Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema

Gintarė Kaminskienė
2015-04-27
Pilvo skausmai dažnai pirmas signalas, kad vaiko žarnynui reikia pagalbos. Kone pagrindinė pasitaikanti šio skausmo kilmė – sutrikęs vaikų tuštinimasis. Deja, tėvai dažnai atžalų neklausia apie jų „tualeto reikalus“, tad pasitaiko atvejų, jog kai kurie negalavimai pastebimi gerokai vėliau nei reikėtų.
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.
Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.

Skaitytojų klausimus komentuoja specialistė

 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų gastroenterologė doc. dr. Rūta Kučinskienė:
 

Kiek ilgai kūdikiui gali tęstis viduriavimas? Ar tai gali būti dėl atopinio dermatito?
Milda
 - Jei viduriavimas atsiranda kūdikiams, jam būdinga staigi pradžia. Tai gali reikšti, kad kūdikis serga atopiniu dermatitu, kuriam būdingi tuštinimosi sutrikimai. Tokie vaikai dažniau serga roto, noro virusais. Tačiau tas viduriavimas nepraeina per penkias dienas, o gali užtrukti ir mėnesį, ir du. 
Jeigu viduriavimo simptomai atiranda po truputį, reikėtų atsižvelgti į kūdikio amžių. Galbūt tai net ne viduriavimas, kurio visai nereikėtų gydyti. Tačiau tai gali būti ir išryškėjusios maisto netolerancijos požymis. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar kūdikis pradėjo vartoti naują maistą: košes, baltyminius produktus, tad galbūt čia slypi problemos priežastis. 
Žinoma, visais atvejais reikėtų atlikti tyrimus dėl celiakijos.
 
Mano paauglė dukra dažnokai ėmė skųstis laisvesniais viduriais. Kas tai galėtų būti?
Emilija

- Paauglystėje viduriavimą reikia diferencijuoti: ar tai tarpuždegiminių žarnyno ligų, antibiotikų, o galbūt endokrinipatijų, tokių kaip hipertiroidizmas sukeltas viduriavimas. Aišku, negalima atmesti ir tokios keistos priežasties kaip laksantų vartojimas. Norime ar nenorime, daugelis laikosi dietų ir nori būti gražūs. Paauglės mergaitės, pasitaiko, tėvams nežinant perka įvairių arbatų ir jas vartoja, kad lieknėtų, mestų svorį.
 
 Vaiko išmatose prieš savaitę pasirodė kraujo. Jis kiek viduriavo. Dabar kol kas tai nepasikartojo, tačiau vis tiek neramu. Ką reikėtų tokiu atveju daryti?
Edita

 - Jei išmatose pasirodo kraujo, greičiausiai tai bus uždegiminis viduriavimas, reiškiantis kokią nors uždegiminę žarnyno ligą. Reikėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, galbūt storojoje žarnoje yra žaizdų, polipų. Tačiau tais atvejais dažniausiai viduriavimo nebūna. Išmatos normalios konsistencijos.
Jei kūdikio išmatose pasirodo kraujo, galima įtarti baltymų sukeltą proktitą. 
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pediatrai, chirurgai ar proktologai kraujo pasirodymo išmatose atvejais turėtų apžiūrėti ir išangės sritį. Dažnai ten galima aptikti akivaizdžiai matomų išorinių įplėšų.
 
Sūnaus apatiniai pastaruoju metu nuolat pateplioti skystomis išmatomis. Gėrėme vaistų nuo viduriavimo, tačiau nepadeda. 
Marija
 - Tokiais atvejais dažnai paaiškėja, kad tai – ne viduriavimas, o vidurių užkietėjimas. Jį lemia išmatų sulaikymo sindromas. Išmatų masė tampa gigantiškai didelė, praplečia tiesiąją žarną. Tuomet skystos išmatos prateka ir tepa kelnaites. Tėvai net nustemba, kai atėjus dėl vaiko viduriavimo, paskiriamas vidurius laisvinantis gydymas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

   Budinti vaistinė


   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

   Sveika šeima


   Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

   Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Daiktų apsuptyje
   Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica