SAM: vaistai nuo šiol kainuos pigiau

Evelina Machova
2018-07-13
Nuo šiol vaistai gali atpigti, kadangi keičiasi vaistų kompensavimo lygiai. Žmonėms primokėti perkant tam tikrus kompensuojamuosius vaistus reikės mažiau arba išvis nereikės, tačiau toks sprendimas sukėlė farmacininkų pasipiktinimą, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
SAM: vaistai nuo šiol kainuos pigiau
Anot SAM, naujajame kainyne nustačius priemokų „lubas“, 100 proc. kompensuojamųjų vaistų priemoka negalės viršyti 4,11 euro.

Nuo šiol valstybė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuos didesnę dalį pacientų mokamų priemokų už vaistus. 
„Dalis preparatų yra kompensuojami ne 100 proc., likusią dalį turi sumokėti pats pacientas. Biudžeto sutaupymai leido kompensavimo lygius pakelti iki 100 proc.“, – teigė A.Veryga.
Vis dėlto vaistinių preparatų, skirtų kraujotakos sistemos ir širdies ligoms gydyti, kompensavimas pakilo ne iki 100 proc., o iki 90 proc.


Šis sprendimas priimtas dėl Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų. Pastaroji konstatavo, kad ambulatoriniam gydymui skirti vaistai yra svarbiausia ir vienintelė priežastis, kodėl Lietuvoje gyventojai patiria nepakeliamas išlaidas.
A.Veryga įsitikinęs, kad didžiausias išlaidas vaistams patiria nepasiturintys pacientai: „Liūdniausia, kad išlaidas vaistams dažniausiai patiria neturtingų pacientų dalis. Viena PSO rekomendacijų buvo būtent mažinti pacientų priemokas.
 
Tai viena priemonių, leisianti tą padaryti. Nustatytos pacientų priemokų „lubos“: nepriklausomai nuo to, kiek brangiai kainuoja vaistinis preparatas, jų nebus galima viršyti.“
Iš visų PSO rekomendacijų vienos įgyvendinti kol kas dar nepavyks.

„Po šių priemonių liktų tik suskaičiuoti galimas kritines išlaidas, kurias patirtų nepasiturintys pacientai ir nustatyti bendras „lubas“ nustatyti kritinę ribą, kurią pasiekus, žmogui nebereikia ir mokėti jokių priemokų. Kol kas šiai priemonei nesame pasiruošę, o visas kitas ruošiamės įgyvendinti“, – tikino ministras.

Naujame kainyne numatyta daugiau priemonių, leidžiančių taupyti PSDF lėšas. Kainynas parengtas pagal kompensuojamųjų bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarką, patvirtinant pacientų priemokų „lubas“. Manoma, kad šis sprendimas leis sutaupyti 7,2 mln. eurų biudžeto lėšų per metus, taip pat sumažins pacientų priemokas.
Infekcinėms ir parazitinėms ligoms, endokrininėms, mitybos ir medžiagų apykaitos ligoms, nervų sistemos ligoms, akies, virškinimo sistemos, jungiamojo audinio, skeleto-raumenų, urogenitalinės sistemos ligoms, esant nėštumui, gimdymui ir laikotarpiui po gimdymo, kompensavimo lygis bus keliamas iki 100 proc. Tai gali kainuoti 4,6 mln. eurų papildomų PSDF lėšų.

Pacientų forumo valdybos pirmininkės, asociacijos „Kraujas“ vadovės Ievos Drėgvienės teigimu, pagaliau buvo priimtas sprendimas, kurio pacientai seniai laukė.
„Kompensavimo lygių padidinimas palies šimtus tūkstančių pacientų ir gerokai sumažins jiems finansinę naštą bei leis sutaupyti nemažai lėšų, kurias bus galima skirti kitoms reikmėms“, – sako I.Drėgvienė.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris