Šlapinimosi problemos – ne tik padidėjusios prostatos požymis

Gintarė Kaminskienė
2014-09-22
Jau kuris laikas turiu problemų dėl šlapinimosi. Nuolat jaučiu norą šlapintis, srovė netolygi, peršti. Kokia tai galėtų būti problema? Galbūt tai prostata?
Benas, 54 m.
Šlapinimosi problemos – ne tik padidėjusios prostatos požymis
Dauguma gerybinės prostatos hiperplazijos simptomų formuojasi pamažu. Pavyzdžiui, poreikis keltis šlapintis naktį. Kitas simptomas - dažnesnis poreikis šlapintis dieną. Taip pat gali atsirasti sunkumas pradedant šlapintis, varvėjimas pabaigus. Gali sumažėti ir šlapimo srovės stiprumas, pakisti trajektorija.

Prostata – liauka, kuri yra tarp šlapimo pūslės ir šlaplės. Vyrui senstant, prostata pamažu didėja ir gali pradėti spausti šlaplę. Todėl šlapimo srovė lėtėja ir silpnėja. Tokiu atveju formuojasi gerybinė prostatos hiperplazija (GPH).
Dauguma GPH simptomų formuojasi pamažu. Pavyzdžiui, poreikis keltis šlapintis naktį. Kitas simptomas - dažnesnis poreikis šlapintis dieną. Taip pat gali atsirasti sunkumas pradedant šlapintis, varvėjimas pabaigus. Gali sumažėti ir šlapimo srovės stiprumas, pakisti trajektorija.
 
Tiesa, tokius simptomus gali sukelti ne tik GPH. Tai gali būti ir sunkesnių ligų, tokių kaip šlapimo pūslės infekcija ar vėžys, požymiai. Apie pastebėtus simptomus reikia pasakyti gydytojui. Turi būti atliekami išsamūs tyrimai, reikalingi negalavimų priežasčiai nustatyti.

 
Laiku nepradėjus gydyti GPH ir ligai progresuojant, t. y. po truputį didėjant prostatai, kyla ūmaus šlapimo susilaikymo rizika arba nelieka kitos išeities tik operacinis gydymas. Ūmus šlapimo susilaikymas – būklė, kai visiškai nepavyksta pasišlapinti. Net tuo atveju, kai šlapimo pūslė būna pilna. Dėl šios GPH komplikacijos taip pat gali tekti atlikti prostatos chirurginę operaciją.
 
GPH galima gydyti vaistais. Vieni jų blokuoja hormoną, kuris verčia didėti prostatą. Tokiu būdu lengvėja simptomai ir mažėja komplikacijų rizika. Kitos rūšies vaistai taip pat gali palengvinti GPH simptomus, bet nestabdo prostatos didėjimo. Gydytojas, įvertinęs simptomus ir tyrimų rezultatus, kontraindikacijas bei galimus nepageidaujamus reiškinius, parenka tinkamiausią gydymą vienu vaistu ar abiejų preparatų deriniu.
 
Kai kuriose šalyse GPH simptomams lengvinti naudojami vaistažolių preparatai. Daugumos fitoterapinių preparatų veiksmingumas pagrįstas tuo, kad jie neleidžia vyriškam lytiniam hormonui testosteronui virsti dihidrotestosteronu. Būtent pastarasis atsakingas už gerybinę prostatos hiperplaziją. Nemaža dalis tokių preparatų gaminami iš afrikinės palmės vaisių, dilgėlės šaknų ar moliūgų sėklų. Vaistažolių privalumas tas, kad jas galima vartoti ilgesnį laiką be didelio nepageidaujamo poveikio sveikatai.

 
Atsako specialistas
Gydytojas urologas Vytautas Kamarauskas:


- Šlapinimosi sutrikimai gali reikšti ne tik prostatos problemas. Perštėjimas yra uždegimo požymis. Jam prasidėjus, pabrinksta ir prostata, tuomet gali skaudėti šlapinantis, lytinio akto metu. Jei šlapinantis trūkinėja srovė, lydi jausmas, tarsi būtumėte ne iki galo pasišlapinę – tuomet tikėtina, jog priežastis – prostata. Vyrams su amžiumi prostata didėja. Tai nėra liga, o fiziologinė būklė. Uždegimas – komplikacija. Tokiu atveju reikia nustatyti jo sukėlėją. Atlikti šlapimo, spermos pasėlių tyrimus, skirti gydymą. Prostatos padidėjimui taip pat yra vaistų, kurie pašalina simptomus. Jaunystės nesugrąžinsime, tad galime tik palengvinti fizinę būklę.
 
Verta žinoti

Palengvinti prostatos padidėjimo simptomus galite pakeitus gyvenimo įpročius:
venkite alkoholinių gėrimų arba gėrimų su kofeinu;
stenkitės negerti skysčių vėlai vakare;
valgykite daugiau vaisių ir skaidulinio maisto;
atkreipkite dėmesį į problematiškiausią laiką, kai paprastai prireikia dažnai arba skubiai nusišlapinti, ir, iki to laiko likus porai valandų, gerkite mažiau skysčių;
praėjus kelioms minutėms po nusišlapinimo, bandykite vėl nusišlapinti, kad šlapimo pūslė visiškai ištuštėtų;
treniruokite šlapimo pūslę – prieš šlapindamasis stenkitės kuo ilgiau sulaikyti šlapimą.
Jei simptomai blogėja, kreipkitės į gydytoją.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Tylūs motinystės sunkumai

      Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

      Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris