Ką reikėtų žinoti apie sunkaus ligonio slaugą?
Gintarė Kaminskienė
2014-09-12
Mama po insulto tapo neveiksni. Norėčiau ją prižiūrėti namuose. Kokią būtiną informaciją turėčiau žinoti ir kuo pirmiausiai pasirūpinti?
Adelė, 51 m.
Ligoniams, turintiems pragulų, nesureguliuotą cukraus kiekį kraujyje, didelį širdies, inkstų, kvėpavimo funkcijos nepakankamumą, reikalinga stacionarinė pagalba.
Atsako VšĮ Vilkpėdės ligoninės direktorė Zina Ramanauskienė:

- Šeimoje atsiradus slaugos reikalaujančiam žmogui, artimieji turėtų žinoti, kad profesionalias slaugos paslaugas iki tam tikros ligos sunkumo stadijos teikia poliklinika. Sunkiems ligoniams – slaugos ligoninė. Pavyzdžiui, ligoniams, turintiems pragulas, nesureguliuotą cukraus kiekį kraujyje, didelį širdies nepakankamumą, inkstų nepakankamumą, kvėpavimo funkcijos nepakankamumą, reikalinga stacionarinė pagalba.
Jei šeimoje yra ligonis turintis psichikos sutrikimų, reikėtų atkreipti dėmesį, kad į stacionarą jie priimami tik tuomet, kai nėra agresyvūs. Visais kitais atvejais šeimos gydytojas turi nuspręsti ligos sunkumą ir siųsti gydymui į psichiatrijos ligoninę. Alzhaimeriu ar senatvinėmis demencijomis sergantis žmogus yra nesaugus šeimoje. Išėjus į darbą, jo negalima palikti vieno. Jis pats negali pavalgyti, namai nėra izoliuoti nuo aplinkos, tad ligonis gali iššokti pro langą arba kažkur išeiti ir pasiklysti.
Sunkus neįgalumas arba vadinamasis „P1“ duodamas tik prie lovos prikaustytiems žmonėms. Valstybė jais yra pasirūpinusi. Tokiems ligoniams skiriama mėnesinė 960 litų suma. Artimieji turi už juos samdyti slaugytoją, pirkti slaugos priemones. Pavyzdžiui, specialią lovą ar čiužinį, padėsiantį išvengti pragulų, sauskelnes, higienos priemones. Tai tikrai nemaži pinigai. Esant didesnėms bėdoms ir patekus į slaugos ligoninę, pinigai jam nebėra skiriami.
Jei nusprendėte slaugyti namuose
Priėmus tokį sprendimą, reikia suvokti, kad slaugymas – ne tik ligonio maitinimas, pagalba jam tuštinantis ir šlapinantis, jo transportavimas ar asmens higienos palaikymas, bet ir aktyvus gydytojo nurodymų vykdymas. Be to, specialisto priežiūra būtina, jei ligonis turi sunkių sveikatos sutrikimų.
Slaugant ligonį būtina rūpintis jo psichika, t. y. pašalinti galimus dirgiklius, neigiamas emocijas, sudaryti jaukią aplinką. Slaugantis ligonį žmogus turi būti: atlaidus ir kantrus, sumanus, nedaryti šiukščių bendravimo klaidų. Neatsargiai ištartas žodis, netikėtai pasirodžiusi pašaipa ar neaiški grimasa gali sugadinti nuotaiką ar iššaukti neigiamas artimojo reakcijas.
Santykiai su sergančiu artimuoju turi būti pagrįsti abipusiu pasitikėjimu, švelnumu ir jautrumu. Žmogui augant, bręstant ir senstant vyksta įvairiapusiški procesai, kurių metu vyksta ne tik fiziniai organizmo pokyčiai, bet kinta ir charakteris, todėl reikia domėtis žmogaus raidos etapais, įvairaus amžiaus žmogaus organizmo anatominėmis ir fiziologinėmis ypatybėmis. Svarbiausia – visuomet konsultuotis su specialistais, kurie geriausiai gali atsakyti į visus rūpimus klausimus.
.jpg)
Komentuoti: