Staigūs temperatūrų pokyčiai susargdina

www.lsveikata.lt
2017-07-24
Net ir šiltojo sezono metu, kai termometrų stulpeliai pakilę gerokai pakilę, savaitgalio planus aukštyn kojom gali apversti netikėtai užklupęs peršalimas. Juo labiau tokią permainingą ir šiltų orų šykštinčią vasarą kaip ši, kai per parą temperatūra gali pasikeisti net dešimčia laipsnių. 
Staigūs temperatūrų pokyčiai susargdina
Viena didžiausių staigius temperatūrų pokyčius sąlygojančių blogybių vasarą – oro kondicionieriai ir kitos tokio pobūdžio vėsinančios priemonės.

Didžiausia blogybė – oro kondicionieriai
Šeimos medicinos ir endobiogenetikos gydytojos Evelinos Nevardauskaitės-Rudzikienės pastebėjimu, nepriklausomai nuo sezono vadinamuosius peršalimus, t.y. infekciją sukelia tie patys virusai ir bakterijos. „Sukėlėjai aplinkoje cirkuliuoja ištisus metus, tačiau susirgs žmogus ar ne, priklauso nuo individualios organizmo reakcijos“, – sakė gydytoja.
Specialistė pabrėžė, kad svarbiausias veiksnys, nulemiantis, kaip pavyks prisitaikyti prie sezoninių pokyčių, – antinksčių ir skydliaukės veikla.
 

„Skydliaukė žiemą šildo organizmą, o vasarą - vėsina. O šią vasarą vyraujantys permainingi orai tampa iššūkiu organizmui, skydliaukė negali normaliai atsipalaiduoti“, – aiškina šeimos medicinos ir endobiogenetikos gydytoja E.Nevardauskaitė-Rudzikienė.

 

Viena didžiausių staigius temperatūrų pokyčius sąlygojančių blogybių vasarą – oro kondicionieriai ir kitos tokio pobūdžio vėsinančios priemonės. „Tai organizmui sukelia didžiulį stresą,  o šis apskritai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl susergama“, – pridūrė gydytoja.
 
Nepamiršti grūdintis
Vis dėlto specialistė priminė, kad ne visada reikėtų baimintis temperatūrų skirtumų. „Nereikia pamiršti organizmo grūdinimo. Ypač negalima vaikų auginti šilumos burbulo sąlygomis. Tuomet susirgti galima ir papūtus nedideliam vėjeliui. Tad jei vaikas nėra įšilęs, nereikia bijoti jam duoti atsigerti šalto vandens, suvalgyti ledų, pačiulpti leduką. Taip grūdinama gerklė. Aišku, visur reikia saiko“, – kalbėjo E.Nevardauskaitė-Rudzikienė.
 
Tačiau, pabrėžė gydytoja, to negalima daryti, jei vaikas sukaitęs. Reikia vengti per didelio temperatūrų kontrasto, pavyzdžiui, prieš einant maudytis į ne itin įšilusį ežerą, kelią iki jo reikėtų nubėgti, sušilti viduje. Panirti į vandenį reikia visiškai, kad visas kūnas prisitaikytų prie bendros temperatūros.
„Jei galvą paliksime sausą, ypač gerklės srityje atsiranda per didelis temperatūrų skirtumas ir išauga rizika peršalti. Taip pat įmerkus tik kojas į vėsų vandenį toje vietoje atsiranda didelė perkrova“, – aiškino specialistė.
 

Tinkamos mitybos reikšmė
Šeimos gydytoja priminė, kad sustiprinti organizmą ir prisitaikyti prie sezoninių pokyčių padės tinkama mityba. „Daug energijos ir reikalingų medžiagų turi raudoni vaisiai ir uogos. Antinksčius stiprinančiomis medžiagomis ypač pasižymi juodieji serbentai, taip pat – mėlynės, bruknės.
Jau susirgus nereikėtų organizmo apkrauti sunkiai virškinamais keptais riebalais ir baltymais. Nelengvai įveikiami yra ir pieno produktai. Jiems suvirškinti organizmas
turi skirti labai daug jėgų, kurių reikia kovoti su ligos sukėlėju. Be to, vartodami baltymus, cukrų tik pamaitiname mikrobus ir skatiname jų dauginimąsi“, – patarė pašnekovė.
 
Gydytoja priminė, kad taip pat labai svarbu gauti pakankami magnio. Juo praturtintos  žalios lapinės ir prieskoninės daržovės, saulėgrąžų sėklos, linų sėmenys, miežiai. „Jeigu vargina bėganti sloga, reikėtų galvoti pie cukraus mažinimą. Jei – bronchitas, gleivės, pūlingas sinusitas, tada įvertinti suvartojamų pieno baltymų, glitimo turinčių produktų kiekį, mažiau valgyti mėsos“, – pridūrė E.Nevardauskaitė-Rudzikienė.

 
Verta žinoti
Norint išvengti peršalimo ir infekcinių ligų, būtina atsižvelgti į vidaus ir lauko temperatūrų santykį, kuris turėtų būti ne didesnis kaip 6–8 laipsniai. Tad jei už lango – 30 laipsnių karštis, patalpoje turi būti apie 23–24 laipsnius šilumos. Būtina nepamiršti, kad net ir kondicionuojamas patalpas reikia nuolat vėdinti, saugotis tiesioginės kondicionieriaus oro srovės, pasirūpinti tinkama apranga bei įrenginio priežiūra. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica