Per pusmetį iš gyventojų „Eurovaistinėse“ surinkta beveikia 5 tonos naikintinų vaistų

www.lsveikata.lt
2020-11-19
Vis daugiau gyventojų skiria dėmesio netinkamų vartoti vaistų rūšiavimui. Pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinės“ vaistinėse per pirmąjį pusmetį iš gyventojų surinkta apie 4500 kg naikintinų vaistų. Dideli naikintinų vaistų kiekiai įspėja, kad žmonės ne visada atsakingai vertina gydytojų rekomendacijas ir nesuvartoja viso gydymo kurso.
Per pusmetį iš gyventojų „Eurovaistinėse“ surinkta beveikia 5 tonos naikintinų vaistų
Jau antrus metus iš eilės „Eurovaistinė“ organizuoja iniciatyvą, kurios metu primena žmonėms patikrinti savo namų vaistinėlę ir netinkamus vartoti vaistus keičia į hematogenus.

Neatsakingai vartojami antibiotikai, pasak Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Organinės chemijos katedros prof. dr. Viktoro Masevičiaus, yra didelė problema. Moksliniai pajėgumai yra kur kas menkesni, nei bakterijų pajėgumai išvystyti atsparumą tam tikriems antibiotikams. Tai dažnai yra neatsakingo vartojimo pasekmė – žmogus vartojo gydytojo paskirtus antibiotikus, pasijuto geriau ir nutraukė gydymąsi, tuomet jam atkritus, išgyvenusias bakterijas galės įveikti tik naujos kartos antibiotikai, nes jos bus atsparios“, – sako jis.
 

Pasak profesoriaus, daugėja tuberkuliozės atvejų, kai pacientai gali būti gydomi tik eksperimentiniais vaistais. Tokią ligą tampa sunkiau kontroliuoti, o įprastomis sąlygomis išgyti turėjęs ligonis pasmerkiamas, nes bakterijos tampa neįveikiamos.
Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ rūpinasi gamta ir skatina nesunaudotus vaistus rūšiuoti tinkamai. Vaistininkai pastebi, kad vaistų atliekos susidaro, kai klientai netaisyklingai vartoja vaistus. „Iš farmacininkų gauname atsiliepimus, kad pacientai dažnai vietoje gydytojo išrašyto kurso suvartoja vos kelias tabletes, pasijaučia geriau ir nutraukia gydymąsi. Tuomet namuose kaupiasi nereikalingi ir nenaudojami vaistai“, – sako vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
 
Problemos kyla, kuomet antibiotikai ir kitos vaistinės medžiagos patenka į sąvartynus kartu su buitinėmis atliekomis. Pastebima, kad į kanalizaciją nuleidžiami įvairūs vaistai taip pat neigiamai veikia aplinką. Pavyzdžiui, kontraceptinėse tabletės esančios medžiagos, patekusios į kanalizacijos vandenis, neigiamai veikia žuvų repordukciją, todėl tinkamai rūšiuojant vaistus, galima pasirūpinti ir gamta.
Jau antrus metus iš eilės „Eurovaistinė“ organizuoja iniciatyvą, kurios metu primena žmonėms patikrinti savo namų vaistinėlę ir netinkamus vartoti vaistus keičia į hematogenus.
 
Į vaistinę atnešami vaistai turi būti savo pakuotėse, tvarkingi, neapipilti jokiais skysčiais. Prieš nešant vaistus į vaistinę reikėtų atkreipti dėmesį, kas rašoma ant pakuotės – užrašas turi teigti, kad tai vaistas, o ne, pavyzdžiui, maisto papildas.
Namų vaistinėlę rekomenduojama tikrinti kas pusmetį ir pasirūpinti pasibaigusio galiojimo arba netinkamais vartoti vaistais.
Vaistininkai primena, kad antibiotikai gali būti vartojami tik juos paskyrus gydytojui ir savigyda neturėtų būti užsiimama.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica