Pilvo skausmams malšinti ne visada būtini vaistai

Gintarė Kaminskienė
2015-02-26
Kankina sunkumo jausmas pilve. Tarsi skrandžio skausmas. Vis tenka išgerti ir vaistų dėl padidėjusio rūgštingumo. Kas tai galėtų būti?
Romas, 45 metai
Pilvo skausmams malšinti ne visada būtini vaistai
Viršutinėje pilvo dalyje atsiradęs skausmas, dažniausiai apibūdinamas kaip skrandžio, gali kilti dėl įvairių ligų, todėl savigyda, pasak specialistų, užsiimti nederėtų.

Šalyje atliktos apklausos rodo, kad įvairius virškinimo sutrikimus patiria daugiau nei pusė šalies gyventojų. Specialistai pastebi, kad virškinimo sutrikimai dažnai atsiranda dėl netinkamos mitybos - negaunama pakankamai organizmui reikalingų medžiagų. Tuomet griebiamasi įvairių papildų ar vaistų. Tačiau reikia atsiminti, kad šie padėti gali ne visais atvejais. O geriausias pasirinkimas būtų kreiptis į specialistą ir pasikonsultuoti tiek dėl vaistų ar papildų vartojimo, tiek dėl priežasties, kuri lemia tokį poreikį.
 

Atsako specialistas
„Northway“ medicinos centro gydytojas gastroenterologas Rolandas Vaicekauskas:

- „Skrandžio skausmas“ – populiari frazė, tačiau tai nereiškia, kad esančių nusiskundimų priežastis yra tik šiame organe.
 
Apskritai pilvo skausmus galima suskirstyti pagal jų intensyvumą į: ūminį (kelios dienos), poūmį (kelios dienos, bet neilgiau 6 mėn.) ir lėtinį  (daugiau nei 6 mėn.). Kai atsiranda ūminis, poūmis pilvo skausmas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus dėl diagnozės ir tinkamo gydymo paskyrimo.
Kalbant apie lėtinį pilvo skausmą, jo atsiradimo priežasčių sąrašas yra ilgas. Tokiu atveju reikalingas išsamus pokalbis su gydytoju ir ištyrimas. Iš gastroenterologinių nusiskundimų dažniausiai pasitaikantis būna rėmuo ir dispepsinis sindromas. Esant retiems rėmens epizodams, galima pacientams patiems pagal poreikį vartoti skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus.
 
Labai svarbu vengti rėmenį sukeliančių faktorių ir laikytis sveikos gyvensonos principų: valgyti reguliariai, lėtai, vengti vėlyvo pavalgymo prieš miegą. Jei rėmuo dažnesnis (2 kartai per savaitę ir dažniau) yra galimybė paskirti gydymą po endoskopinio tyrimo arba ir neatlikus jo jei, simptomas atsirado pirmą kartą, jauname amžiuje, dar nebuvo taikytas joks gydymas ir nekoreguotas mitybos ir gyvensenos režimas, nėra kitų simptomų, nėra „pavojaus“ požymių kaip, sutrikęs ryjimas, staigus svorio mažėjimas, anemija. Dėl gydymo paskyrimo reiktų kreiptis į šeimos gydytoją arba gastroenterologą. Dažnai be rėmens būna ir kitų simptomų, tokių kaip pilvo skausmas ar „deginimas“ ties „duobute“, nevirškinimo jausmas, pilnumo jausmas po valgio, ankstyvas sotumas. Tai jau yra dispepsinis sindromas. Šiuo sindromu gali pasireikšti daugelis ligų, nuo gerybinių iki piktybinių.
 
Savigyda šiuo atveju yra visiškai netinkama. Reikalinga gydytojo konsultacija su laboratorinių ir instrumentinių tyrimų (pvz., pilvo organų sonoskopijos, stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos endoskopijos) atlikimu, tam kad būtų paneigta ar patvirtintą struktūrinė ligą ir paskirtas tinkamiausias gydymas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Ryto rutina žvaliam rudeniui

  Daug žmonių skundžiasi, kad trumpėjant dienoms rytais sunku prasibudinti. O rudeniui įsibėgėjus tokių „apsnūdusių vyturių“ dar daugiau. Apie tai, kaip pradėti dieną žvaliems ir gerai nusiteikusiems, pasakoja asmeninis treneris ir „Priklausomi nuo sporto“ įkūrėjas Nojus Berlinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica