TV per dieną. Esant vitamino D nepakankamumui, skiriamos gydomosios vitamino D3 dozės. Sergant lėtine inkstų, prieskydinių liaukų liga, rachitu ar kaulų minkštėjimu rekomenduojami vitamino D analogai.

 
Verta žinoti
Labiausiai išsitirti vitamino  (25 (OH) D atsargas reikėtų mažai gaunantiesiems saulės, nėščiosioms, nutukusiems, sergantiesiems inkstų, kaulų, žarnyno, navikinėmis, širdies ir kraujagyslių, lėtinėmis autoimuninėmis ligomis, cukriniu diabetu, turintiems aukštą arterinį kraujospūdį, vartojantiems įvairius vaistus, esant vitamino D trūkumo požymių, vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms.
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica