Specifinių vaistų, skirtų gydyti COVID-19, kol kas nėra

www.lsveikata.lt
2020-05-21
Jau kuris laikas viešoje erdvėje, ypač socialiniuose tinkluose, galima rasti informacijos apie vaistus, esą skirtus gydyti koronaviruso sukeltą infekciją. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipia dėmesį, kad kol kas nėra įrodymų, patvirtinančių, jog kuris nors konkretus vaistas yra tinkamas specifiškai gydyti COVID-19 ligą. Europos vaistų agentūra (EVA) kol kas taip pat nėra patvirtinusi nei vieno vaisto minėtai ligai gydyti. 
Specifinių vaistų, skirtų gydyti COVID-19, kol kas nėra
G.Andriulionis

Kaip teigė VVKT viršininkas Gytis Andrulionis, pasaulyje šiuo metu vyksta daugiau nei 90 įvairių projektų bei klinikinių tyrimų, juose vertinama daugiau nei 40 skirtingų vaistų, kurie, kaip spėjama, potencialiai gali gydyti COVID-19 ligą. „Įvairių šalių mokslininkai ir gydytojai tiria remdesivirą, hidroskichlorokviną / chlorokviną, favipiravirą, lopinavira ir ritonavirą, interferoną beta bei kitus vaistus, taip pat bando įvairius vaistų derinius bei tikisi surasti būdą, kaip padėti COVID-19 liga sergantiems pacientams. Kol kas tyrimai nėra baigti ir jokių galutinių išvadų apie šių vaistų saugumą bei veiksmingumą gydant bei užkertant kelią koronavirusinei infekcijai nėra pateikiama“, -  tvirtino G. Andrulionis. Anot VVKT vadovo, gydant COVID-19 ligą, taip pat yra naudojamas iš seniau žinomas gydymo metodas – persirgusių COVID-19 liga ir pasveikusių žmonių kraujo plazma yra perpilama sergančiam, taip siekiant padėti sergančiam pacientui.

 
Kai kuriose valstybėse jau stebimi apsinuodijimai kai kuriais aukščiau išvardintais vaistais, pavyzdžiui, hidroskichlorokvinu, nes žmonės pradėjo preparatus vartoti savarankiškai profilaktikos sumetimais, tokiu būdu tikėdamiesi išvengti koronavirusinės infekcijos. Pasaulyje dėl tokio neatsakingo žmonių elgesio jau fiksuojami hidroksichlorokvino trūkumai – šio preparato nebegauna vilklige ir maliarija sergantys pacientai, kuriems pastarasis yra būtinas.
VVKT viršininkas Gytis Andrulionis pabrėžė, kad nė vienas iš aukščiau minimų ir klinikiniuose tyrimuose vertinamų vaistų nėra patvirtintas koronaviruso sukeltai infekcijai gydyti ar šios profilaktikai. Pasaulyje kol kas nėra registruoto jokio vaisto, kuris turėtų profilaktinį ar gydomąjį poveikį COVID-19 ligos atveju. Tad jei žmogui yra diagnozuota COVID-19 liga, visos gydymo galimybės pirmiausia turi būti aptartos su gydančiu gydytoju. Taip pat rekomenduojama, kad visi preparatai, kurie vertinama, jog galėtų būti veiksmingi, būtų skiriami klinikinio tyrimo rėmuose, kad vėliau būtų galima identifikuoti tuos vaistus, kurie iš tiesų buvo efektyvūs gydant COVID-19 ligą. Prieš priimant bet kokį sprendimą dėl savo jau vartojamų vaistų, pacientams taip pat pirmiausia reikėtų pasitarti su gydytoju.
 
Lietuvoje šiuo metu vyksta keletas klinikinių tyrimų, kuriuose tiriami įvairūs vaistai COVID-19 ligai gydyti: Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuotame tyrime SOLIDARITY tiriami hidroskichlorokvinas, lopinaviras / ritonaviras bei remdesiviras, Gilead Expanded Access programoje  tiriamas remdesiviras, taip pat inicijuotas AVIGAN (favipiraviro) – Japonijoje ir Kinijoje registruoto vaisto gripui gydyti tyrimas.
Pirmi vakcinos nuo COVID-19 ligos klinikiniai tyrimai pradėti 2020 metų kovo mėnesį JAV, Europoje ir Kinijoje. Planuojama kuo greičiau pradėti vakcinų tyrimus su suaugusiais pacientais ir vyresnio amžiaus žmonėmis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris