Kai pavasarį aptemdo depresija

Aigustė Tavoraitė
2016-04-08
Aplink bunda gamta, šiltėja oras, bet jaučiu liūdesį, kamuoja gilus nerimas. Ar man gali būti sezoninė pavasarinė depresija?
Vilmantė
Kai pavasarį aptemdo depresija
Manoma, kad apie 10 proc. visų gyventojų patiria ilgiau ar trumpiau trunkančias depresines būsenas. Prie jų priskyrus lengvas, dažniausiai neatpažintas depresijas, susidarytų apie 25 proc.

Ilgėjančios dienos ir bundanti gamta ne visada atneša vien teigiamas emocijas. Psichikos sveikatos specialistai yra pastebėję, jog po žiemos, pagerėjus orams, padaugėja depresija sergančių asmenų bei savižudybių.
 
Pataria specialistė

Psichologė psichoterapeutė Jūratė Kochankienė:

Nors dažniausiai depresija susiejama su rudeniu, apniukusiu oru, šio sutrikimo paūmėjimai būdingi ir pavasariui. Specifiškesni šio sezono depresiją išduodantys požymiai: neaiškios kilmės nerimas, nemiga arba ankstyvas pabudimas ir nebegalėjimas užmigti. Taip pat – sumažėjęs apetitas, nukritęs svoris, dirglumas, impulsyvumas, kai net menkiausia smulkmena gali išvesti iš pusiausvyros.
 
Būseną gali lydėti ir įprasti depresijos simptomai – liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, kuriai būdingas sulėtėjęs mąstymas, prislopinti judesiai, pakitusi išvaizda – liūdnas, kenčiantis veidas, kietai sučiauptos lūpos, žemyn nusileidę jų kampučiai.
 
Depresijos apimtas žmogus jaučiasi neryžtingas, nesaugus. Nors kasdienes pareigas jis paprastai atlieka, yra praradęs gyvenimo džiaugsmą. Nuolat jaučiamas nuovargis, blogai miegama. Žmogus nepajėgia spręsti kasdienių problemų, nenoriai kalba, jaučia priešiškumą. Užplūsta negatyvios mintys, imama save nuvertinti, jausti kaltę. Kartais geriausia išeitis atrodo pasitraukimas iš šio gyvenimo.
 

Daugumai mūsų tenka išgyventi depresines būsenas, ypač po netekties, nusivylimo ar užklupus kitiems gyvenimo pokyčiams. Normaliai tokie jausmai yra trumpalaikiai ir netrikdo kasdienės veiklos. Tačiau jeigu tokia būsena tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, jau būtų galima įtarti, kad sergama depresija. Tuomet sergančiajam reikalinga profesionali pagalba.
 
Depresija gali būti gydoma pasitelkiant psichoterapiją (ypač efektyvus psichoterapijos ir antidepresantų derinys) arba kitus metodus: šviesos, įvairių menų terapijas, fizinius pratimus. Gydymą pradėjus laiku žmogus greičiau pasveiksta, liga netampa lėtinė, sumažėja savižudybės, depresijos pasikartojimo tikimybė.


Verta žinoti
Pavasario depresija itin pavojinga dėl savižudybės rizikos, ypač vyresniems žmonėms.
Manoma, kad apie 10 proc. visų gyventojų patiria ilgiau ar trumpiau trunkančias depresines būsenas. Prie jų priskyrus lengvas, dažniausiai neatpažintas depresijas, susidarytų apie 25 proc.
 
Depresija suserga kas penkta moteris ir kas dešimtas vyras. Susirgti gali kiekvienas, nepriklausomai nuo išsilavinimo, socialinės padėties, amžiaus. Vis dažniau depresija užklumpa vaikus, paauglius.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica