Vaikai tunka ir dėl hormonų stygiaus?

Aigustė Tavoraitė
2016-06-10
Pasaulinė nutukimo epidemija neaplenkė ir Lietuvos vaikų bei paauglių. Pastaraisiais metais padėtis sparčiai blogėja: kai kuriose amžiaus grupėse nutukimas padvigubėjo, daugėja ypač nutukusių vaikų. Tačiau gimsta ir naujos mokslinės teorijos, kaip galima būtų galima stabdyti nutukimo plitimą.
Vaikai tunka ir dėl hormonų stygiaus?
Net jei vaikas televizorių kasdien žiūri vos vieną valandą, jo rizika užsiauginti papildomų kilogramų ikimokykliniame amžiuje ar pradėjus lankyti pradinę mokyklą išauga 52 proc., o vėlesniu gyvenimo periodu galimybė nutukti didėja net 71 proc.

 Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.

Atrado naują hormoną
Dažniausiai kaltė dėl papildomų kilogramų verčiama netinkamai mitybai, mažam fiziniam aktyvumui, maisto taršai, genetikai ir kt. Mokslininkai toliau ieško problemos priežasčių.
 
Štai prestižinės Mayo klinikos Ročesteryje (JAV) mokslininkai daro prielaidą, kad vaikų bei paauglių antsvorį bei nutukimą gali lemti žema speksino koncentracija. Šis peptidinis hormonas padeda žmogaus organizme mažinti riebalinių ląstelių bei riebalų molekulių skaičių.  
 
Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių organizme buvo mažai speksino, beveik 5 kartus dažniau kentėjo dėl papildomų kilogramų nei jų bendraamžiai, turėję didelę šio hormono koncentraciją.  
 

Speksinas buvo atrastas 2014 metais. Šio neįprasto hormono beveik nėra riebalinio audinio ląstelėse. Tačiau speksinas labai neįprastai verčia jas naikinti atsargines maisto medžiagas. Atlikti suaugusiųjų tyrimai parodė, kad maža šio hormono koncentracija kaip nors susijusi su nutukimu. Dabar įsitikinta, kad speksinas jau nuo žmogaus pirmųjų gyvenimo metų vaidina svarbų vaidmenį kaupiant papildomus kilogramus.
 
Mayo klinikos mokslininkų nuomone, medikai turėtų atkreipti dėmesį į speksino panaudojimo galimybes mažinant vaikų antsvorį. Aišku, norint pradėti naudoti naujus gydymo metodus reikės palaukti papildomų didesnės apimties tyrimų.
 

Kaltina ir televizorių
O Virginijos universiteto (JAV) mokslininkai dėl vaikų nutukimo kaltina ir televizorių. Medikai tokius rezultatus gavo stebėdami keletą tūkstančių ikimokyklinukų. Paaiškėjo, kad vaikai žiūri animacinius filmus bei pramogines laidas vidutiniškai 3,3 val. per dieną. Tai neigiamai atsiliepia jų sveikatai.
 
Net jei vaikas televizorių kasdien žiūri vos vieną valandą, jo rizika užsiauginti papildomų kilogramų ikimokykliniame amžiuje ar pradėjus lankyti pradinę mokyklą išauga 52 proc., o vėlesniu gyvenimo periodu galimybė nutukti didėja net 71 proc. Keista, bet antsvoriui įtakos neturėjo praleistas žaidžiant kompiuteriu laikas.
JAV vaikų ir paauglių nutukimo epidemija plečiasi – jau 17 proc. kenčia dėl sunkios šio sutrikimo formos.

Tarp kitko
Suomijos molekulinės medicinos instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Didžiosios Britanijos ir JAV nustatė, kad nutukimas pažeidžia daugybę organų – net ir smegenis. Kai kurie organai silpsta arba pradeda kitaip dirbti.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica