Po nudegimo saulėje – baltos dėmės ant odos

www.lsveikata.lt
2022-07-14
Skaudūs nudegimai, greičiau senstanti oda ar netgi odos vėžys – tai dažniausiai įvardijami neatsargaus būvimo saulėje padariniai. Tačiau „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė teigia, kad godus deginimasis saulėje be apsaugos priemonių kai kuriems gali išprovokuoti ir vitiligo ligą, lydimą baltų bei dažnai besiplečiančių dėmių ant odos. Ji dalinasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo jų ir ką daryti nespėjus šioms užkirsti kelio.
Po nudegimo saulėje – baltos dėmės ant odos
Nors baltmė nėra gyvybiškai pavojinga, ji gali neigiamai paveikti sergančiojo žmogaus emocinę ir psichologinę būklę. Šia liga susirgę žmonės dažnai praranda pasitikėjimą savimi dėl įvairiausiose kūno vietose atsiradusių baltų dėmių.

Baltmė – kas tai?
Baltmė – taip Lietuvoje dažnai vadinama vitiligo liga, pasireiškianti išnykusia pigmentacija odoje, pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, nuo pat pradžių apie ligą išduoda atsiradusios baltos dėmės skirtingose kūno vietose, kurios dažnu atveju gali ir išsiplėsti.

 

„Baltmė gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, o pačios dažniausios – tai sutrikę autoimuniniai procesai, paveldimumas ir taip pat įvairios odos traumos, tarp kurių neretai įvardijamas ir sunkus nudegimas saulėje. Jeigu dėl to kalta pastaroji priežastis, galimas atvejis, kad baltas dėmes žmogus pamatys dar tą pačią vasarą po skausmingo nusvilimo. Dažniausiai baltmė pasireiškia aplink akis, lūpas, taip pat ant pėdų ir plaštakų“, – pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė.

 
Vaistininkė priduria, kad nors ši liga nėra gyvybiškai pavojinga, ji gali neigiamai paveikti sergančiojo žmogaus emocinę ir psichologinę būklę. Baltme susirgę žmonės dažnai praranda pasitikėjimą savimi dėl įvairiausiose kūno vietose atsiradusių baltų dėmių, taip pat jaučia nerimą, kad jos gali dar labiau išsiplėsti.
 
Pavojingiausi – pirmi saulės spinduliai
Prasidėję vasariški orai, kada pagaliau stipriai kaitina saulė ir temperatūra vis kyla, skatina žmones intensyviau džiaugtis saulės voniomis. Todėl vaistininkė pastebi, kad skausmingi odos nudegimai padažnėja ypač vasaros pradžioje, kai daugumos oda tik pirmąkart po ilgo laiko susiduria su saule.
 

„Skausmingas odos nudegimas – tik viena neatsargaus buvimo saulėje pasekmė. Svarbu nepamiršti, kad odos apsauga svarbi ne tik vasaros pradžioje ar visą šį sezoną – bet ištisus metus. Apsaugines SPF priemones reikia teptis kasdien, bent 30 minučių prieš išeinant iš patalpos bei pakartotinai tai daryti kas 2-3 valandas. Tai gali apsaugoti nuo baltmę išprovokuojančių nudegimų, taip pat greitesnio nuo odos senėjimo ir melanomos“, – pasakoja J.Deksnienė.
 
Ką daryti vos tik pastebėjus baltmę?
Anksti pradėtas baltmės gydymas gali numalšinti odos ar sisteminius uždegimus, dėl kurių atsirado baltos dėmės, bei sugrąžinti odos pigmentaciją šiose vietose, pasakoja vaistininkė. Baltmė gali būti gydoma specialiais tepamais vaistais, kartais skiriamas ir geriamų vaistų gydymas, kartais taikoma fototerapija.
 
„Susirgus baltme svarbu dar stipriau saugoti odą nuo saulės. Tam geriausiai gali padėti priemonės su SPF 50 ar dar didesniu apsauginiu filtru. Taip pat galima papildomai rūpintis savo organizmu iš vidaus – šalia gydytojo paskirto gydymo vartoti tokius vitaminus ir maisto papildus kaip vitaminai D, C, B12, taip pat varis, folio rūgštis ir ginkmedžių lapų ekstraktas“, – pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris