Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema

Gintarė Kaminskienė
2015-04-27
Pilvo skausmai dažnai pirmas signalas, kad vaiko žarnynui reikia pagalbos. Kone pagrindinė pasitaikanti šio skausmo kilmė – sutrikęs vaikų tuštinimasis. Deja, tėvai dažnai atžalų neklausia apie jų „tualeto reikalus“, tad pasitaiko atvejų, jog kai kurie negalavimai pastebimi gerokai vėliau nei reikėtų.
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.
Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.

Skaitytojų klausimus komentuoja specialistė

 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų gastroenterologė doc. dr. Rūta Kučinskienė:
 

Kiek ilgai kūdikiui gali tęstis viduriavimas? Ar tai gali būti dėl atopinio dermatito?
Milda
 - Jei viduriavimas atsiranda kūdikiams, jam būdinga staigi pradžia. Tai gali reikšti, kad kūdikis serga atopiniu dermatitu, kuriam būdingi tuštinimosi sutrikimai. Tokie vaikai dažniau serga roto, noro virusais. Tačiau tas viduriavimas nepraeina per penkias dienas, o gali užtrukti ir mėnesį, ir du. 
Jeigu viduriavimo simptomai atiranda po truputį, reikėtų atsižvelgti į kūdikio amžių. Galbūt tai net ne viduriavimas, kurio visai nereikėtų gydyti. Tačiau tai gali būti ir išryškėjusios maisto netolerancijos požymis. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar kūdikis pradėjo vartoti naują maistą: košes, baltyminius produktus, tad galbūt čia slypi problemos priežastis. 
Žinoma, visais atvejais reikėtų atlikti tyrimus dėl celiakijos.
 
Mano paauglė dukra dažnokai ėmė skųstis laisvesniais viduriais. Kas tai galėtų būti?
Emilija

- Paauglystėje viduriavimą reikia diferencijuoti: ar tai tarpuždegiminių žarnyno ligų, antibiotikų, o galbūt endokrinipatijų, tokių kaip hipertiroidizmas sukeltas viduriavimas. Aišku, negalima atmesti ir tokios keistos priežasties kaip laksantų vartojimas. Norime ar nenorime, daugelis laikosi dietų ir nori būti gražūs. Paauglės mergaitės, pasitaiko, tėvams nežinant perka įvairių arbatų ir jas vartoja, kad lieknėtų, mestų svorį.
 
 Vaiko išmatose prieš savaitę pasirodė kraujo. Jis kiek viduriavo. Dabar kol kas tai nepasikartojo, tačiau vis tiek neramu. Ką reikėtų tokiu atveju daryti?
Edita

 - Jei išmatose pasirodo kraujo, greičiausiai tai bus uždegiminis viduriavimas, reiškiantis kokią nors uždegiminę žarnyno ligą. Reikėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, galbūt storojoje žarnoje yra žaizdų, polipų. Tačiau tais atvejais dažniausiai viduriavimo nebūna. Išmatos normalios konsistencijos.
Jei kūdikio išmatose pasirodo kraujo, galima įtarti baltymų sukeltą proktitą. 
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pediatrai, chirurgai ar proktologai kraujo pasirodymo išmatose atvejais turėtų apžiūrėti ir išangės sritį. Dažnai ten galima aptikti akivaizdžiai matomų išorinių įplėšų.
 
Sūnaus apatiniai pastaruoju metu nuolat pateplioti skystomis išmatomis. Gėrėme vaistų nuo viduriavimo, tačiau nepadeda. 
Marija
 - Tokiais atvejais dažnai paaiškėja, kad tai – ne viduriavimas, o vidurių užkietėjimas. Jį lemia išmatų sulaikymo sindromas. Išmatų masė tampa gigantiškai didelė, praplečia tiesiąją žarną. Tuomet skystos išmatos prateka ir tepa kelnaites. Tėvai net nustemba, kai atėjus dėl vaiko viduriavimo, paskiriamas vidurius laisvinantis gydymas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

   Budinti vaistinė


   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

   Sveika šeima


   Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

   „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

   Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica