Už saulę – atsakas jaunystei

Greta Vanagienė
2019-09-12
Ruduo – laikas skaičiuoti ne tik per vasarą užgyventą derlių, bet ir… pigmentines odos dėmeles. Jei pastebėjote atsiradusių odos spalvos nelygumų ar patamsėjimų, tai greičiausia saulės atsakas už besaikį lepinimąsi jos voniomis. Specialistai teigia, jog odos pokyčius lemia ir pakitusi hormonų pusiausvyra ar vitaminų stygius.
Už saulę – atsakas jaunystei
Odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

Kaltos saulės vonios
Nors pigmentinių dėmių gali būti ir įgimtų, padidėjusi pigmentacija, įprasta manyti, pasireiškia po besaikio deginimosi saulėje, kuris tampa ir ankstyvo senėjimo požymiu – specialistų dar vadinamu fotosenėjimu.
Kaip aiškina dermatologai, odos pigmentacijai būdinga rudos, nelygios, saulės arba amžinės pigmentinės dėmės, taip pat odos elastingumo sumažėjimas ir padidėjęs raukšlėtumas, atsirandantis odą ilgą laiką veikiant ultravioletiniams spinduliams.

 
Jaunesniame amžiuje pigmentinių dėmių dažniausiai randasi ant veido: kaktos, nosies, žandų ar viršutinės lūpos srityse, vyresniems pigmentacija pasireiškia ant nugaros, krūtinės ar rankų.
Anot dermatologų, net jei kruopščiai naudojote nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius kremus, per daugelį metų saulės keliama žala susikaupia ir ištaisyti tai vien tik bandant vengti saulės, deja, neįmanoma.
 
Kalti gyvenimiški veiksniai
Net jei saulės seansus sąmoningai praleidote grožio ir jaunystės vardan odos pigmentacijai pasireikšti įtakos gali turėti ir kiti veiksliai. Mat ji taip pat glaudžiai susijusi su organizmo vitaminų, fermentų balansu ar endokrinine sistema. Štai vitaminų A, C, PP trūkumas didina melanino sintezę, o vitamino B grupės trūkumas - sumažina. Melanocitų aktyvumą taip pat lemia antinksčių, lytiniai hormonai, skydliaukė, mikroelementai - varis, cinkas, geležis, ar odos fermentai.
 

Be to, pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl hormoninio disbalanso moterims nėštumo metu ar po jo, sergant skydliaukės ar kepenų ligomis. Neretai pigmentinių dėmių atsiranda ir žmonėms, dirbantiems su įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Taip pat pigmentaciją gali sukelti vabzdžių įkandimai, kai kurios odos ligos ar kontaktas su tam tikrais augalais.
 
Stoti į kovą
Nors prieš laiką ir gyvenimiškas aplinkybes esame bejėgiai, kalbant apie grožio ir jaunystė išsaugojimą, padėties be išeities nėra. Šiandien sparčiai tobulėjant technologijoms su odos netolygumais stoti į kovą padeda specializuoti lazeriai, kurie efektyviai pašalina saulės padarytą žalą, pigmentines dėmes, o prieš tai verta išmėginti kasdienes specialias odos priežiūros priemones.

 
Verta žinoti
Tamsias dėmeles odoje šviesint padeda glikolio, pieno, vyno ir salicilio, sojų ir kviečių daigų aliejai, vaisinės kojo, alfa hidriksi (AHA) rūgštys, citrinų ir agurkų ekstraktai. Kasdienei odos priežiūrai naudingos priemonės su vitaminu C, karčiavaisiu citrinmedžiu, citrinomis, petražolių eteriniais aliejais, balinamaisiais augaliniais kompleksais, japoniško šilkmedžio ir greipfruto ekstraktais.
Tai pat gali būti veiksmingi cheminiai, rūgštiniai šveitikliai, skirti odos nusluoksniavimui. Šie preparatai paprastai sudėtyje turi retinolio, pieno rūgšties, trichlorakto rūgšties. Alfa-hidrorūgštys (AHA) – organinių junginių grupė, randama natūraliose daržovėse, vaisiuose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica