Prieš dešimtį priimti reikalavimai atsilieps pacientų kišenei?

Evelina Machova
2016-01-25
Sveikatos apsaugo ministerijos specialistų teigimu, nustatyti minimalūs reikalavimai vaistinių plotui priimti prieš dešimt metų. Vaistinėms buvo duotas pereinamasis laikotarpis susitvarkyti ir nuo šių metų reikalavimai įsigaliojo. Tiesa, verslininkai nelabai supranta, kam jie reikalingi, o ekonomistai kalba, jog tokie valdininkų sprendimai turės įtakos ir vaistų kainoms.
Prieš dešimtį priimti reikalavimai atsilieps pacientų kišenei?
Dėl nuo šių metų įsigaliojusių reikalavimų vaistinių plotui teigiama, jog uždarytos maždaug pusšimtis vaistinių. Dar beveik tris dešimtis vaistinių jų savininkams teko pertvarkyti papildomai investuojant.

Tik pliusai

60 kvadratinių metrų dydį 2006 m. palaimino tuometinis Seimas. Duotas dešimtmetis naujam reglamentavimui pasirengti. Tačiau ekonomistų teigimu, rinka per 10 metų pasikeitė, todėl toks reguliavimas – neadekvatus ir žmonėms sumažinantis pasirinkimą.

Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai tvarkoje įžvelgia tik pliusus. „Vaistinių ploto reikalavimas nustatytas pacientų labui. Tam, kad atėję į vaistinę, jie jaustųsi patogiai, būtų tam tikra erdvė ir konfidencialumui išlaikyti“, – ne kartą tvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

Tiesa, šis reikalavimas galioja labiau miesto vaistinėms. Pasak ministerijos atstovų, 2014 m. padaryti pakeitimai dėl vaistinių patalpų ir įrengimų reikalavimų nebuvo susiję su farmacinės rūpybos paslaugomis, vaistinių plotai nebuvo padidinti ir to daryti neplanuojama. Panaikintas kaimo vietovėse esančių vaistinių minimalaus bendro ploto reikalavimas, ir nustatytas minimalaus oficinos ploto reikalavimas – oficina turi būti 10 kv. m., taip siekiant padidinti vaistų prieinamumą kaimo gyvenamosiose vietovėse.

 
Tačiau ir kaimo gyvenvietėse vaistinės plotas turi būti pakankamas farmacinei veiklai vykdyti, vaistinių preparatų tinkamam laikymui užtikrinti. Ir pabrėžia, kad tai yra minimalūs reikalavimai. Dėl vaistinės veiklai reikalingų maksimalių plotų apsisprendžia pati vaistinė.
 
Neracionalūs sprendimai

Kilus diskusijoms, ar nevertėtų atsisakyti reikalavimo minimaliam vaistinių plotui, SAM specialistai teigia, jog tam nėra jokio poreikio. Mat vaistinių Lietuvoje yra ir taip daug, o net ir panaikinus reglamentavimą, išlaidų turėjusios vaistinės, kurios ieškojo naujų patalpų ar griaudamos sienas remontavo senąsias, galėtų pareikalauti atlyginti patirtus nuostolius.
 
Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos vadovės Elenos Kvedarienės, reikalavimai nėra racionalūs. „Nuo vaistinės ploto nepriklauso nei vaistininko kompetencija, nei farmacinės rūpybos ar farmacinės paslaugos suteikimo kokybė, nei tinkamas vaistų laikymas“, – tikina E.Kvedarienė.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas ekonomistas Žilvinas Šilėnas teigia, kad tokie reikalavimai mažina konkurencingumą, ir dėl to kentės ne kas kitas, o pacientas, kuriam reikalingi vaistai. Juk rinka per dešimtmetį pasikeitė, ir tai, kas prieš dešimtmetį galbūt atrodė normalu, šiandien tampa visai beprasmiška.

Ekonomistė Rūta Vaininė įsitikinusi, jog pacientams patogu, kai vaistinė yra arti ir jiems tikrai nereikia, kad ji būtų prašmatni ar įrengta didelėse patalpose. „Pacientui reikia, kad vaistininkas suteiktų paslaugą. Ateis metas, kuomet farmacinės paslaugos galės būti teikiamos net ir per atstumą“, – sako ekonomistė Rūta Vainienė. Juolab kad nuo šių metų pradžios pasirašyti teisės aktai, reglamentuojantys nereceptinių vaistų prekybą ir nuotoliniu būdu.
 
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, Lietuvoje iki 2015 metų gruodžio 31 dienos Lietuvoje veikė 1387 vaistinės. Apie 1000 vaistinių priklauso didiesiems tinklams.



Komentaras
Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė:


- Minimalus reikalavimas patalpų, kuriose įmonė privalo plėtoti veiklą, plotui neabejotinai yra ūkinės veiklos laisvės ribojimas. Kiekvienas toks ribojimas daro įtaką įmonių veiklai, mažina jų galimybes bei paskatas konkuruoti dėl vartotojų, didina įmonių veiklos kaštus. O konkurencijos ribojimų našta tenka ne kam kitam, bet vartotojui: didesnės kainos, prastesnė kokybė, menkesnis pasirinkimas, mažiau naujovių.
 
Rinkos ekonomikos valstybėje kiekviena vaistinė privalo turėti sprendimo laisvę dėl patalpų, kuriose vykdys ūkinę veiklą, ploto, vietos, personalo ir panašiai. Akivaizdu, kad, pavyzdžiui, nedidelė įmonė, turinti vieną ar kelias vaistines, turės mažiau klientų, mažesnę apyvartą, skirs mažiau lėšų reklamai. Taigi tokia įmonė, siekdama išlikti patraukli klientams vaistų kainomis, rinksis mažesnes patalpas farmacinei veiklai vykdyti.

 
O vaistinių tinklas, galintis įsigyti vaistų didmenoje gerokai pigiau, gebės ne tik plėsti vaistų pardavimo vietos plotą, bet įdarbins daugiau personalo, pasiūlys papildomas paslaugas klientams. Taigi rinkos ekonomikoje ne valdžia, bet vaistinės geriausiai žino, ko iš tiesų reikia jų klientams: didelių ir erdvių patalpų; vaistų, maisto papildų ir medicininės paskirties prekių įvairovės; įvairių papildomų paslaugų; tiesiog pigių vaistų, o gal tik gero žodžio ir nuoširdžios šypsenos.
 
Neabejotina, kad vaistai nėra kasdienės paklausos prekė. Dėl to joms laikyti bei parduoti vaistinėse būtini reikalavimai, skirti apsaugoti vaisto kokybę bei saugumą, paciento sveikatą. Tačiau visais atvejais ūkinę veiklą reguliuojanti institucija, privalo įvertinti ribojimų poveikį, jų būtinumą ir proporcingumą. Be to, pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą, ūkinė veikla gali būti ribojama tik įstatymu.
 
Dėl nuo šių metų įsigaliojusių reikalavimų vaistinių plotui teigiama, jog uždarytos maždaug pusšimtis vaistinių. Dar beveik tris dešimtis vaistinių jų savininkams teko pertvarkyti papildomai investuojant.


Tarp kitko
Nustatyti minimalūs reikalavimai vaistinių plotui (60 kv. m. ir 25 kv. m. oficinai) nesikeitė mažiausiai 10 metų.
 
Iki 2006 m. egzistavo antriniai vaistinių filialai. Jiems buvo taikomi mažesni reikalavimai negu vaistinei: bendras vaistinės plotas 30 kv. m, oficina – 15 kv.m, nes jis galėjo vykdyti siauresnę veiklą: vaistus ir vaistinių prekes galėjo gauti tik iš jį įsteigusios vaistinės ar pirminio vaistinės filialo; galėjo laikyti mažesnes vaistų ir vaistinių prekių atsargas; savarankiškai nevykdė vaistų ir vaistinių prekių kainodaros; negalėjo laikyti ir parduoti (išduoti) narkotinių vaistų; nevykdė ekstemporalių vaistų gamybos.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris