Venų trombozė – dažniausiai ilgo nejudrumo pasekmė

Saulė Norvilaitė
2016-09-19
Laba diena, man 33 m. Prieš 8 mėnesius dešinės kojos blauzdoje surado trombą (sukelia kontraceptinės tabletės). Visą tą laiką gėriau vaistus, stabdančius trombų susidarymą. Dabar gydytojas paskyrė po vieną tabletę aspirino per parą. Norėjau paklausti, ar galiu pasveikti iki galo?
Milda, 36 m.
Venų trombozė – dažniausiai ilgo nejudrumo pasekmė

Lietuvoje venų tromboze kasmet suserga vidutiniškai 3 tūkst. žmonių. Tai - gana dažna liga, kurią galima įveikti tuo atveju, jeigu pašalinamos visos trombozę sukėlusios priežastys ir pacientas neturi įgimtų anomalijų.

 
Pataria specialistė
Kauno klinikų Kardiologijos klinikos I kardiologijos skyriaus vadovė doc. dr. Olivija Gustienė:

 
Kontraceptikai gali sukelti trombozę
- Vienas trombas jau reiškia ligą – trombozę. Kaip supratau, trombas aptiktas kojų venose. Viskas priklauso nuo to, kokia yra veninės trombozės kojose priežastis. Ar pacientė turi jau išsiplėtusias kojų venas, ar tai buvo kartu ir uždegimas, vadinamasis tromboflebitas. Jeigu žmogui yra kojų venų trombozė, priklausomai nuo to, ar ji komplikuota, yra skiriamas atitinkamas kraują skystinantis gydymas.
 
Jeigu pacientas turi priežasčių, dėl kurių trombozė gali kartotis, gydymas bus ilgalaikis – įprastai vaistai skiriami šešiems mėnesiams. Mano rekomendacijos labai bendros, nes šiuo atveju pacientė pateikė tikrai per mažai informacijos apie ligą. Kiekvienu atveju rekomendacijos turi būti konkrečios. Būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kuris paskirtų gydymą ir nustatytų jo trukmę.
 
Kontraceptikų vartojimas, jeigu yra skatinamieji veiksniai, iš tiesų gali sukelti tromboembolines komplikacijas – net ir plaučiuose. Tai parašyta ir vaistų anotacijoje. Įvertinęs visus veiksnius gydytojas turi rekomenduoti pacientei tinkamą gydymą, kadangi tiksliai nežinant būklės patarimas gali būti neteisingas.
 
Kontraceptikus taip pat turi paskirti gydytojas, o ne pati pacientė savo nuožiūra pradėti pirkti ir vartoti tokius vaistus. Trombas tikriausiai buvo nustatytas ultragarsiniu metodu – tai paprasčiausias būdas aptikti trombą. Skiriant gydymą reikia atsižvelgti į visas sąlygas trombams susidaryti: pavyzdžiui, jei pacientė ilgai skrido lėktuvu, galbūt po operacijos ar gimdymo privalėjo ilgai gulėti. Svarbu žinoti, ar trombozė buvo nustatyta visiškai atsitiktinai, be mano išvardintų veiksnių įtakos.
 

Veninės ir arterinės trombozės priežastys skiriasi
Trombozės atveju skiriami vaistai, vadinami antikoguliantais. Jie tirpdo trombus ir apsaugo nuo naujų susidarymo. Tokiu atveju visiškai netinkamas pacientės vartojamas aspirinas, kuris veikia trombocitus. Čia jau turi konsultuoti nebe kardiologas, o kraujagyslių chirurgas, kuris atlikęs tam tikrus tyrimus, jeigu yra būtinybė, paskiria gydymą antikoguliantais.
 
Operacijos trombozės atveju reikia retai. Liga gali komplikuotis, kai trombai jau keliauja į plaučių arterijas – tai gyvybei grėsminga būklė, bet vis tiek pirmiausia taikomas medikamentinis gydymas, o kai šis tampa nebeefektyvus, tada jau atliekama operacija.

 
Pacientė neparašė, koks trombas buvo rastas. Esminis skirtumas – ar trombozė yra veninėje ar arterinėje sistemoje. Arterinės sistemos trombozės priežastys ir sąlygos susiformuoti yra visai kitos. Šiuo atveju trombai patenka iš širdies, susidarę širdies ertmėse, kai pacientai skundžiasi ritmo sutrikimais. Tačiau abi trombozės gydomos tais pačiais antikoguliantais.
 
Jeigu trombas tikrai patvirtintas veninėje sistemoje, turėjo būti skirtas kraują skystinantis gydymas ir jeigu reikia, gydytojo sprendimu, nutraukti vaistai, kurie gali skatinti trombų susidarymą. Negalime sakyti, kad trombą tikrai sukėlė kontraceptikai, bet jeigu tikrai, gydytojas privalo įvertinti situaciją.  


Svarbu
Įmanoma pasveikti, jeigu...
Jeigu nėra kokių nors įgimtų anomalijų, kurios sutrikdo krešėjimo sistemą, ir jeigu tai yra praeinančios priežastys, sukeliamos tam tikrų gyvenimo sąlygų, jas pašalinus liga tikrai nesikartoja. Pavieniais atvejais yra tokių pacientų, kurie turi tam tikras krešėjimo anomalijas – jų prognozė jau visai kitokia. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica