Gyvenimas be šampūno: mada ar nauda?

Aigustė Tavoraitė
2016-02-22
Plaukai vis riebaluojasi, o juos nuolat plaunant problema tik aštrėja? Siekdami išeiti iš šio uždaro rato vis daugiau žmonių įsitraukia į judėjimo „Ne šampūnui“ (angl. „no poo“) gretas. 
Gyvenimas be šampūno: mada ar nauda?
Kartkartėmis pailsinti plaukus nuo įprasto šampūno yra net rekomenduojama. Galima rinktis tiek įvairių žolelių nuovirus, tiek sodą ar rūgštesnes priemones: actą, citrinų sultis. Tačiau tai neturėtų tapti kasdiene praktika, kadangi taip galima išbalansuoti odos mikroflorą.

Vietoj įprastų šampūnų pasirinkę sodą, actą, citrinų sultis, kiaušinius ar molį šio judėjimo šalininkai tvirtina, kad plaukai atsigavo, tapo švelnesni, atsistatė odos rūgščių balansas. Tiesa, ryškesniam rezultatui pasiekti prireikia kantrybės – palaukti tenka pusmetį ar net metus. Gal išties verta šampūną išmesti į kibirėlį?
 
Specialisto komentaras
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

 
Pailsinti plaukus naudinga
– Liaudiškos priemonės yra veiksmingos, bet jos negali atstoti šampūno. Niekas neišplauna plaukų geriau nei šiltas vanduo ir šampūnas. Visgi jei galvos oda yra sveika, nėra pleiskanų, nesiskundžiama niežuliu ar kitomis bėdomis, kartais plaukus ištrinkti, perskalauti, pagerinti galvos odos būklę galima ir natūraliomis priemonėmis.
 
Kartkartėmis pailsinti plaukus nuo įprasto šampūno yra net rekomenduojama. Galima rinktis tiek įvairių žolelių nuovirus, tiek sodą ar rūgštesnes priemones: actą, citrinų sultis. Tačiau tai neturėtų tapti kasdiene praktika, kadangi taip galima išbalansuoti odos mikroflorą – oda gali ryškiai pasausėti, dėl to kilti diskomfortas.
 
Tokių priemonių nepasitarus su gydytoju ypač nereikėtų skubėti rinktis turintiems galvos odos ligų. Pirmiausia reikėtų jas išgydyti. Priešingu atveju, net geriausios priemonės duos mažai naudos. O kartais net gali pakenkti, pavyzdžiui, prasidėti mikrobinė infekcija.
Atidesnėms reikėtų būti dažančioms plaukus moterims. Jos turėtų įvertinti plaukų spalvą, kokie dažai naudoti, nes yra galimos įvairios reakcijos, plaukai gali įgauti kitą atspalvį ir pan.
 
Beje, kad ir koks būtų geras įprastai naudojamas šampūnas, duoti plaukui pailsėti galima ir kartą kas keletą savaičių jį pakeičiant kita priemone. Ilgainiui nuolatos naudojant tą patį šampūną plaukas prie jo pripranta, apsineša to šampūno dalelėmis. Nauja priemonė paprasčiausiai padeda jas nuplauti.

Panašus efektas – plaukai įgauna natūralų blizgesį – pasiekiamas ir panaudojus acto tirpalą. Tačiau tuo dažnai piktnaudžiauti taip pat nereikėtų.
 
Riebaluojasi dėl netinkamo šampūno
Dažnai plaukai riebaluojasi ne apskritai dėl šampūno, bet dėl netinkamo jo pasirinkimo. Neretai žmonės nepasidomi, nusiperka stipriai veikiančius šampūnus, kai reikėtų rinktis kuo švelnesnius. Stipraus poveikio šampūnas linkęs labai sausinti odą.

Tuomet ji gauna signalą, kad yra per sausa ir ima gaminti daugiau riebalų, taigi plaukai gausiau riebaluojasi. Taip susidaro užburtas ratas. Savo ruožtu švelnesnė priemonė yra sveikesnė, nes mažiau erzina odą, nors rezultato kartais gali tekti palaukti ir ilgiau.
 
Nebūtina rinktis patį brangiausią šampūną, tačiau jis neturėtų būti ir labai pigus. Svarbiausia yra jo kokybė, sudėtis. Nebūtinai pigaus šampūno ji bus bloga, tačiau ir naudingomis savybėmis nebus labai praturtinta. Taip pat reikėtų nepamiršti įvertinti ir odos, priemonę pirmiausia rinktis pagal jos tipą. Dažnai pasitaiko, kad plaukai būna sausi, o oda riebi.
Tarp kitko, sausieji šampūnai nėra sveika alternatyva norintiems ištrinkti galvą be vandens. Jie nieko nenuplauna. Tai gali būti naudojama nebent kaip vienkartinis gelbėjimosi ratas, kai kito pasirinkimo nėra.

 
Natūralūs šampūnai
Sodos šampūnas. Drėgnus plaukus ištrinkite sodos ir vandens tirpalu. Po to galite perplauti vandeniu su šiek tiek obuolių acto ar citrinos sulčių. Šis šampūnas ypač tinka stipriai riebaluotis linkusiems plaukams.
Kiaušinio trynio šampūnas. Nedideliame kiekyje šilto vandens išplakite kiaušinio trynį ir gautu šampūnu plaukite galvą. Nuskalaukite kaip įprastai. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica