Šlapimo nelaikantiems neįgaliesiems – daugiau higienos priemonių

Aigustė Tavoraitė
2017-12-07
Dar neseniai bergždžiai į šeimos gydytojų duris dėl šlapimą sugeriančių priemonių kompensavimo beldusius neįgaliuosius pasiekė džiugi žinia – nuo šiol teisę į kompensaciją turės visi, kam bus diagnozuotas šlapimo nelaikymas.
Šlapimo nelaikantiems neįgaliesiems – daugiau higienos priemonių
Žmonėms neretai trūksta informacijos apie šlapimo nelaikymą, jo valdymą, naudotinas higienos priemones. Dažnai naudojamos ne visai tinkamos ar visiškai netinkamos priemonės.

Pripažino kaip ligą
Šlapimo nelaikymas – liga, kelianti tiek moralinį, tiek fizinį diskomfortą, toli gražu nėra tik senyvo amžiaus žmonių bėda. Ji gali užklupti bet kokiame amžiuje. Šis sutrikimas ypač apsunkina negalią turinčių žmonių, sėdinčių vežimėlyje, sunkiai sergančių ir slaugomų pacientų bei jų artimųjų gyvenimą.
 
Specialistai pabrėžia, kad turintiesiems šlapimo nelaikymą svarbu gauti teisingą medicininį gydymą. Stokojant šlapimą sugeriančių priemonių dažniau atsiranda pragulos, būna šlapimo kvapas, prastėja savivertė, apsunkinama žmogaus socializacija.

Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojęs šlapimo nelaikymo diagnostikos, gydymo ir kompensuojamųjų priemonių išrašymo tvarkos aprašas suteikė vilčių tokiems žmonėms sulaukti didesnės pagalbos. VšĮ „Inkocentras“ vadovės Jurgos Misevičienės įsitikinimu, tai turėtų paskatinti žmones kreiptis pagalbos, nesigėdyti kalbėti apie šią problemą.
 
„Iki šiol priemonę gaudavo pacientai, kuriems būdavo nustatytas šlapimo nelaikymas dėl tam tikrų diagnozių. Tačiau šis sąrašas anaiptol nebuvo tobulas ir pilnas. Labai daug žmonių, kenčiančių nuo šlapimo nelaikymo, negaudavo jokios priemonės. Tad ir mūsų darbo grupės tikslas buvo padaryti taip, kad atskaitos taškas būtų pati diagnozė: jei žmogus nelaiko šlapimo, jam turi būti skirta priemonė“, – kalbėjo naują šlapimo nelaikymo diagnostikos ir gydymo metodiką kūrusios darbo grupės narė.
 
Gaus daugiau pacientų
Įsigaliojus pakeitimams prasiplės galimybės gauti šlapimą sugeriančias priemones įvairiems pacientams, turintiems šlapimo nelaikymo problemą. Tai – ir vyrams, patyrusiems radikalią perostatektomiją prostatos rezekcijos, diabetu sergantiems žmonėms, onkologiniams pacientams.
Taip pat gauti reikiamas šlapimo sugėrimo priemones galės žymiai daugiau neįgaliųjų.
 

„Turintieji stuburo pažeidimus pacientai ir dabar gauna trisdešimt vienetų priemonių. Tačiau jei žmogus turi neįgalumą dėl kitos diagnozės, jų išvis negauna. Įsigaliojus naujai tvarkai kompensacijos galės reikalauti bet kokį neįgalumą turintis ir nuo šlapimo nelaikymo kenčiantis asmuo“, – aiškino VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė.

 
Pašnekovės pastebėjimu, kompensavimo sistemoje atsirado ir mažieji įklotai. „Jų sugeriamumas – iki 500 ml, anksčiau jie kompensuojami nebūdavo“, – sakė Inkocentro vadovė.
 

Siekis – trys priemonės per parą
Pasak J.Misevičienės, dabar, kol dar neįsigaliojo galutiniai pakeitimai, geras laikas apsilankyti pas šeimos gydytoją ir pasakyti, kad žmogus turi šią ligą – nelaiko šlapimo.
„Pagal kompetenciją atlikęs tyrimus (šlapimo, ultragarsinį) šeimos gydytojas išrašys siuntimą urologo konsultacijai, kad būtų patvirtintas šlapimo nelaikymo tipas ir laipsnis“, – sakė pašnekovė.
 

Nepaisant to, kad šie pakeitimai – didžiulis žingsnis į priekį, J.Misevičienė pabrėžė, jog tobulėti dar yra kur: „Darbo grupė toliau dirbs, kad priemonių vienetų kiekis didėtų ir būtų pasiektas europinis lygis. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas vidurkis yra 3 vienetai per dieną.“

 
Svarbu
Žmonės, kurie jau gauna šlapimą sugeriančias priemones, jas gaus ir toliau, jeigu jie turi nuolatinę slaugą (SP1). Jeigu priemonės gaunamos dėl 5 diagnozių (CNS ir nugaros smegenų sužalojimo padariniai; liekamieji kūdikių cerebrinio paralyžiaus reiškiniai; išsėtinė sklerozė; galvos ar nugaros smegenų displazijos; galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimai), turės kreiptis į gydytojus, kad būtų diagnozuotas šlapimo nelaikymas. Tie, kurie tokių priemonių negauna, tačiau skundžiasi šlapimo nelaikymu, turi apie tai pranešti šeimos gydytojui, kad po reikiamų tyrimų, žmogui būtų diagnozuotas šlapimo nelaikymas ir ligos kortelėje atsirastų šlapimo nelaikymo kodas.

 
Verta žinoti
Žmonėms neretai trūksta informacijos apie šlapimo nelaikymą, jo valdymą, naudotinas higienos priemones. Dažnai naudojamos ne visai tinkamos ar visiškai netinkamos priemonės. Būtina pasirūpinti, kad tinkamai parinktos aukštos kokybės sauskelnės sumažintų psichologinę ir fizinę naštą. Šlapimą sugeriantys gaminiai yra kelių grupių: įklotai, sauskelnės, paklotai. Esant lengvam šlapimo nelaikymui naudojami įklotai. Sunkiam šlapimo nelaikymui – sauskelnės. Daugelis mano, kad yra tiesiog sauskelnės, ir tiek. Iš tiesų yra kitaip. Atsižvelgiant į paciento gebėjimą judėti, galima rinktis iš kelių sauskelnių tipų: anatominės (tradicinės formos) sauskelnės, juostinės sauskelnės ir kelnaitės. Daugelis žino, kaip atrodo tradicinės sauskelnes ir kelnaitės. O kas yra juostinės sauskelnės? Tai naujos kartos sauskelnės suaugusiesiems, turinčios daug pritaikymo galimybių ir pranašumų tiek slaugytojui, tiek slaugomam žmogui.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris