Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą

Roma Macijauskaitė
2021-02-19
Storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys yra vienas iš penkių dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Prevencijos programa siekia kuo anksčiau nustatyti vėžinius pakitimus ir pritaikius gydymą pailginti pacientų gyvenimą.
Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.

Trečdaliu mažiau
Prakalbus apie pandemiją Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas abdominalinės chirurgijos gydytojas akademikas prof. Kęstutis Strupas sako, kad nei jis, nei kolegos nepastebėję, kad ligoniai dėl onkologinių ligų būtų bijoję kreiptis į gydymo įstaigą.

 
Tačiau regima, kad gyventojai kur kas mažiau domėjosi profilaktiniais tyrimais – pernai maždaug trisdešimčia procentų sumažėjo gyventojų dalyvavimas Lietuvos prevencinėse onkologinėse programose.  
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.
 
Patikra – nuo 50 metų
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, storosios žarnos vėžio sergamumas didėja nuo penkiasdešimties metų, tad ir profilaktinė programa numatyta 50-75 metų gyventojams. O jei šeimoje yra sirgusių kolorektaliniu vėžiu, storosios žarnos adenomatoze ar polipoze, tokie ligoniai į šią programą gali būti įtraukti jau nuo keturiasdešimties. Pagal patikros programą kas dvejus metus rekomenduojama atlikti slapto kraujo išmatose testą. Jei tyrimas teigiamas, atliekama kolonoskopija (storosios žarnos ištyrimas endoskopu).

 

Teigiama, kad storosios žarnos vėžys – išsivysčiusiose, stabilios ekonomikos šalyse gyvenančių žmonių liga. „Manoma, kad tiek gyvenimo būdas, tiek streso įtaka mėginant prisitaikyti prie greitėjančio gyvenimo tempo, tiek rafinuotas mūsų mitybos būdas, kai gausiai naudojami įvairūs konservantai, gali turėti reikšmės virškinimo rezultatams ir storojo žarnyno ligų dažnėjimui“, – pastebi akademikas prof. Kęstutis Strupas.

 
Tad pastebėjus pakitusį virškinimo sistemos darbą, atsiradusį pilvo pūtimą, burbuliavimą, svorio kritimą be aiškios priežasties, ir jei tai trunka ne mažiau kaip keletą mėnesių, vertėtų sunerimti. Tai yra bendriniai bet kokio onkologinio proceso pirmieji požymiai. Na, o apie storojo žarnyno ligas praneša išmatose atsiradęs kraujas, gleivės. Tai pastebėjus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
 
Iššūkis kovoti
Diagnozavus onkologinę ligą parenkamas gydymas. Jis gali būti minimaliai invazinis, chirurginis, gali būti taikoma chemoterapija, spindulinė terapija. „Prieš dvejus metus mūsų iniciatyvinės grupės teikimu patvirtintas naujas storosios žarnos ir tiesiosios žarnos vėžio diagnostikos algoritmas. Tad tikiu, kad per artimiausius penkerius metus storosios žarnos ir diagnostikos, ir gydymo rezultatai turėtų pagerėti“, – tikina Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas.
 
Iliustruodamas didžiulį medicinos progresą, profesorius pateikia pavyzdį: „Jei prieš dvidešimt metų nustatydavo storosios žarnos vėžį ir metastazes kepenyse, dažniausiai gydytojai tik liūdnai tarpusavyje susižvalgydavo. Šiandien tai yra iššūkis gydytojų komandai kovoti kartu su ligoniu. Net 70 procentų tų, kuriems diagnozuojami tokie užleisti atvejai, gyvena penkerius metus ir ilgiau.“  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsargiai! Puola blakės

    „Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Naujausias priešnuodis – žmogaus kraujyje

    „Pagalvojau: jei kas nors pasaulyje sukūrė gyvačių nuodus neutralizuojančius antikūnus, tai bus jis. Taigi, susisiekiau su Timu. Paskambinęs pasakiau: galbūt bus nepatogu, bet norėčiau gauti šiek tiek jūsų kraujo“, – pasakojo biotechnologijų bendrovės „Centivax“ vadovas daktaras Džeikobas Glanvili...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris