Vaistų politika orientuota į kainą. O kaip pacientai?

Evelina Machova
2018-07-20
Anot farmacininkų, naujame Kompensuojamųjų vaistų kainyne nebeliko ketvirtadalio vaistų. Visi šie pokyčiai labiausiai atsilieps sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Jeigu taip nutiktų kokioje Graikijoje, pacientų piketai garantuoti. Lietuviai gi greit rado išeitį: sako nulėksią į Lenkiją ar Latviją ir nusipirksią pigiau...
Vaistų politika orientuota į kainą. O kaip pacientai?
Ne vienam po liepos 12 d. į vaistinę užsukusiam pacientui teko plačiau atverti piniginę, mat vaistai, kuriuos jis vartojo ne vienerius metus, buvo išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno.

Rado būdą
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, jog rado dar vieną būdą, kad pacientai pirkdami vaistus primokėtų mažiau. Įvestos priemokų „lubos“ ir didelė dalis vaistų perkelta į šimtu procentų kompensuojamų vaistų lygį. Atrodytų, kad po šios žinos didelė dalis pacientų turėjo nudžiugti, tačiau panašu, kad tokie sprendimai juos nuvylė. Mat daliai įprasti vaistai pabrango, nes gamintojai nesutiko mažinti kainų. Priemokos už vaistus padidėjo ir sergantiesiems diabetu bei epilepsija. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir viceministrė Kristina Garuolienė vienbalsiai tikina, kad ieškoma būtų, kaip šią keblią situaciją išspręsti.
 
Vaistų gamintojų asociacijos teigimu, įsigaliojus naujam Kompensuojamųjų vaistų kainynui jame liko mažiau gamintojų ir vaistinių preparatų, vadinasi, 200 tūkst. pacientų turės keisti įpročius. Taip pat prognozuojama, kad pritrūkus rinkoje vieno ar kito vaistinio preparato kiti gamintojai objektyviai nespėtų suorganizuoti tiekimo.
„Tenka konstatuoti, kad pritaikius naują tvarką, sumažėjo gamintojų, o rengtame kainyne neliko beveik ketvirtadalio kompensuojamųjų vaistų, kuriais lėtines bei sunkias širdies ir kraujagyslių, plaučių, centrinės nervų sistemos, onkologines ir kitas ligas gydėsi 200 tūkstančių pacientų. Jiems teks keisti vaistus“, – naujos tvarkos pasekmes įvertino Vaistų gamintojų asociacijos direktorė Rasa Bričkienė.

 

L.S. skaičius
200
- skaičiuojama, kad įsigaliojus naujajam Kompensuojamųjų vaistų kainynui, tiek tūkst. žmonių turės keisti įpročius.
 

Patarė ekspertai
Surengtoje spaudos konferencijoje A.Veryga pradėjo nuo priešistorės, kai prieš kurį laiką dėl pacientų patiriamų išlaidų Lietuvoje lankėsi Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai. Šie apskaičiavo, kad daugiausiai, ypač nepasiturintys pacientai, sveikatos sistemoje primoka už vaistus. Todėl rekomendavo mažinti priemokas už vaistus. SAM rado priemonę, kaip tai padaryti – nustatyti priemokų „lubas“. Nepriklausomai nuo to, kiek brangiai kainuotų vaistinis preparatas, jų viršyti negalima.
 
Ministras tikina, kad naujajame kainyne yra ir daugiau priemonių, kurias taikant jau pasiekta neblogų rezultatų. Rezerviniame vaistų sąraše neliko nė vieno vaisto, kuris nebūtų įtrauktas į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Žinia, išties puiki. Kita gera žinia, kad taikyti taupymai leidžia padidinti kompensavimo lygį iki šimto procentų visiems vaistams, išskyrus kardiologinius. Tiesa, šių Lietuvoje vartojama bene daugiausiai, nes ir sergančių širdies bei kraujagyslių ligomis netrūksta.


Skaičiai
Iš viso pirminiame kainyno projekte, paskelbtame šių metų gegužės 11 d., pateikta 1950 vaistinių preparatų. Patvirtintame kainyne liko 1584, nes 366 vaistiniai preparatai neatitiko tvarkos reikalavimų. Daugiau nei 200 vaistinių preparatų, neatitikusių LR Vyriausybės tvarkos, palikti dėl išskirtinumo ir būtinumo pacientams gydytis.

 
„Kiekvienos iš septynių kainyno projekto versijų peržiūra pareikalavo iš gamintojų nemažų administravimo kaštų. Tvarkos įgyvendinimo metu atsirado daug išimtinių atvejų, kuriuos prašėme ministerijos spręsti. Daugiau nei 200 vaistų palikti kainyne ministerijos komisijos atskiru sprendimu, pagal kurį gydytojams teks tikrinti, ar pacientui svarbus kompensuojamas vaistas galės būti skiriamas naujam ar tęstiniam gydymui. Tai papildomas darbas medikams, nors buvo siekiama jiems tenkančią vaistų skyrimo naštą mažinti. Išlieka neaiškus ir vaistų tiekimo rinkai užtikrinimo klausimas“ – pabrėžė Rasa Bričkienė.

 
Nuomonės
Asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė: 


- Pastarieji ministerijos žinginiai vaistų politikos klausimais yra sveikinti. Kai kalbame apie priemokas, kad vienam pacientui teko primokėti du, kitam tris eurus, visada norisi priminti, jog yra žmonių, kurie iš viso negauna gydymo, nes jis yra labai brangus. Daliai pacientų pokyčiai sukėlė pasipiktinimą, nes vienoje pusėje stovi pacientai, kuriems svarbi pakuotė ir tabletės spalva, o kitoje - kurie išvis negauna gydymo. Tikiuosi, kad šie pokyčiai atneš naudos ir sutaupytos lėšos bus skiriamos inovatyviems vaistams kompensuoti. Mes visi turime teisę pasveikti ir būti gydomi. 

Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Agnė Gaižauskienė:

- Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne apribotas daugiau kaip pusšimčio vaistinių preparatų, neturinčių generinių analogų, skyrimas naujiems pacientams. Tokia kainyno redakcija kelia didelį pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei inovatyvių vaistų gamintojų susirūpinimą, nes daliai pacientų reikalingas gydymas taps sunkiai prieinamas.
Sutinkame, kad siekiant užtikrinti kuo geresnį pažangaus gydymo prieinamumą, būtina optimizuoti vaistų kainas, tačiau dėl to neturėtų nukentėti pacientų teisė gauti jiems reikalingą gydymą. Vis dėlto matome, kad naujoji tvarka to negarantuoja – didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris