Kirkšnies išvarža – ne kliūtis gimdyti

Aigustė Tavoraitė
2016-01-22
Ar galima pastoti turint kirkšninę išvaržą, nieko blogo nenutiks?
Raminta
Kirkšnies išvarža – ne kliūtis gimdyti
Turint kirkšnies išvaržą moterims dažniausiai įmanoma pastoti, išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Tačiau tam tikra rizika išlieka.

Atsako specialistas:
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas profesorius Mindaugas Kiudelis:
 

- Išvarža – tai organų išsiveržimas pro tam tikros organizmo sienelės defektą. Dažniausios yra kirkšnies, bambos, šlaunies, pooperacinės išvaržos. Kirkšnies išvarža moterims būna dešimt kartų rečiau nei vyrams, tačiau tokių atvejų pasitaiko. Jie daugiau fiksuojami tarp vyresnio amžiaus (daugiau nei 55 metų), jau gimdžiusių moterų. Tačiau su šia problema susiduria ir jaunesnės dailiosios lyties atstovės.
 
Turint kirkšnies išvaržą dažniausiai joms įmanoma pastoti, išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Tačiau tam tikra rizika išlieka. Išvarža, paprastai sakant, yra skylė. Nėštumui progresuojant bei didėjant gimdai, stiprėja ir intraabdominalinis spaudimas. Atsiranda rizika, kad toje skylėje gali užstrigti pilvo srities vidaus organas – plonoji ar storoji žarna. Tačiau ši rizika tikrai nedidelė – vos 1,5 proc., o nesilaukiančioms moterims ji sudaro mažiau nei procentą.
 
Žymiai daugiau problemų gali atsirasti dėl bambos išvaržos, kada organams įstrigti rizika tikrai didesnė. Tokių komplikacijų nėra daug – per metus pasitaiko keturios penkios tokios moterys. Įstrigus riebalams ar žarnai, tenka operuoti skubos tvarka. Dažniausiai tai nutinka jau trečiame nėštumo trimestre, kada gimda gerokai padidėja. Taigi jei jauna moteris turi tokią išvaržą, rekomenduojama ją išoperuoti dar prieš pastojant. Operacija nėra sudėtinga, o vėlesnių galimų komplikacijų nėštumo ar gimdymo metu tikrai pavyks išvengti.
 

Šiaip tikrai nebūtina visiems turintiems išvaržą ją operuoti. Dėl to didesnių bėdų atsiranda tik retais atvejais (vienam dviem iš šimto). Kita vertus, išvaržos gali žmogui sukelti skausmus, teikti estetinį diskomfortą. Tiesa, užsienyje dažnai išvarža, jei ji nekelia didelių nepatogumų, yra tik stebima, neoperuojama. 

 
Tarp kitko
Kirkšnies išvarža pasitaiko apie 27 proc. vyrų ir maždaug 3 proc. moterų.
Operuojant išvaržą gali būti nenaudojami jokie implantai. Tačiau 10–20 proc. atvejų išvaržos gali vėl atsirasti.
 
Praėjusio amžiaus pabaigoje buvo įdiegtas naujas išvaržų operavimo metodas, kai pilvo sienai sustiprinti naudojamas sintetinis tinklelis. Tai leido išvaržų pasikartojimo atvejus sumažinti net 50 proc. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris