Eiti ar bėgti. Kas sveikiau?

Aida Žemaitytė
2018-05-07
Moksliniai tyrimai rodo, kad ėjimas ir bėgimas mažina riziką susirgti širdies ligomis, padeda kontroliuoti kūno svorį, sumažinti diabeto, padidėjusio cholesterolio ir padidėjusio kraujospūdžio rizikas. Tačiau iškyla klausimas, kas yra geriau – eiti ar bėgti?
Eiti ar bėgti. Kas sveikiau?
Spartus ėjimas tinka bet kokio amžiaus, lyties ar fizinio pasirengimo žmonėms. Nusprendusiems aktyviau judėti, siūloma pradėti nuo ilgesnio spartaus ėjimo, o sustiprėjus ir įgijus daugiau ištvermės, galima pereiti prie lengvo bėgimo ristele.

Bėgimas tinka ne visiems

Anot sporto trenerės Lauros Braziulytės, nors bėgimas yra efektyvi ir gana populiari svorio mažinimo priemonė, jis gali būti ir pavojingas. „Bėgant yra stipriai apkraunami kelių sąnariai ir stuburas. Ypač jeigu bėgama kietu paviršiumi: asfaltuota gatve, šaligatviu, kur nėra jokios amortizacijos. Bėgioti nepatartina ir turintiems didelį antsvorį, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis bei vyresnio amžiaus asmenims“, – vardija sporto trenerė ir priduria, kad prieš pradedant bėgioti reikėtų gerai įvertinti fizinį pajėgumą ir pasirinkti sau tinkamą bėgimo intensyvumą.

 
Bėgimo privalumas tas, kad sunkiai dirbdami raumenys ima reikalauti daugiau deguonies, greitėja kvėpavimas, intensyviau dirba plaučiai, širdis. Kartu aktyvėja kraujotaka, greitėja medžiagų apykaita, bėgikui prakaituojant valosi organizmas. Be to, bėgimas mažina psichinę įtampą, organizmui suteikia visavertį, aktyvų poilsį.

 
Svarbu taisyklinga laikysena
Taisyklingai bėgti reikia mokėti. „Pradėkite lėtu tempu. Bėkite tiesiu kūnu, atpalaidavę pečius, rankas sulenkę per alkūnes, lengvai sugniaužtais delnais. Išlaikykite vienodą  žingsnį, koją statykite nuo kulno, remkitės visa pėda. Įkvepiama ir iškvepiama kas 2-3 žingsnius pro burną. Geriausia bėgioti parko, lauko, miško takeliais, ypač kai bėgimo maršrutas vingiuotas, su kalvelėmis ar kliūtimis, kai yra galimybė karts nuo karto atlikti kūno stiprinimo pratimus.
 
Jei jaučiate sunkumą, dusulį – verčiau eikite. Pailsėję vėl pabėgėkite. Baigę bėgti iš karto nesustokite: pasimankštinkite, nusiprauskite po dušu“, – pataria L.Braziulytė ir priduria, kad geriau pradėti bėgioti ant žolės, nes minkštas paviršius apsaugos raumenis, raiščius nuo patempimo.
Sporto trenerė siūlo bėgioti rytais. O tiems, kam itin sunku anksti keltis, rekomenduoja palakstyti praėjus 1,5-2 valandoms po vakarienės. Toks sportas ypač gerai atpalaiduoja įtemptą darbą dirbančius žmones.
 
Spartus ėjimas – alternatyva bėgimui

„Moksliniai tyrimai patvirtina, kad ėjimo nauda ir poveikis sveikatai yra tokie pat teigiami kaip ir bėgimo. Ėjimas sparčiu žingsniu, lyg kažkur skubant, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, veiksmingai kontroliuoja kūno svorį, neapkrauna kūno sąnarių taip stipriai kaip bėgimas, todėl padeda išvengti traumų“, – sako pašnekovė.
Anot jos, spartus ėjimas tinka bet kokio amžiaus, lyties ar fizinio pasirengimo žmonėms. Nusprendusiems aktyviau judėti, siūloma pradėti nuo ilgesnio spartaus ėjimo, o sustiprėjus ir įgijus daugiau ištvermės, galima pereiti prie lengvo bėgimo ristele.
 
„Vyresnio amžiaus ar apkūniems žmonėms „dumti“  visu greičiu net ir neįmanoma. Jiems rekomenduojami įvairūs ėjimo būdai – keičiant tempą, greitį. Ėjimas treniruoja širdį ir kraujagysles, nervų sistemą, raumenis, raiščius“, – sako sporto trenerė.
Pašnekovė pabrėžia, kad ir eiti svarbu taisyklingai: kūno laikysena (galva, liemuo) turi būti tiesi, pečiai atpalaiduoti, rankos sulenktos per alkūnes, delnai lengvai sugniaužti, kojas svarbu statyti visa pėda, remtis pirštais, kvėpuoti ritmingai. Jei oras šiltas, kvėpuoti reikėtų per burną ir nosį, jei šaltas – tik per nosį.
Sporto trenerė pabrėžia, kad minimalus pasivaikščiojimo laikas – 30 minučių, o per pertraukėles idealu atlikti tempimo, pilvo raumenų stiprinimo pratimus.

 
Tarp kitko
Natūralu, kad pradėjus intensyviau vaikščioti ar bėgioti, pirmomis dienomis maus kojų raumenis. Šis skausmas susijęs su pieno rūgšties susikaupimu raumenyse. Nesustokite, treniruotes tęskite. Kojų raumenų skausmai gali atsirasti ir avint nepritaikytą sportinę avalynę. Jei tinkamai parinkus fizinį krūvį ir kokybišką avalynę kojas vis tiek maudžia – daugiau dėmesio skirkite apšilimui.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica