Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema

Gintarė Kaminskienė
2015-04-27
Pilvo skausmai dažnai pirmas signalas, kad vaiko žarnynui reikia pagalbos. Kone pagrindinė pasitaikanti šio skausmo kilmė – sutrikęs vaikų tuštinimasis. Deja, tėvai dažnai atžalų neklausia apie jų „tualeto reikalus“, tad pasitaiko atvejų, jog kai kurie negalavimai pastebimi gerokai vėliau nei reikėtų.
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.
Tuštinimosi sutrikimai – dažna vaikų problema
Tuštinimosi sutrikimai kamuoja kas dešimtą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiką. Berniukams ši problema dukart dažnesnė nei mergaitėms.

Skaitytojų klausimus komentuoja specialistė

 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų gastroenterologė doc. dr. Rūta Kučinskienė:
 

Kiek ilgai kūdikiui gali tęstis viduriavimas? Ar tai gali būti dėl atopinio dermatito?
Milda
 - Jei viduriavimas atsiranda kūdikiams, jam būdinga staigi pradžia. Tai gali reikšti, kad kūdikis serga atopiniu dermatitu, kuriam būdingi tuštinimosi sutrikimai. Tokie vaikai dažniau serga roto, noro virusais. Tačiau tas viduriavimas nepraeina per penkias dienas, o gali užtrukti ir mėnesį, ir du. 
Jeigu viduriavimo simptomai atiranda po truputį, reikėtų atsižvelgti į kūdikio amžių. Galbūt tai net ne viduriavimas, kurio visai nereikėtų gydyti. Tačiau tai gali būti ir išryškėjusios maisto netolerancijos požymis. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar kūdikis pradėjo vartoti naują maistą: košes, baltyminius produktus, tad galbūt čia slypi problemos priežastis. 
Žinoma, visais atvejais reikėtų atlikti tyrimus dėl celiakijos.
 
Mano paauglė dukra dažnokai ėmė skųstis laisvesniais viduriais. Kas tai galėtų būti?
Emilija

- Paauglystėje viduriavimą reikia diferencijuoti: ar tai tarpuždegiminių žarnyno ligų, antibiotikų, o galbūt endokrinipatijų, tokių kaip hipertiroidizmas sukeltas viduriavimas. Aišku, negalima atmesti ir tokios keistos priežasties kaip laksantų vartojimas. Norime ar nenorime, daugelis laikosi dietų ir nori būti gražūs. Paauglės mergaitės, pasitaiko, tėvams nežinant perka įvairių arbatų ir jas vartoja, kad lieknėtų, mestų svorį.
 
 Vaiko išmatose prieš savaitę pasirodė kraujo. Jis kiek viduriavo. Dabar kol kas tai nepasikartojo, tačiau vis tiek neramu. Ką reikėtų tokiu atveju daryti?
Edita

 - Jei išmatose pasirodo kraujo, greičiausiai tai bus uždegiminis viduriavimas, reiškiantis kokią nors uždegiminę žarnyno ligą. Reikėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, galbūt storojoje žarnoje yra žaizdų, polipų. Tačiau tais atvejais dažniausiai viduriavimo nebūna. Išmatos normalios konsistencijos.
Jei kūdikio išmatose pasirodo kraujo, galima įtarti baltymų sukeltą proktitą. 
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pediatrai, chirurgai ar proktologai kraujo pasirodymo išmatose atvejais turėtų apžiūrėti ir išangės sritį. Dažnai ten galima aptikti akivaizdžiai matomų išorinių įplėšų.
 
Sūnaus apatiniai pastaruoju metu nuolat pateplioti skystomis išmatomis. Gėrėme vaistų nuo viduriavimo, tačiau nepadeda. 
Marija
 - Tokiais atvejais dažnai paaiškėja, kad tai – ne viduriavimas, o vidurių užkietėjimas. Jį lemia išmatų sulaikymo sindromas. Išmatų masė tampa gigantiškai didelė, praplečia tiesiąją žarną. Tuomet skystos išmatos prateka ir tepa kelnaites. Tėvai net nustemba, kai atėjus dėl vaiko viduriavimo, paskiriamas vidurius laisvinantis gydymas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

   Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

   Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...
   Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

   Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

   Lapkritis pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ...

   Budinti vaistinė


   Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

   Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

   Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
   „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

   „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

   Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

   Sveika šeima


   „Studentų maistas“ – ne vaistas

   Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

   Sveikatos horoskopas


   Spalio 12 - 18 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

   Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kiek vorų jau suvalgėte?
   Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
   Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
   Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
   Kas nepažįsta laikrodžių?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica