Tyrimas: ne visi pacientai vaistus renkasi pagal veikliąją medžiagą

www.lsveikata.lt
2016-10-28
Daugiau nei du trečdaliai vaistinių pirkėjų supranta, kad vaisto poveikį lemia jame esanti veiklioji medžiaga, o 84 proc. vaistininko patarti pirktų pigesnį vaistą. Tačiau kas šeštas gyventojas mano, kad vaistų poveikis priklauso nuo jų kainos – geresni vaistai esą kainuoja brangiau. Tokius duomenis atskleidė bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. 
Tyrimas: ne visi pacientai vaistus renkasi pagal veikliąją medžiagą
Nors du trečdaliai šalies gyventojų supranta, kad vaisto poveikis priklauso nuo veikliosios medžiagos, būtent jaunimas vadovaujasi mitais apie tai, kad vaistai turi būti brangūs, nes kitaip jie esą bus neveiksmingi.

Jaunimo stereotipai apie vaistų kainas 
Vaistinių tinklo „Camelia“ inicijuotos apklausos duomenimis, 69 proc. gyventojų įsitikinę, kad vaisto poveikį lemia jame esanti veiklioji medžiaga. Tokiai nuomonei ypač linkusios pritarti moterys, taip pat vyresni nei 35 m., mažesnių miestų ir rajonų centrų gyventojai. 

Savo ruožtu 16 proc. gyventojų mano, kad vaistų kaina yra tiesiogiai susijusi su vaistų poveikiu – brangiausi vaistai yra efektyviausi. Tokios nuomonės dažniausiai laikosi 18-35 m. amžiaus asmenys.
 
„Nors du trečdaliai šalies gyventojų supranta, kad vaisto poveikis priklauso nuo veikliosios medžiagos, būtent jaunimas vadovaujasi mitais apie tai, kad vaistai turi būti brangūs, nes kitaip jie esą bus neveiksmingi. Tai skamba paradoksaliai – juk jaunesnio amžiaus gyventojai yra mažiau kaustomi stereotipų. Tai turėtų būti labiausiai informuota vartotojų grupė, žinanti, jog vaisto poveikį pirmiausia lemia jo sudėtyje esančios medžiagos, o ne kaina“, – apklausos duomenis komentavo mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ viešųjų ryšių specialistė Vilma Balčiauskaitė. 
 
ES senbuvėse perkami pigesni vaistai 
Tyrimas parodė, kad vaistininkui rekomendavus, 84 proc. gyventojų visgi rinktųsi pigesnį vaistą: 44 proc. tokį sprendimą priimtų pasitikėdami vaistininkų kompetencija, 40 proc. – tiesiog siekdami sutaupyti. Vis dėlto beveik dešimtadalis respondentų net ir tokiu atveju, ignoruodami vaistininko patarimą, rinktųsi brangesnius vaistus, kurie esą yra efektyvesni. 

 
Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, ekonomiškai išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse vartojama daugiau pigesnių vaistų nei mažiau pasiturinčiose valstybėse. Tai, anot sveikatos specialistų, rodo, kad ES senbuvėse gyventojai moka vaistus vartoti racionaliai. 
„Visapusiškai skatiname atsakingą ir racionalų vaistų vartojimą. Taip pat siūlome žmonėms visada konsultuotis su gydytojais, vaistininkais, išsiaiškinti, kokios yra galimos vaisto su ta pačia veikliąja medžiaga alternatyvos, kokius vaistus sveikatos bei finansiniu požiūriu tikslingiausia įsigyti. Vaistus rinktis pagal didžiausią kainą nėra racionalus sprendimas“, – pažymėjo VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė. 
 
„Camelia“ tinklo atstovės V.Balčiauskaitės teigimu, visada būtina pasitarti su vaistininku ir klausti apie galimas alternatyvas. „Taip ne tik saugosite savo sveikatą, bet ir taupysite pinigus“, – sako V.Balčiauskaitė. 
VLK analizė rodo, kad 2015 m. pacientai, įsigydami kompensuojamųjų vaistų, iš viso sumokėjo 54 mln. eurų priemokų. Jei pacientai būtų rinkęsi alternatyvius preparatus su tokiomis pat veikliosiomis medžiagomis, priemokų suma būtų dvigubai mažesnė ir siektų 27 mln. eurų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris