Tvyroję karščiai sukėlė abejonių dėl vaistų laikymo

Ana Daukševič
2014-08-14
„Lietuvos sveikatos“ redakciją prieš porą dienų pasiekė laiškas, kuriame sunerimusi skaitytoja klausia, kaip vaistinės užtikrina tinkamas medikamentų laikymo sąlygas, kuomet kepina daugiau nei trisdešimties laipsnių karštis.
Tvyroję karščiai sukėlė abejonių dėl vaistų laikymo
„Mūsų vaistinėse medikamentai, reikalaujantys specialių temperatūrinių laikymo sąlygų, laikomos šaldytuvuose. Juose palaikoma 9-15 ir 2-8 laipsnių Celsijaus temperatūra“, - tikina vaistinių tinko „Camelia“ atstovai.

„Prasidėjus karščiams surinkau namuose esančius vaistus ir patalpinau į šaldytuvą, nes bute oro temperatūra siekia 27-28 laipsnius karščio. Ar gerai padariau? Kelia rūpestį vaistinės. Kai kuriose taip pat labai karšta, vaistų lentynos apšviestos saulės. Apsilankiau vienoje vaistinėje Anykščiuose. Ten buvo tiesiog tvanku, darbuotojos dūsta. Paklausiau, kodėl taip yra. Atsakė esą prašo įrengti ventiliatorių, bet jų prašymų nėra klausoma. Taigi man kyla klausimas – ar vaistai liks veiksmingi, jei yra laikomi tokiomis sąlygomis“
Veronika D.

 
Pažeidimų nenustatė
„Pastaruoju metu pažeidimų nesame nustatę. Žiemos metu nustatydavome per žemą temperatūrą vaistinėse, tačiau tai daugiau susiję su darbuotojų darbo sąlygomis nei su medikamentų saugumu. Per aukštos temperatūros kol kas nesame nustatę. Taip pat nesame gavę gyventojų skundų, esą medikamentai laikomi netinkamomis sąlygomis, todėl dėl padidėjusių karščių papildomų tikrinimų nevykdėme“, - sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Inspektavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Leleckaitė. Pasak specialistėsšiuo metu vaistų laikymą apibrėžia farmacijos įstatymas, kuris nurodo, kad vaistinės, farmacijos įmonės turi medikamentus laikyti gamintojo nurodytomis sąlygomis. „Kiekvienas gamintojas gali nurodyti kiek skirtingas medikamentų laikymo, saugojimo sąlygas. Dažniausiai nurodoma laikyti ne aukštesnėje nei 30 ar 25 laipsnių temperatūroje. Atsižvelgiant į tai, medikamentai ir turi būti laikomi. Vienas pagrindinių aspektų, kuriuos tikriname būtent ir yra vaistų laikymo sąlygos“, - paaiškino Diana Leleckaitė.
 
Tikrina kasdien
Taigi, sužinoję, jog vaistinės pačios turėtų prižiūrėti oro temperatūrą, užtikrinti tinkamas medikamentų laikymo sąlygas, kreipėmės ir į didžiąsias vaistines. „Kiekvieną vaistinės darbo dieną vaistų laikymo sąlygos yra tikrinamos. Prekių laikymo sąlygoms, t.y. oro temperatūrai ir drėgmės lygiui, stebėti naudojami metrologiškai patikrinti matavimo prietaisai. Šių prietaisų rodmenys registruojami specialiuose žurnaluose“, - atsakė „Camelia“ vaistinės atstovė Vilma Balčiauskaitė. Specialistė patikino, jog vaistinės buvo paruoštos ir „karštajam sezonui“: „Siekiant užtikrinti tinkamas vaistinės prekių laikymo sąlygas karštuoju periodu, vaistinėse įrengti kondicionieriai, apsauginės žaliuzės, oro drėkintuvai ir kiti prietaisai, atsižvelgiant į vaistinės poreikius. Prekės, nereikalaujančios specialių temperatūrinių laikymo sąlygų, laikomos kambario temperatūroje (16-25 laipsniai Celsijaus). Tuo tarpu medikamentai, reikalaujantys specialių temperatūrinių laikymo sąlygų, laikomos šaldytuvuose. Juose palaikoma 9-15 ir 2-8 laipsnių Celsijaus temperatūra. Taip pat svarbus rodmuo yra ir oro drėgmė, kuri negali viršyti 85procentų.“

 
Panikuoti nereikėtų
Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Šeimos medicinos departamento vadovė Angelė Razgienė sako, jog perdėtai panikuoti dėl užklupusių karščių nereikėtų: Nemanau, kad vaistininkai nežinotų, kaip tinkamai laikyti, saugoti medikamentus. Ant kiekvienos pakuotės vaistų gamintojas nurodo jų laikymo sąlygas ir būtent į tai reikėtų atkreipti dėmesį. Todėl pirmiausia – nereikia panikuoti. Užtenka laikytis nurodytų taisyklių ir medikamentas išliks geras. Tikrai nereikia kiekvieno vaisto dėti į šaldytuvą“. Antrina jai ir farmacininkas Tadas Žvirinskis. „Tikrai nereikia visų medikamentų laikyti šaldytuve, net jei už lango karšta. Jeigu ant pakuotės parašyta „laikyti kambario temperatūroje“, reiškia taip ir reikia daryti. Tiesa, „kambario temperatūra“ – reiškia ne aukščiau 25 laipsnių šilumos. Tais atvejais, jei oras patalpoje įšyla labiau, reikėtų vaistus padėti į vėsesnę vietą. Tačiau kai kurių medikamentų šaldytuve laikyti netgi negalima. Reikia skaityti ir žiūrėti, kas parašyta ant pakuotės“, - dėsto T.Žvirinskis.
 
Komentaras
Klaipėdos „Sportininkų vaistinės“ vedėja, vaistininkė Liucija Sidabrienė:
- Vaistus laikome taip, kaip nurodyta. Jeigu medikamentas turi būti saugomas žemesnėje temperatūroje – talpiname juos į šaldytuvus. Kiti medikamentai laikomi stalčiuose, ant prekystalio, tačiau esame įsirengę ventiliatorius, todėl net ir karštą dieną palaikome tinkamą temperatūrą. Siekdami apsaugoti medikamentus nuo tiesioginių saulės spindulių, įsirengėme žaliuzes, todėl baimintis tikrai nėra dėl ko. Juolab, kad vaistinės yra nuolatos tikrinamos, mes vedama temperatūros režimo žurnalus. Kiekvienoje patalpoje, kur saugomi vaistai turime termometrus ir juos stebime kiekvieną dieną. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris