Vėl skauda gerklę: ar pavyks išsaugoti balsą?

Aigustė Tavoraitė
2015-11-02
Neignoruokite dažnai užklumpančio nors ir mažo gerklės skausmo – iki didelės problemos gali skirti tik vienas žingsnis.
Vėl skauda gerklę: ar pavyks išsaugoti balsą?
Jei ryklės uždegimas užsitęsia ilgiau nei 7–10 dienas, jis gali iš ryklės nusileisti iki gerklų. Prasideda kosulio, skrepliavimosi lydimi bronchitai, balso stygų uždegimai. Taip galima ir prarasti balsą.

Svarbu gydyti laiku
Įvairūs gerklės skausmai ar perštėjimas prasidėjus šaltajam sezonui vargina daugybę žmonių. Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytojos otorinolaringologės Ramutės Gasiūnienės, dažniausia tokių negalavimų priežastis – ryklės uždegimai, kurie paprastai lydi virusines infekcijas.
„Dabar kaip tik stebime viršutinių kvėpavimo takų katarų bangos kilimą. Jei gerklę peršti tik šiek tiek, galima gydytis skalavimais. Tačiau labai svarbu ligos neužleisti“, – pastebėjo ji.
Kai uždegimas įsisiūbuoja, pakyla temperatūra, kamuoja stiprus skausmas, sutinsta kaklas, vargina bendra bloga savijauta, galvos skausmas. Todėl jei per 7–8 dienas gerklės skausmas nepraeina ar juo labiau atsiranda minėti simptomai, reikėtų nedelsti ir skubėti pas gydytoją.

 
Reikia stebėti apnašas
„Be to, dažniau užsitęsęs gerklės perštėjimas kamuoja tuos, kurių angina išoperuota. Todėl dabar labai atidžiai žiūrima į tokias operacijas, neskubama, įvertinama, ar tikrai ji reikalinga“, – kalbėjo gydytoja.
R.Gasiūnienė pabrėžė, kad labai atidžiai reikia įvertinti ryklės apnašas. Jos gali būti ir tokių užkrečiamų ligų, kaip difterija arba skarlatina, požymis.
„Ypač atkreipti dėmesį reikėtų, jei apnašos yra taškų formos arba panašios į plėves. Stebėti reikėtų, ar nedidėja sritiniai kaklo limfmazgiai“, – patarė specialistė.
 
Gali pradanginti balsą
Rimtai negydomas ryklės uždegimas gali turėti skaudžių pasekmių.
„Jei ryklės uždegimas užsitęsia ilgiau nei 7–10 dienas, jis gali iš ryklės nusileisti iki gerklų. Prasideda kosulio, skrepliavimosi lydimi bronchitai, balso stygų uždegimai. Taip galima ir prarasti balsą“, – įspėjo R.Gasiūnienė.

Be to, pasikartojanti angina gali tapti ir reumato priežastimi.
Norintiems pabėgti nuo virusų, medikė pataria vengti gausių susibūrimų, kur kosėjama, čiaudėjama. Pabuvus viešose vietose profilaktiškai namuose praskalauti gerklę ir nosį dezifekuojantį poveikį turinčiomis žolelėmis, skiestomis svogūno, česnako išspaudomis. Aišku, geriausia apsauga – stiprus imunitetas.
 

Vaduojamės nuo gerklės skausmo

Skalavimas. Norėdami efektyvaus gydymo, skalaukite gerklę ne rečiau nei kas dvi valandas. Tai dezinfekuos, išplaus uždegimą sukeliančius mikroorganizmus ir padės palaikyti jiems daugintis nepalankią terpę. Veiksmingiausios yra ramunėlių, medetkų, miškinių sidabražolių ar šalavijų ištraukos. Atsargiai vartokite sodos ir druskos tirpalus, jie gali dar labiau išdžiovinti jau ir taip sudirgusią gleivinę. Rekomenduojama rinktis nebent tik silpną druskos tirpalą.
 
Inhaliacijos. Šilti, aromatizuoti garai padės sumažinti karščiavimą ir numalšinti uždegimą, paskatins gijimą. Inhaliacijoms puikiai tinka pušų, kadagių, kėnių, kedrų spygliai, džiovinti eukaliptų, ąžuolų, beržų lapai. Procedūras geriausiai daryti 1–1,5 val. po valgio, jų trukmė – apie 10–15 minučių. Po to patariama valandą neiti į šaltą orą, nevalgyti. Inhaliacijos gali būti kartojamos 3–4 kartus per dieną.
 
Maistas. Jei skauda gerklę, nedirginkite gleivinės aštriu, per karštu, sūriu ar kietu maistu, venkite rūgščių, gazuotų, kofeino turinčių gėrimų. Užtat sveikti padės citrina ir medus. Tik nedėkite jų į karštą vandenį – jame vitaminas C žūsta, silpnėja naudingosios medaus savybės.
 
Skysčiai. Be to, sergant būtina vartoti kuo daugiau skysčių – vandens, vaistažolių arbatų (jei turite temperatūros, gerkite prakaitavimą skatinančias aviečių, liepžiedžių, jei kamuoja kosulys – čiobrelių, bruknių lapų arbatas.)


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica