Vabzdžių įkandimai: kaip nuraminti sudirgintą odą

Aigustė Tavoraitė
2017-05-22
Šiltuoju sezono metu lauke retam pavyksta išvengti neprašytos įvairių vabzdžių draugijos. Jie ne tik erzina, bet ir kartais gali būti pavojingi gyvybei. Kokių priemonių imtis, kad darbai bei poilsis gamtoje neapkarstų?
Vabzdžių įkandimai: kaip nuraminti sudirgintą odą
Vabzdžių sugeltai sudirgusiai odai nuraminti patariama naudoti antihistamininius arba hormoninius tepalus, taip pat niežuliui malšinti rekomenduojama išgerti antihistamininį preparatą. Nesant po ranka jokių priemonių uždegiminę reakciją sumažinti ir tvinksėjimą, gėlimą numalšinti gali padėti šaltas vanduo.

Gelbėja ir šaltas vanduo
Pavojingiausi ir dažniausiai alergines reakcijas mūsų šalyje sukeliantys vabzdžiai yra bitės, širšės ir vapsvos. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Anželika Chomičienė priminė, kad ne rečiau kenčiama ir nuo įkyriųjų uodų. Tačiau nuo jų įkandimų retai pasireiškia sunki, gyvybei pavojinga sisteminė alergine reakcija.
 
„Vabzdžių įkandimo vietoje dažniausiai atsiranda nedidelis patinimas, paraudimas – tai normalus fiziologinis organizmo atsakas. Taip oda paprastai į uodo įkandimą ar vapsvos suleistus nuodus ir reaguoja. Apie vietinę alerginę reakciją būtų galima kalbėti, jei patinimas viršija 10 cm ir laikosi ilgiau nei parą. Tai nėra pavojinga, bet itin nemalonu pacientui“, – aiškino gydytoja.
 

Tokiai sudirgusiai, niežtinčiai odai nuraminti gydytoja patarė naudoti antihistamininius arba hormoninius tepalus, taip pat niežuliui malšinti rekomenduojama išgerti antihistamininį preparatą.
Nesant po ranka jokių priemonių uždegiminę reakciją sumažinti ir tvinksėjimą, gėlimą numalšinti gali padėti šaltas vanduo. Juo galima pažeistą vietą nuplauti ir jau prieš naudojant konkrečią priemonę.
 
Kada pavojinga gyvybei
Bet kokiam vabzdžiui įkandus budrumo prarasti nereikėtų. Jei ne tik patino įkandimo vieta, bet atsirado viso kūno odos paraudimas, dilgėlinė, pablogėjo bendra būklė – ėmė svaigti galva, pykinti, pasidarė silpna, reikėtų skubėti kreiptis medikų pagalbos. Tai – galimos gyvybei pavojingos anafilaksinės reakcijos požymiai.  
 
„Tokios reakcijos pasireiškia ne tik bendru silpnumu, bet ir gerklų, veido tinimu, dusuliu, šalto prakaito pylimu, arterinio kraujospūdžio nukritimu – kartais ir iki sąmonės praradimo (anafilaksinio šoko)“, – kalbėjo A.Chomičienė.
Anafilaksinė reakcija gali prasidėti per keletą minučių ir laiku nesuteikus pagalbos pasibaigti net mirtimi. „Tačiau tai nėra labai dažnas dalykas. Pasaulyje tokių mirčių vienam milijonui gyventojų pasitaiko 0,03–0,4 atvejų per metus. Bendrai anafilaksinė reakcija nuo vabzdžių įkandimų ištinka 0,3–7 proc. žmonių“, – sakė gydytoja alergologė.
 

„Apie vietinę alerginę reakciją, įkandus vabzdžiui, būtų galima kalbėti, jei patinimas viršija 10 cm ir laikosi ilgiau nei parą. Tai nėra pavojinga, bet itin nemalonu pacientui“, – aiškino gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Anželika Chomičienė.Alergija sėkmingai gydoma
Specialistė pastebėjo, kad nereikia apsigauti, jei pirmą kartą įgėlus vabzdžiui blogumas neatsirado. „Anafilaksinės reakcijos formuojasi po pakartotinio įkandimo, kai organizmas jau būna įsijautrinęs ir pagaminęs antikūnų. Ryški reakcija nebūtinai visuomet pasikartoja vabzdžiui įgėlus, tačiau daugiau nei pusė alergiškų žmonių patirs galbūt net sunkesnę anafilaksiją“, – aiškino alergologė.
 
Todėl vabzdžių įkandimams jautrūs žmonės privalo su savimi nuolat turėti adrenalino švirkštą, pageidautina - autoinjektorių, kurį patogų suleisti į raumenis šlaunies srityje tiesiog per drabužius. Antro pasirinkimo vaistai – antihistamininiai medikamentai nuo alergijos. Taip pat galima išgerti hormoninį vaistą, užkertantį kelią reakcijai pasikartoti tą dieną.

A.Chomičienės pastebėjimu, jau patyrusieji anafilaksiją ir sudaro didžiąją dalį pacientų srauto. „Tokiems žmonėms šiandien įmanoma sėkmingai padėti taikant specifinę imunoterapiją vabzdžių nuodais. Tačiau gydytis prireikia mažiausiai trejus metus iš eilės“, – pridūrė pašnekovė.
 
Jautresniems vabzdžių įgėlimams žmonėms gydytoja patarė nepamiršti tinkamai apsirengti būnant lauke – nesirinkti ryškiaspalvių drabužių, nesikvėpinti, vengti kitų kvapnių kosmetikos priemonių, nevalgyti lauke, sandariai laikyti maistą ir gėrimus. Taip pat – naudoti specialias vabzdžius atbaidančias priemones.

 
Tarp kitko
Įgėlus bitei svarbu pašalinti gėluonį. Nubraukite jį stipriai prie odos prispaudę kortelę pagal gėluonies patekimo į odą kryptį.
Jei įtariate, kad esate alergiškas vabzdžių įkandimams, kreipkitės į gydytoją alergologą ir klinikinį imunologą, kuris jus ištirs ir paskirs tinkamą gydymą.
Įgėlus širšei ar bitei reikėtų pasišalinti kuo toliau nuo tos vietos, nes šie vabzdžiai geldami išskiria tam tikrus įspėjamuosius feromonus, kurie sukelia dar didesnį į talką skubančių bendražygių agresyvumą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica