Vaistų politika tuština pacientų pinigines

Evelina Machova
2018-08-17
Nors Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad vykdoma vaistų politika pasiteisina, pacientų organizacijos tvirtina priešingai - šiandien vaistams jie išleidžia kelis kartus daugiau pinigų nei anksčiau. 
Vaistų politika tuština pacientų pinigines
Pacientai pikti: kaip čia tos priemokos „sumažėjo“, jei dar prieš porą mėnesių pirkdami insuliną nieko nemokėjo, o dabar tenka papildomai sukrapštyti nuo 1,50 iki 13,20 euro.

Priemokos sumažėjo... pernai
Praėjus mėnesiui po įsigaliojusio naujojo Kompensuojamųjų vaistų kainyno Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai su viceministre Kristina Garuoliene priešakyje skelbia gerą žinią. Iki liepos įgyvendinti vaistų kainodaros sprendimai leido sumažinti pacientų priemokas už vaistus bei medicinos pagalbos priemones 18 procentų! Tiesa, žvelgiant į pacientų organizacijų atstovų veidus, džiugesio nematyti. Skaičiuoja jie centus ir piktinasi, kaip čia tos priemokos „sumažėjo“, jei dar prieš porą mėnesių pirkdami insuliną nieko nemokėjo, o dabar tenka papildomai sukrapštyti nuo 1,50 iki 13,20 euro.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos atstovės spaudai Alinos Žilinaitės, preliminariais duomenimis, priemokos mažėja, nes vidutinė jų receptui liepos mėnesį siekė 4,0 euro, o praėjusių metų liepos mėnesį sudarė 4,7 euro. „Taip pat, 2018 m. I pusmečio vidutinė priemoka receptui siekė 4,6 euro, o 2017 m. I pusmetį 5,4 euro. Tačiau kol kas negalime pateikti tikslių duomenų, kuriems vaistams ir kokiam jų skaičiui faktiškai padidėjo pacientų priemokos (įvertinus gamintojo ir vaistinėse pritaikytas nuolaidas), nes dar neturime duomenų už liepos mėnesį“, - teigia A.Žilinaitė.

„Ministerija didžiuojasi, kad sumažėjo priemokos už vaistus, bet kas liko Kompensuojamųjų vaistų sąraše po jų vykdomos politikos? Iš kainyno po liepos mėnesio iškrito penki šimtai vaistų. Liko pigiausieji, kainuojantys du ar tris eurus. Bet, kaip parodė istorija su valsartanu, pigiausias - nebūtinai geriausias. Nesuprantu, kodėl nežiūrima į žmogaus sveikatą? Kodėl apribojamos jo teisės gauti tinkamą individualų gydymą, kodėl propaguojamas žaidimas „pakeisk vaistą kas du mėnesius“? Vaistai - ne saldainiai. Žmonėms, sergantiems keliomis ligomis, sunku suderinti skirtingus vaistus. Tai kartais trunka net ir iki pusmečio, tą galiu patvirtinti savo patirtimi“, - sako Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos vadovė Vida Augustinienė.
 

L.S. skaičius
18 
- tiek proc., giriasi SAM, pavyko sumažinti pacientų priemokas už vaistus bei medicinos pagalbos priemones.

  
Tik 50 vaistų
Kol pacientai skundžiasi, jog priemokos už vaistus išaugo, Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad naujai taikomos kainodaros tikslas - įteisinti maksimalią paciento priemoką:
  • jei vaistas kainuoja iki 20 eurų, jo priemoka negalės viršyti 20 proc. bazinės kainos;
  • jei vaistas kainuoja daugiau nei 20 eurų, jo priemoka negalės būti didesnė negu 4,11 euro
Bet tai nepaaiškina, kodėl kai kuriems vaistams tos priemokos vis tiek didesnės nei 4 eurai. „Tokių vaistų, kurių paciento priemoka Kompensuojamųjų vaistų kainyne, jei vaistas kompensuojamas 100 proc., didesnė nei 4,11 Eur, yra apie 50 (3 proc.). Vaistai su didesne priemoka nei 4,11 Eur buvo įrašyti dėl to, kad gamintojai nesutiko mažinti Lietuvai taikomos kainos, tačiau šie vaistai yra vieninteliai tam tikros veikliosios medžiagos ir unikalaus stiprumo.
 
Siekiant užtikrinti nepertraukiamą pacientų gydymą ir įgyvendinti nutarimo reikalavimą (kainyne turi likti visos veikliosios medžiagos ir visų stiprumų vaistai) buvo priimtas sprendimas įrašyti į kainyną šiuos vaistus didesnėmis priemokomis. Tačiau ateityje planuojama, kad tokių vaistų kainyne turėtų nebelikti, nes bus peržiūrimas šių vaistų gydymo pakeičiamumas kitais vaistais arba gamintojai sumažins kainą iki nustatytos ribos“, - sako A.Žilinaitė.
 
Kai kurių vaistų jau neliko
Lietuvos epilepsija sergančiųjų sąjungos EPILĖ laikinajai prezidentei Donatai Balčikonienei pikta, kad naujajame Kompensuojamųjų vaistų kainyne neliko mažų ypač jiems svarbių vaistų dozuočių. Ir tai - ne vienintelė problema. Yra ir tokių sąjungos narių, kurie iš keturių vartojamų vaistų kainyne nerado net trijų! 

Epilepsija sergantys pacientai, norėdami kontroliuoti ligą ir išvengti nepageidaujamų poveikių, privalo griežtai laikytis gydytojų paskirto gydymo bei negali be apsilankymo pas specialistą epileptologą ir specialių tyrimų keisti vaistų.

„Nauja kompensuojamųjų vaistų tvarka neužtikrina epilepsija sergantiems pacientams galimybės tęsti pradėtą gydymą, – teigia LESS EPILĖ laikinoji prezidentė. - Dažnas vaistų keitimas pažeidžia ministerijos įsakymą „Dėl epilepsijos ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo patvirtinimo“, kuriame rekomenduojama gydymo eigoje nekeisti vaisto farmacinės formos ar vaisto gamintojo.“.
Lietuvoje epilepsija serga daugiau nei 28 tūkst. suaugusiųjų ir vaikų, kurie kasdien gyvena su liga, reikalaujančia nuoseklaus palaikomojo gydymo vaistais. Ligos kontrolė šiems pacientams yra gyvybiškai svarbi dėl jų gyvenimo kokybės užtikrinimo ir visaverčio buvimo tarp mūsų.

 

Komentaras
Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ tarybos pirmininkė Audronė Tutlienė:


- Pacientams po organų transplantacijos tenka vartoti išties nemažai vaistų, todėl vykdoma vaistų politika mums aktuali. Po liepos mėnesio kainyno pakeitimų girdėjome pažadus, kad vaistai atpigs, bet realybėje susiduriame su priešinga situacija. Priemokos kai kuriems vaistams išaugo kelis kartus. Tarkim, anksčiau nebuvo jokių priemokų imunosupresantams, kurie po organų transplantacijos pacientui yra gyvybiškai reikalingi, kad organizmas neatmestų persodinto organo.
 
Be to, dėl gretutinių ligų mes vartojame ne vieną, o kelis skirtingus vaistus - ir nuo hipertenzijos, ir diuretikus, ir dar kitus. Beveik trečdalis tokių pacientų serga ir diabetu, tad jiems reikalingas insulinas. Bendrai paėmus tokiems pacientams priemokos už vaistus išaugo nuo dešimties iki trisdešimties eurų. Maža to, dalis vaistų apskritai išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno arba nėra tinkamų dozuočių, todėl dalis pacientų vaistus, tarp jų ir sudėtinius, perka už savo pinigus. 


Tarp kitko
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad iki šių metų liepos įgyvendinti vaistų kainodaros politikos pakeitimai leido sutaupyti pacientų bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų ir sumažinti kompensuojamųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių kainas. Pacientų priemokos už vaistus ir medicinos pagalbos priemones sumažėjo 18 proc., o maždaug 7 mln. eurų sumažėjusios PSDF išlaidos leido pradėti kompensuoti naujus vaistus bei medicinos pagalbos priemones.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris