Už saulę – atsakas jaunystei

Greta Vanagienė
2019-09-12
Ruduo – laikas skaičiuoti ne tik per vasarą užgyventą derlių, bet ir… pigmentines odos dėmeles. Jei pastebėjote atsiradusių odos spalvos nelygumų ar patamsėjimų, tai greičiausia saulės atsakas už besaikį lepinimąsi jos voniomis. Specialistai teigia, jog odos pokyčius lemia ir pakitusi hormonų pusiausvyra ar vitaminų stygius.
Už saulę – atsakas jaunystei
Odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

Kaltos saulės vonios
Nors pigmentinių dėmių gali būti ir įgimtų, padidėjusi pigmentacija, įprasta manyti, pasireiškia po besaikio deginimosi saulėje, kuris tampa ir ankstyvo senėjimo požymiu – specialistų dar vadinamu fotosenėjimu.
Kaip aiškina dermatologai, odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

 
Jaunesniame amžiuje pigmentinių dėmių dažniausiai randasi ant veido: kaktos, nosies, žandų ar viršutinės lūpos srityse, vyresniems pigmentacija pasireiškia ant nugaros, krūtinės ar rankų.
Anot dermatologų, net jei kruopščiai naudojote nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius kremus, per daugelį metų saulės keliama žala susikaupia ir ištaisyti tai vien tik bandant vengti saulės, deja, neįmanoma.
 
Kalti gyvenimiški veiksniai
Net jei saulės seansus sąmoningai praleidote grožio ir jaunystės vardan odos pigmentacijai pasireikšti įtakos gali turėti ir kiti veiksliai. Mat ji taip pat glaudžiai susijusi su organizmo vitaminų, fermentų balansu ar endokrinine sistema. Štai vitaminų A, C, PP trūkumas didina melanino sintezę, o vitamino B grupės trūkumas - sumažina. Melanocitų aktyvumą taip pat lemia antinksčių, lytiniai hormonai, skydliaukė, mikroelementai - varis, cinkas, geležis, ar odos fermentai.
 

Be to, pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl hormoninio disbalanso moterims nėštumo metu ar po jo, sergant skydliaukės ar kepenų ligomis. Neretai pigmentinių dėmių atsiranda ir žmonėms, dirbantiems su įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Taip pat pigmentaciją gali sukelti vabzdžių įkandimai, kai kurios odos ligos ar kontaktas su tam tikrais augalais.
 
Stoti į kovą
Nors prieš laiką ir gyvenimiškas aplinkybes esame bejėgiai, kalbant apie grožio ir jaunystė išsaugojimą, padėties be išeities nėra. Šiandien sparčiai tobulėjant technologijoms su odos netolygumais stoti į kovą padeda specializuoti lazeriai, kurie efektyviai pašalina saulės padarytą žalą, pigmentines dėmes, o prieš tai verta išmėginti kasdienes specialias odos priežiūros priemones.

 
Verta žinoti
Tamsias dėmeles odoje šviesint padeda glikolio, pieno, vyno ir salicilio, sojų ir kviečių daigų aliejai, vaisinės kojo, alfa hidriksi (AHA) rūgštys, citrinų ir agurkų ekstraktai. Kasdienei odos priežiūrai naudingos priemonės su vitaminu C, karčiavaisiu citrinmedžiu, citrinomis, petražolių eteriniais aliejais, balinamaisiais augaliniais kompleksais, japoniško šilkmedžio ir greipfruto ekstraktais.
Tai pat gali būti veiksmingi cheminiai, rūgštiniai šveitikliai, skirti odos nusluoksniavimui. Šie preparatai paprastai sudėtyje turi retinolio, pieno rūgšties, trichlorakto rūgšties. Alfa-hidrorūgštys (AHA) – organinių junginių grupė, randama natūraliose daržovėse, vaisiuose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris