Kovoti su peršalimu padės druska

Aigustė Tavoraitė
2016-02-29
Pasigavus slogą bei skaudant gerklę iš pradžių galite apsidairyti virtuvėje: valgomoji druska – natūralus antiseptikas. Ji nuo seniausių laikų vartojama peršalimo ligoms gydyti bei profilaktikai. Prisiminkime pagrindinius būdus. 
Kovoti su peršalimu padės druska
Pajutus pirmuosius peršalimo požymius patariama nakčiai padaryti kojoms šiltą vonelę su druska ir apsimauti šiltas vilnones kojines.

Išvalo gleives
Matyt, populiariausias būdas peršalus gerklės skausmą, kosulį malšinti skalaujant druskos tirpalu. Arbatinis šaukštelis druskos išmaišomas stiklinėje šilto vandens. Gerklė po keletą sekundžių skalaujama keturis šešis kartus per dieną.
 
Druskos tirpalas susilpnina storą gleivių sluoksnį, kuris sudaro palankias sąlygas daugintis infekcijos mikrobams. Skalaujant jie pasišalina kartu su gleivėmis.
Tačiau kai kurie gydytojai įspėja, kad gerklę yra saugiau skalauti vaistažolių tirpalu. Anot jų, per stiprus druskos tirpalas gali dar labiau išdžiovinti sudirgusią gleivinę. Todėl stiklinėje vandens gali pakakti ištirpinti tik pusę arbatinio šaukštelio druskos.
 
Rečiau sirgo

Manoma, kad gerklės skalavimas druska gali padėti ne tik susirgus, bet ir saugantis nuo gripo ir peršalimo ligų. Tokią prielaidą leidžia daryti ir amerikiečių mokslininkų tyrimas. Jie sezoninių infekcijų metu du mėnesius stebėjo 400 savanorių. Dalis iš jų turėjo tris kartus per dieną gerkles skalauti druskos tirpalu.
 
Eksperimento rezultatai parodė, kad ši grupė žmonių net 40 proc. rečiau sirgo viršutinių kvėpavimo takų ligomis nei kita kontrolinė savanorių grupė. Skalaujantys gerklę druska žmonės net ir pagauti infekcijos turėjo lengvesnius simptomus.
 
Skalauti silpnu druskos tirpalu galima ne tik gerklę, bet ir nosį. Aišku, kai kurie specialistai pataria tai daryti ypač atsargiai, kad nenudegtų jautri gleivinė. Skalauti nosį reikėtų pradėti vos pajutus pirmuosius ligos simptomus. Tačiau ši procedūra padeda ir stipriai užsikimšus šnervėms.
 
Efektyvu – pakvėpuoti
Vienas labai gerų pagalbos būdų peršalus – inhaliacijos. Šilti garai gerai pasiekia gerklės gleivinę, nosies ertmę. Į inhaliacijoms skirtą litrą karšto vandens įberiami 2 valgomieji šaukštai druskos (gali būti ir kitokia koncentracija) ir užsidengus rankšluosčiu 10–15 minučių pakvėpuojama.
 
Jei gydoma nosiaryklė, kvėpuojama pro nosį. Gydant bronchus įkvepiama pro burną, o iškvepiama pro nosį. Druska dezinfekuoja ir ramina uždegimą.
 
Inhaliacijas priklausomai nuo simptomų galima atlikti 3–4 kartus per dieną. Jos nerekomenduojamos, jei stipriau karščiuojama daugiau nei 37,5 ºC, jautri nosies gleivinė, sergama širdies nepakankamumu, vargina aukštas kraujo spaudimas ir kt.
Ypač efektyviai padeda imunitetą sustiprinti druskos kambariai, kur pučiamas sausas druskos aerozolis. 
 

Geriau tinka jūros druska 
Pajutus pirmuosius peršalimo požymius patariama nakčiai padaryti kojoms šiltą vonelę su druska ir apsimauti šiltas vilnones kojines. Kojas galima šildyti ir pakaitinta druska (iki 60 ºC). Joje laikyti pėdas, kol druska atvės. Procedūrą kartojama iki 5 kartų per dieną.
 
Dar kitas būdas: išversti medvilnines kojines, jas pabarstyti druska, vėl išversti ir apsimauti. Tada gulti į patalą ir prie kojų pridėti šildyklę. Tokios aplikacijos aktyvina imunitetą.
Kaip ir kitoms procedūroms, rekomenduojama naudoti jūros, kurioje yra daugiau nei 80 įvairių mineralų, arba paprastą rupią druską. 

 
Verta žinoti

Druska sukelia patogeninių mikrobų ir virusų žūtį. Kai jos trūksta, susidaro palankios sąlygos įvairioms infekcinėms ligoms.
Daugelį druskos gydomųjų savybių lemia pagrindinė jos sudedamoji dalis – natrio chloridas.
Natrio chloridas dalyvauja palaikant ir reguliuojant vandens ir druskų pusiausvyrą žmogaus organizme, nervinių ląstelių impulsams perduoti ir kt.
 
Iš valgomosios ir jūros druskos gaminami tirpalai, kurie naudojami pacientų reabilitacijai po sunkių ligų bei operacijų.
Druskos koncentracija kraujo plazmoje yra tokia pat kaip jūros vandenyje.


 
 
FEBRISAN šnypštieji milteliai N8
Nereceptiniai vaistiniai preparatai. 1 paketėlyje (5 g šnypščiųjų miltelių) yra 750 mg paracetamolio, 60 mg askorbo rūgšties ir 10 mg fenilefrino hidrochlorido. Indikacijos: Trumpalaikis peršalimo ar gripo simptomų, tokių kaip karščiavimo, drebulio, galvos skausmo, raumenų skausmo, ryklės skausmo, slogos, prienosinių ančių užburkimo, lengvinimas. Dozavimas: Suaugusiems bei 12 metų ir vyresniems vaikams 1 paketėlis kas 4-6 valandas. Nevartoti daugiau nei 4 paketėlių per parą. Vartojimo būdas: Paketėlio turinį ištirpinti stiklinėje karšto vandens. Kontraindikacijos: Padidėjęs jautrumas bet kuriai sudedamajai vaisto daliai. Arterinė hipertenzija, aneurizma, hipertiroidizmas, širdies ligos. Sunkus inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumas. Cukrinis diabetas. Įgimtas gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės deficitas. Jei vartojama arba per pastarąsias 2 savaites buvo vartoti MAO inhibitoriai, jei vartojami β-blokatoriai, tricikliai antidepresantai. Uždaro kampo glaukoma. Nėštumo ir žindymo laikotarpis. Fenilketonurija. Priklausomybė nuo alkoholio. Jaunesni nei 12 metų amžiaus vaikai. Specialus įspėjimai: Negalima vartoti kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra paracetamolio. Atsargiai vartoti pacientams, kurie geria antitrombozinius vaistus, vyresniems pacientams. Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi, badaujantiems, reguliariai vartojantiems alkoholį vaistinio preparato vartojimas padidina kepenų pažeidimo riziką. Ypatingai atsargiai vartoti jei sutrikusi inkstų veikla, sergant virškinamojo trakto opomis, prostatos hipertrofija, padidintu akių spaudimu, feochromocitoma, turint padidintą jautrumą acetilsalicilo rūgščiai, vartojant raminančiuosius vaistus, gleivinės paburkimą mažinančius ar kitus simpatomimetikus, slopinančius apetitą, amfetamino grupės psichostimuliatorius. Vartojant vaistą nevartoti alkoholio. Didesnės nei rekomenduojama dozės sukelia sunkaus kepenų pažeidimo riziką. Yra sacharozės.
Laiko patikrintas vaistas! 
Prašom įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica