Gražus oras ne visuomet tinkamas dirbti

Gintarė Kaminskienė
2015-06-19
Mano vyras šiuo metu dirba sezoninį darbą laukuose. Saulė kepina, karšta, tad išsirengia. Taigi, vėl vargstame dėl odos lupimosi, pečių ir nugaros skausmo. Kartais net nudega iki pūslių. Ką daryti? Grietinės tepimas jau nepadeda.
Marytė
Gražus oras ne visuomet tinkamas dirbti
Kontaktinį dermatitą sukelia įvairūs augalai. Sergant tokia liga, geriausia saulei šviečiant nedirbti. Jei tai neįmanoma, reikia užsimauti pirštines, vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, mūvėti kelnes, o ne šortus.

Odai kenkia ne tik ilgalaikis kepinimasis saulėje, bet ir intensyvus nudegimas pabuvus kad ir vienąkart, bet tam deramai nepasiruošus. Tuomet oda parausta, patinsta; prisilietus ji skausminga. Kartais pašiurpsta visas kūnas, krečia drebulys.
 

Moksliniai tyrimai rodo, kad daugelis šalies gyventojų vis dar nemoka veiksmingai gydyti saulės nudegimų. Iš liaudiškų priemonių veiksmingas gali būti tik rūgpienis ar kefyras, tepamas ant odos nestipriai nudegus saulėje. Kitais atvejais reikia naudoti žaizdoms ir nudegimams skirtas priemones, malšinančias skausmą, saugančias žaizdą nuo bakterijų ir skatinančias odos gijimo procesus.
 
Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

Pirmiausia žmonės turėtų įvertinti, ar jie gali dirbti darbą lauke saulei šviečiant. Reikia permąstyti, ar nevartoja tam tikrų vaistų, nes geriant antibiotikus, kai kuriuos migdomuosius yra didesnė rizika ypač stipriai nudegti odą arba susirgti fotodermatitu - odos uždegimu, kurį sukelia padidėjęs jautrumas saulės spinduliams.
 
Be to, susirūpinti reikia ne tik dėl nudegimo saulėje, bet ir dėl kontaktinio dermatito, kurį sukelia įvairūs augalai. Sergant tokia liga, geriausia saulei šviečiant nedirbti. Jei tai neįmanoma, reikia užsimauti pirštines, viršutinė drabužių dalis – ilgomis rankovėmis. Mūvėti būtina ir ilgas kelnes, o ne šortus. Priešingu atveju, prisilietus prie augalo ant odos gali atsirasti raudonos dėmės, pūslės. Jos greitai sprogsta, šalpiuoja, sudžiūsta į šašus. Jiems pranykus gali likti hiperpigmentuotos dėmės. Tai – rusvi plėmai, kurie grožio nesuteikia ir gali išsilaikyti kelis mėnesius ar net ilgiau. Jei vyras dirba su chemikalais, reikia atkreipti dėmesį, kad jie taip pat įjautrina odą ir ši greičiau nudega saulėje.  
 
Tokios problemos dažnos tiems, kas dirba lauke. Kitaip tariant, gražus oras ne visuomet yra sveikas dirbti. Todėl, kaip minėjau, pirmiausia reikia užkirsti kelią nudegimui. Vilkėkite uždarus drabužiais, atidengdami kuo mažiau odos. Galima naudoti didesnę apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių turinčiai kremais (30 ar net 50 SPF). Tiesa, dėl kremų nuomonių yra įvairių. Be to, žmogus dirbdamas prakaituoja, o šlapia oda intensyviau pritraukia saulės spindulius, todėl tuos kremus reikia tepti dažniau. Tai dirbančiam sudėtinga. O jei kremas dar susimaišo su dulkėmis, jas surenka, vėlgi atsiranda papildomas dirgiklis, galintis sukelti net alerginę reakciją.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica