Smūgis mažoms vaistinėms

Margarita Meškaitė
2019-03-28
Trečiadienį Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai. Joje siūloma pritarti Seime registruotiems projektams, kuriais norima išplėsti ligoninių vaistinių dar vadinamų valstybinėmis vaistinėmis funkcijas.
Smūgis mažoms vaistinėms
„Jei šiandien ministrai, kurie prisiekė ranką ant Konstitucijos uždėję, balsuoja prieš ją, komentarų nebėra“, - apie ketinimą steigti valstybines vaistines kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Geresnis prieinamumas 
SAM nuomone, taip būtų užtikrintas geresnis vaistų, ypač receptinių, prieinamumas. Be to, tai leistų pačioms įstaigoms kur kas greičiau aprūpinti ambulatoriškai gydomus pacientus reikiamais vaistais. Ypač nakties ar švenčių metu, kai nedirba daugelis vaistinių, o pacientai, turėdami pradėti vartoti nedelsiant jiems paskirtus vaistus, pavyzdžiui, antibiotikus, negali jų įsigyti.
 
Prieštarauja konstitucijai

Projektą kritikuoja ir privačių vaistinių, ir pacientų atstovai, teigdami, kad toks žingsnis ne tik nesumažins vaistų kainų, ne tik nepadidins jų prieinamumo, bet ir prieštaraus Konstitucijai, taip pat stojimo į Europos Sąjungą sutarčiai.
„Jei šiandien ministrai, kurie prisiekė ranką ant Konstitucijos uždėję, balsuoja prieš ją, komentarų nebėra“, - susijaudinusi kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Ji prognozuoja, kad valstybinių vaistinių steigimas labiausiai smogs periferijoje dirbančioms nedidelėms vaistinėms. „Regionuose, kur pakankamai seniai veikia mažos vaistinės, jei valstybė padės savosioms, gali tekti užsidaryti“, – yra tvirtinusi D.Mikutienė.
Ji, kaip Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė, drauge su Lietuvos verslo konfederacijos prezidentu Valdu Sutkumi, asociacijos „Investors forum“ vykdančiąją direktore Rūta Skyriene pasirašė raštą, kur išdėstyta priešinga pozicija. Ano jų, įstatymo projektas kelia daugybę su laisvosios konkurencijos ribojimu susijusių klausimų.
 
„Pažymime, kad, Konkurencijos tarybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia 53 visuomenės vaistinės, esančios ligoninėse, ir 141 visuomenės vaistinės, esančios kitose gydymo įstaigose. Taigi, 194 visuomenės vaistinių šiuo metu veikia: ligoninių ar gydymo įstaigų pastatuose; ligoninių ar gydymo pastatuose, tačiau tam tikra jos teritorija priklauso ne pačiai ligoninei ar gydymo įstaigai; arba yra visai šalia šių įstaigų – tik išėjus iš įstaigos pastato ar priešais, kitoje gatvės pusėje.
Remiantis šiais duomenimis, galima daryti pagrįstą išvadą, kad visuomenės vaistinių skaičius yra pakankamas užtikrinti gyventojų poreikius greitai ir patogiai gauti reikiamus vaistinius preparatus. Kita vertus, priėmus siūlomą įstatymo projektą, kyla pagrįsta rizika, jog visuomenės vaistinės bus išstumtos su jomis konkuruojančių ligoninių vaistinių“, - rašoma išplatintame pranešime.
 
Siekia pigiausios kainos

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad steigiant valstybines vaistines siekiama skatinti pigiausių vaistų prieinamumą ambulatoriškai besigydantiems pacientams, nes privačios vaistinės asortimentą planuoja siekdamos pelno. Taip pat nurodoma, kad valstybinės vaistinės paskatins gamintojų konkurencingumą ir jie sieks atpiginti vaistus.
„Mes kalbame ne apie galimybę turėti valstybinių vaistinių tinklą, bet apie galimybę visiems klientams, pacientams ir ligoniams įsigyti vaistų ligoninėse“,–šią savaitę Vyriausybėje žurnalistams tvirtino ir premjeras Saulius Skvernelis.
Pagal Farmacijos įstatymo pataisą, ligoninės vaistinėje būtų leidžiama gyventojams parduoti vaistinių preparatų.
 
Šiuo metu ligoninės vaistinės neturi teisės vaistų parduoti bet kam, jos skirtos tik stacionariai besigydantiems ligoniams. Vaistus visiems žmonėms parduoda ligoninėse veikiančios privačios vaistinės.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė žurnalistams yra sakiusi, kad dėl didelės konkurencijos privačios vaistinės dabar yra suinteresuotos ir viena su kita kovoja.
Jos nuomone, valstybinėse vaistinėse bus prekiaujama pigiausiais vaistais, kad jos nukonkuruotų kitas vaistines.
„Bus suinteresuotų daktarėlių vaistinės ir jie kam norės duos tuos brangius vaistus, o visiems kitiems bus pigūs ir per prievartą gydys pigiais“,– BNS sakė pacientų atstovė.

 
Paciento nuomonė

„Vyriausybė nežino, kad iš pradžių reikėjo pacientų paklausti, o paskui imtis veiksmų. Jei buvo kviečiami pacientų atstovai ir jie pritarė tokiam siūlymui, tada viskas gerai. Be to, neaišku, kokias pacientų problemas sprendžia naujas tinklas. Ką jis darys, kad pacientams būtų geriau? Aš, pavyzdžiui, nežinau. Man iš karto kyla klausimai, kuo bus geriau pacientui“, - sako Gediminas Žižys, buvęs POLA organizacijos viceprezidentas, o dabar, kaip pats sako, – eilinis pensininkas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica