Už saulę – atsakas jaunystei

Greta Vanagienė
2019-09-12
Ruduo – laikas skaičiuoti ne tik per vasarą užgyventą derlių, bet ir… pigmentines odos dėmeles. Jei pastebėjote atsiradusių odos spalvos nelygumų ar patamsėjimų, tai greičiausia saulės atsakas už besaikį lepinimąsi jos voniomis. Specialistai teigia, jog odos pokyčius lemia ir pakitusi hormonų pusiausvyra ar vitaminų stygius.
Už saulę – atsakas jaunystei
Odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

Kaltos saulės vonios
Nors pigmentinių dėmių gali būti ir įgimtų, padidėjusi pigmentacija, įprasta manyti, pasireiškia po besaikio deginimosi saulėje, kuris tampa ir ankstyvo senėjimo požymiu – specialistų dar vadinamu fotosenėjimu.
Kaip aiškina dermatologai, odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

 
Jaunesniame amžiuje pigmentinių dėmių dažniausiai randasi ant veido: kaktos, nosies, žandų ar viršutinės lūpos srityse, vyresniems pigmentacija pasireiškia ant nugaros, krūtinės ar rankų.
Anot dermatologų, net jei kruopščiai naudojote nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius kremus, per daugelį metų saulės keliama žala susikaupia ir ištaisyti tai vien tik bandant vengti saulės, deja, neįmanoma.
 
Kalti gyvenimiški veiksniai
Net jei saulės seansus sąmoningai praleidote grožio ir jaunystės vardan odos pigmentacijai pasireikšti įtakos gali turėti ir kiti veiksliai. Mat ji taip pat glaudžiai susijusi su organizmo vitaminų, fermentų balansu ar endokrinine sistema. Štai vitaminų A, C, PP trūkumas didina melanino sintezę, o vitamino B grupės trūkumas - sumažina. Melanocitų aktyvumą taip pat lemia antinksčių, lytiniai hormonai, skydliaukė, mikroelementai - varis, cinkas, geležis, ar odos fermentai.
 

Be to, pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl hormoninio disbalanso moterims nėštumo metu ar po jo, sergant skydliaukės ar kepenų ligomis. Neretai pigmentinių dėmių atsiranda ir žmonėms, dirbantiems su įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Taip pat pigmentaciją gali sukelti vabzdžių įkandimai, kai kurios odos ligos ar kontaktas su tam tikrais augalais.
 
Stoti į kovą
Nors prieš laiką ir gyvenimiškas aplinkybes esame bejėgiai, kalbant apie grožio ir jaunystė išsaugojimą, padėties be išeities nėra. Šiandien sparčiai tobulėjant technologijoms su odos netolygumais stoti į kovą padeda specializuoti lazeriai, kurie efektyviai pašalina saulės padarytą žalą, pigmentines dėmes, o prieš tai verta išmėginti kasdienes specialias odos priežiūros priemones.

 
Verta žinoti
Tamsias dėmeles odoje šviesint padeda glikolio, pieno, vyno ir salicilio, sojų ir kviečių daigų aliejai, vaisinės kojo, alfa hidriksi (AHA) rūgštys, citrinų ir agurkų ekstraktai. Kasdienei odos priežiūrai naudingos priemonės su vitaminu C, karčiavaisiu citrinmedžiu, citrinomis, petražolių eteriniais aliejais, balinamaisiais augaliniais kompleksais, japoniško šilkmedžio ir greipfruto ekstraktais.
Tai pat gali būti veiksmingi cheminiai, rūgštiniai šveitikliai, skirti odos nusluoksniavimui. Šie preparatai paprastai sudėtyje turi retinolio, pieno rūgšties, trichlorakto rūgšties. Alfa-hidrorūgštys (AHA) – organinių junginių grupė, randama natūraliose daržovėse, vaisiuose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris