Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

www.lsveikata.lt
2024-11-07
Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik pabrangti vaistai, bet ir imti jų trūkti. Pokyčius gali nulemti įsigaliojusi nauja Europos Sąjungos (ES) Miesto nuotekų valymo direktyva, kuri labiausiai palies kosmetikos ir farmacijos sektorius.
Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau
VGA vadovė Genutė Voverienė

„Direktyva siekiama apsaugoti aplinką nuo neigiamo miesto nuotekų ir nuo biologiškai skaidžių gamybinių nuotekų iš pramonės įmonių, taip pat ir farmacijos, poveikio. Tačiau direktyvos poveikio pastarajai, įskaitant vaistų prieinamumą ir jų kainodarą, vertinimas nebuvo atliktas visapusiškai, ypač atsižvelgiant į dabartinį vaistų trūkumą ir dedamas pastangas užtikrinti ES farmacijos pramonės savarankiškumą“, – tvirtina VGA vadovė Genutė Voverienė.
 
Naują direktyvą įgyvendinti bus dar sunkiau
 
Naujojoje direktyvoje nurodoma, kad farmacijos ir kosmetikos sektorių įmonės turės finansuoti kelių šimtų nuotekų valymo įrenginių visoje Europoje atnaujinimą. Europoje veikiančios šių sektorių bendrovės taip pat turės padengti visas įrenginių ir kitas eksploatacines išlaidas.

 
„Manome, kad direktyva turėtų apimti visus pramonės sektorius, pasižyminčius mikrodalelių tarša, siekiant užtikrinti visapusišką ir teisingą principo „teršėjas moka“ taikymą. Be to, reikalingas specialus ES finansavimas, kuris padėtų valstybėms narėms įgyvendinti direktyvos reikalavimus, ypač mažesnėse valstybėse narėse, kitaip vargu, ar bus pasiekti keliami tikslai“, – sako VGA vadovė.
 
Jos vertinimu, dabartiniai direktyvos užmojai, ypač susiję su įgyvendinimo terminais ir išteklių paskirstymu, yra pernelyg aukšti. Dėl to gali kilti didelių sunkumų, ypač toms ES narėms, kurių infrastruktūra ir ekonominiai pajėgumai – ne tokie išvystyti.
 
„Išplėtus naujosios direktyvos sritį ir įpareigojant prie nuotekų valymo sistemų prijungti visas, bent 1000 gyventojų turinčias aglomeracijas, Lietuvai tektų didžiulė finansinė našta. Ypač mažesnėse gyvenvietėse, kur gyventojų skaičius mažėja dėl emigracijos ir kitų demografinių iššūkių, naujų sistemų įrengimas bus itin brangus, o poveikį taršos mažinimui turės labai nežymų“, – teigia vaistų gamintojus vienijančios asociacijos atstovė.
 
Vokietijos vyriausybės ir Europos vandens pramonės duomenimis, direktyvoje numatytos sistemos diegimo išlaidos sieks nuo 5 iki 11 mlrd. eurų per metus. Anot Europos asociacijos „Medicines for Europe“ ekspertų, tai sukeltų generinių vaistų trūkumo cunamį, taip pat katastrofiškas pasekmes pacientų galimybėms gauti vaistų ir sveikatos priežiūros sistemų tvarumui Europoje.
 
Dar prieš priimant naująją direktyvą, absoliuti dauguma ES valstybių narių – Austrija, Bulgarija, Čekija, Vokietija, Estija, Ispanija, Prancūzija, Graikija, Italija, Latvija, Lietuva, Malta, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Rumunija, Slovėnija ir Ispanija – išreiškė susirūpinimą dėl šio įstatymo. 16 ES narių vieningai tvirtina, kad direktyva pakenks būtiniausių vaistų prieinamumui ir kad Europos Parlamentas nesiėmė visų pastangų apsaugoti pacientų prieigą prie vaistų.

 
Rizika prarasti būtiniausius vaistus
 
VGA duomenimis, nors generinių vaistų rinkos vertė siekia tik 19 proc., tarp būtiniausių medikamentų visoje ES jų yra net 9 iš 10. Pasak asociacijos vadovės, dėl didelių gamybos apimčių, mažų maržų ir griežtai ribojamų kainų ši vaistų kategorija yra itin pažeidžiama naujosios direktyvos.
 

„Kai kurios šalys jau dabar yra įvertinusios, kad papildomi kaštai, teksiantys pigiausiems ir plačiausiai vartojamiems vaistais, gali būti didesni nei dabartinė šių vaistų pakuotės kaina. Padidėjusios  išlaidos gali turėti pražūtingų padarinių vaistams, kurie parduodami vos po kelis centus už tabletę, pavyzdžiui, antibiotikams, vaistams nuo diabeto, padidėjusio kraujospūdžio. Dalies vaistų gali tiesiog nelikti, nes jų neapsimokės pagaminti, o tai neigiamai atsilieps pacientams, tiek finansiškai, tiek ir sveikatos būklės atžvilgiu“, – pabrėžia VGA atstovė.
 
Jau dabar Europoje trūksta tokių vaistų kaip vaistai nuo skausmo, aukšto kraujospūdžio, infekcijų ir vėžio, rodo „Medicines for Europe“ duomenys. Asociacijos ekspertų vertinimu, įsigaliojus naujajai direktyvai, ji paveiktų visas šias kategorijas ir smarkiai pablogintų situaciją bendrijoje.
 
„Pakeitimai prieštarauja ir vienam iš pagrindinių naujai siūlomų farmacijos teisės aktų tikslų – užtikrinti, kad pacientai turėtų galimybę laiku ir vienodomis sąlygomis gauti saugius, veiksmingus ir įperkamus vaistus. Todėl ES farmacijos bendroves vienijančios asociacijos ragina parengti labiau subalansuotą teisės aktą, laikantis principo „teršėjas moka“ ir kuriame būtų numatyta galimybė pritaikyti direktyvos nuostatas lanksčiau, atsižvelgiant į konkrečią generinių vaistų keliamą riziką“, – teigia VGA vadovė G. Voverienė.

 
Apie Vaistų gamintojų asociaciją
Vaistų gamintojų asociacija (VGA) įkurta 1998 m., yra Europos asociacijos „Medicines for Europe“ narė. VGA vienija 22 narę, 21 iš jų – Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos, atstovaujančios generinių, biopanašių, pridėtinę vertę kuriančių ir inovatyvių vaistų gamintojus, rinkodaros teisių turėtojus ir vaistų registruotojus, kurių bendras receptinių vaistų portfelis sudaro per 90 proc. visų terapinių sričių, o tai reikšmingai prisideda prie bendros sveikatos apsaugos sistemos tvarumo. Dvi asociacijos narės turi Lietuvoje veikiančias vaistų gamyklas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. V.Kriaučionienė: bijoti bulvių nėra pagrindo

    Prof. V.Kriaučionienė: bijoti bulvių nėra pagrindo

    Lapkričio 8-ąją minima Europos sveikos mitybos diena, o visiškai neseniai išleistos Šiaurės šalių mity...
    Mykolas: vyrai, nebūkite miegaliai!

    Mykolas: vyrai, nebūkite miegaliai!

    45-erių metų statybų inžinieriaus-statybininko darbo stažą sukaupusiam kauniečiui Mykolui Drižiui gerybinė prostatos hiperplazija ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kūrenate krosnis – labiausiai degs plaučiai

    „Pacientams gali būti netikėta, kad kietosios dalelės gali pažeisti ne tik kvėpavimo takus ar plaučius, bet ir kitus organus (inkstus, širdį, kepenis). Tokiu būdu yra sukeliami organų pažeidimai, o kai kuriais atvejais ateityje gali išsivystyti ir pažeisto organo vėžys“, – sako Vilniaus universiteto li...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Revoliucinis atradimas biologijoje – obeliskai

    Tarptautinė mokslininkų grupė atskleidė sensacingą atradimą – obeliskus, naują biologinę struktūrą, kuri gali būti senesnė už pačią gyvybę. Mokslininkai tikisi, kad šis atradimas padės kovoti su antibiotikams atspariomis bakterijomis – viena didžiausių šiuolaikinės medicinos problemų.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kam dalinsime PSDF?
    Helga Marija Kauzonė Kam dalinsime PSDF?
    Ar ministerijos pageidavimu vaistininkai tampa sveikatos priežiūros specialistų sekretoriais?
    Vaistinių asociacija ir farmacijos darbuotojų profsąjungos Ar ministerijos pageidavimu vaistininkai tampa sveikatos priežiūros specialistų sekretoriais?

    Naujas numeris