Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema

Gintarė Kaminskienė
2015-04-27
Pilvo skausmai dažnai pirmas signalas, kad vaiko žarnynui reikia pagalbos. Kone pagrindinė pasitaikanti šio skausmo kilmė – sutrikęs vaikų tuštinimasis. Deja, tėvai dažnai atžalų neklausia apie jų „tualeto reikalus“, tad pasitaiko atvejų, jog kai kurie negalavimai pastebimi gerokai vėliau nei reikėtų.
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.
Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.

Skaitytojų klausimus komentuoja specialistė

 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų gastroenterologė doc. dr. Rūta Kučinskienė:
 

Kiek ilgai kūdikiui gali tęstis viduriavimas? Ar tai gali būti dėl atopinio dermatito?
Milda
 - Jei viduriavimas atsiranda kūdikiams, jam būdinga staigi pradžia. Tai gali reikšti, kad kūdikis serga atopiniu dermatitu, kuriam būdingi tuštinimosi sutrikimai. Tokie vaikai dažniau serga roto, noro virusais. Tačiau tas viduriavimas nepraeina per penkias dienas, o gali užtrukti ir mėnesį, ir du. 
Jeigu viduriavimo simptomai atiranda po truputį, reikėtų atsižvelgti į kūdikio amžių. Galbūt tai net ne viduriavimas, kurio visai nereikėtų gydyti. Tačiau tai gali būti ir išryškėjusios maisto netolerancijos požymis. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar kūdikis pradėjo vartoti naują maistą: košes, baltyminius produktus, tad galbūt čia slypi problemos priežastis. 
Žinoma, visais atvejais reikėtų atlikti tyrimus dėl celiakijos.
 
Mano paauglė dukra dažnokai ėmė skųstis laisvesniais viduriais. Kas tai galėtų būti?
Emilija

- Paauglystėje viduriavimą reikia diferencijuoti: ar tai tarpuždegiminių žarnyno ligų, antibiotikų, o galbūt endokrinipatijų, tokių kaip hipertiroidizmas sukeltas viduriavimas. Aišku, negalima atmesti ir tokios keistos priežasties kaip laksantų vartojimas. Norime ar nenorime, daugelis laikosi dietų ir nori būti gražūs. Paauglės mergaitės, pasitaiko, tėvams nežinant perka įvairių arbatų ir jas vartoja, kad lieknėtų, mestų svorį.
 
 Vaiko išmatose prieš savaitę pasirodė kraujo. Jis kiek viduriavo. Dabar kol kas tai nepasikartojo, tačiau vis tiek neramu. Ką reikėtų tokiu atveju daryti?
Edita

 - Jei išmatose pasirodo kraujo, greičiausiai tai bus uždegiminis viduriavimas, reiškiantis kokią nors uždegiminę žarnyno ligą. Reikėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, galbūt storojoje žarnoje yra žaizdų, polipų. Tačiau tais atvejais dažniausiai viduriavimo nebūna. Išmatos normalios konsistencijos.
Jei kūdikio išmatose pasirodo kraujo, galima įtarti baltymų sukeltą proktitą. 
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pediatrai, chirurgai ar proktologai kraujo pasirodymo išmatose atvejais turėtų apžiūrėti ir išangės sritį. Dažnai ten galima aptikti akivaizdžiai matomų išorinių įplėšų.
 
Sūnaus apatiniai pastaruoju metu nuolat pateplioti skystomis išmatomis. Gėrėme vaistų nuo viduriavimo, tačiau nepadeda. 
Marija
 - Tokiais atvejais dažnai paaiškėja, kad tai – ne viduriavimas, o vidurių užkietėjimas. Jį lemia išmatų sulaikymo sindromas. Išmatų masė tampa gigantiškai didelė, praplečia tiesiąją žarną. Tuomet skystos išmatos prateka ir tepa kelnaites. Tėvai net nustemba, kai atėjus dėl vaiko viduriavimo, paskiriamas vidurius laisvinantis gydymas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

   Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   PAR virusas griebė už gerklės

   Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Informacijos disbalansas
   Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica