Smūgis mažoms vaistinėms

Margarita Meškaitė
2019-03-28
Trečiadienį Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai. Joje siūloma pritarti Seime registruotiems projektams, kuriais norima išplėsti ligoninių vaistinių dar vadinamų valstybinėmis vaistinėmis funkcijas.
Smūgis mažoms vaistinėms
„Jei šiandien ministrai, kurie prisiekė ranką ant Konstitucijos uždėję, balsuoja prieš ją, komentarų nebėra“, - apie ketinimą steigti valstybines vaistines kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Geresnis prieinamumas 
SAM nuomone, taip būtų užtikrintas geresnis vaistų, ypač receptinių, prieinamumas. Be to, tai leistų pačioms įstaigoms kur kas greičiau aprūpinti ambulatoriškai gydomus pacientus reikiamais vaistais. Ypač nakties ar švenčių metu, kai nedirba daugelis vaistinių, o pacientai, turėdami pradėti vartoti nedelsiant jiems paskirtus vaistus, pavyzdžiui, antibiotikus, negali jų įsigyti.
 
Prieštarauja konstitucijai

Projektą kritikuoja ir privačių vaistinių, ir pacientų atstovai, teigdami, kad toks žingsnis ne tik nesumažins vaistų kainų, ne tik nepadidins jų prieinamumo, bet ir prieštaraus Konstitucijai, taip pat stojimo į Europos Sąjungą sutarčiai.
„Jei šiandien ministrai, kurie prisiekė ranką ant Konstitucijos uždėję, balsuoja prieš ją, komentarų nebėra“, - susijaudinusi kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Ji prognozuoja, kad valstybinių vaistinių steigimas labiausiai smogs periferijoje dirbančioms nedidelėms vaistinėms. „Regionuose, kur pakankamai seniai veikia mažos vaistinės, jei valstybė padės savosioms, gali tekti užsidaryti“, – yra tvirtinusi D.Mikutienė.
Ji, kaip Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė, drauge su Lietuvos verslo konfederacijos prezidentu Valdu Sutkumi, asociacijos „Investors forum“ vykdančiąją direktore Rūta Skyriene pasirašė raštą, kur išdėstyta priešinga pozicija. Ano jų, įstatymo projektas kelia daugybę su laisvosios konkurencijos ribojimu susijusių klausimų.
 
„Pažymime, kad, Konkurencijos tarybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia 53 visuomenės vaistinės, esančios ligoninėse, ir 141 visuomenės vaistinės, esančios kitose gydymo įstaigose. Taigi, 194 visuomenės vaistinių šiuo metu veikia: ligoninių ar gydymo įstaigų pastatuose; ligoninių ar gydymo pastatuose, tačiau tam tikra jos teritorija priklauso ne pačiai ligoninei ar gydymo įstaigai; arba yra visai šalia šių įstaigų – tik išėjus iš įstaigos pastato ar priešais, kitoje gatvės pusėje.
Remiantis šiais duomenimis, galima daryti pagrįstą išvadą, kad visuomenės vaistinių skaičius yra pakankamas užtikrinti gyventojų poreikius greitai ir patogiai gauti reikiamus vaistinius preparatus. Kita vertus, priėmus siūlomą įstatymo projektą, kyla pagrįsta rizika, jog visuomenės vaistinės bus išstumtos su jomis konkuruojančių ligoninių vaistinių“, - rašoma išplatintame pranešime.
 
Siekia pigiausios kainos

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad steigiant valstybines vaistines siekiama skatinti pigiausių vaistų prieinamumą ambulatoriškai besigydantiems pacientams, nes privačios vaistinės asortimentą planuoja siekdamos pelno. Taip pat nurodoma, kad valstybinės vaistinės paskatins gamintojų konkurencingumą ir jie sieks atpiginti vaistus.
„Mes kalbame ne apie galimybę turėti valstybinių vaistinių tinklą, bet apie galimybę visiems klientams, pacientams ir ligoniams įsigyti vaistų ligoninėse“,–šią savaitę Vyriausybėje žurnalistams tvirtino ir premjeras Saulius Skvernelis.
Pagal Farmacijos įstatymo pataisą, ligoninės vaistinėje būtų leidžiama gyventojams parduoti vaistinių preparatų.
 
Šiuo metu ligoninės vaistinės neturi teisės vaistų parduoti bet kam, jos skirtos tik stacionariai besigydantiems ligoniams. Vaistus visiems žmonėms parduoda ligoninėse veikiančios privačios vaistinės.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė žurnalistams yra sakiusi, kad dėl didelės konkurencijos privačios vaistinės dabar yra suinteresuotos ir viena su kita kovoja.
Jos nuomone, valstybinėse vaistinėse bus prekiaujama pigiausiais vaistais, kad jos nukonkuruotų kitas vaistines.
„Bus suinteresuotų daktarėlių vaistinės ir jie kam norės duos tuos brangius vaistus, o visiems kitiems bus pigūs ir per prievartą gydys pigiais“,– BNS sakė pacientų atstovė.

 
Paciento nuomonė

„Vyriausybė nežino, kad iš pradžių reikėjo pacientų paklausti, o paskui imtis veiksmų. Jei buvo kviečiami pacientų atstovai ir jie pritarė tokiam siūlymui, tada viskas gerai. Be to, neaišku, kokias pacientų problemas sprendžia naujas tinklas. Ką jis darys, kad pacientams būtų geriau? Aš, pavyzdžiui, nežinau. Man iš karto kyla klausimai, kuo bus geriau pacientui“, - sako Gediminas Žižys, buvęs POLA organizacijos viceprezidentas, o dabar, kaip pats sako, – eilinis pensininkas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris