Per pusmetį iš gyventojų „Eurovaistinėse“ surinkta beveikia 5 tonos naikintinų vaistų

www.lsveikata.lt
2020-11-19
Vis daugiau gyventojų skiria dėmesio netinkamų vartoti vaistų rūšiavimui. Pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinės“ vaistinėse per pirmąjį pusmetį iš gyventojų surinkta apie 4500 kg naikintinų vaistų. Dideli naikintinų vaistų kiekiai įspėja, kad žmonės ne visada atsakingai vertina gydytojų rekomendacijas ir nesuvartoja viso gydymo kurso.
Per pusmetį iš gyventojų „Eurovaistinėse“ surinkta beveikia 5 tonos naikintinų vaistų
Jau antrus metus iš eilės „Eurovaistinė“ organizuoja iniciatyvą, kurios metu primena žmonėms patikrinti savo namų vaistinėlę ir netinkamus vartoti vaistus keičia į hematogenus.

Neatsakingai vartojami antibiotikai, pasak Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Organinės chemijos katedros prof. dr. Viktoro Masevičiaus, yra didelė problema. Moksliniai pajėgumai yra kur kas menkesni, nei bakterijų pajėgumai išvystyti atsparumą tam tikriems antibiotikams. Tai dažnai yra neatsakingo vartojimo pasekmė – žmogus vartojo gydytojo paskirtus antibiotikus, pasijuto geriau ir nutraukė gydymąsi, tuomet jam atkritus, išgyvenusias bakterijas galės įveikti tik naujos kartos antibiotikai, nes jos bus atsparios“, – sako jis.
 

Pasak profesoriaus, daugėja tuberkuliozės atvejų, kai pacientai gali būti gydomi tik eksperimentiniais vaistais. Tokią ligą tampa sunkiau kontroliuoti, o įprastomis sąlygomis išgyti turėjęs ligonis pasmerkiamas, nes bakterijos tampa neįveikiamos.
Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ rūpinasi gamta ir skatina nesunaudotus vaistus rūšiuoti tinkamai. Vaistininkai pastebi, kad vaistų atliekos susidaro, kai klientai netaisyklingai vartoja vaistus. „Iš farmacininkų gauname atsiliepimus, kad pacientai dažnai vietoje gydytojo išrašyto kurso suvartoja vos kelias tabletes, pasijaučia geriau ir nutraukia gydymąsi. Tuomet namuose kaupiasi nereikalingi ir nenaudojami vaistai“, – sako vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
 
Problemos kyla, kuomet antibiotikai ir kitos vaistinės medžiagos patenka į sąvartynus kartu su buitinėmis atliekomis. Pastebima, kad į kanalizaciją nuleidžiami įvairūs vaistai taip pat neigiamai veikia aplinką. Pavyzdžiui, kontraceptinėse tabletės esančios medžiagos, patekusios į kanalizacijos vandenis, neigiamai veikia žuvų repordukciją, todėl tinkamai rūšiuojant vaistus, galima pasirūpinti ir gamta.
Jau antrus metus iš eilės „Eurovaistinė“ organizuoja iniciatyvą, kurios metu primena žmonėms patikrinti savo namų vaistinėlę ir netinkamus vartoti vaistus keičia į hematogenus.
 
Į vaistinę atnešami vaistai turi būti savo pakuotėse, tvarkingi, neapipilti jokiais skysčiais. Prieš nešant vaistus į vaistinę reikėtų atkreipti dėmesį, kas rašoma ant pakuotės – užrašas turi teigti, kad tai vaistas, o ne, pavyzdžiui, maisto papildas.
Namų vaistinėlę rekomenduojama tikrinti kas pusmetį ir pasirūpinti pasibaigusio galiojimo arba netinkamais vartoti vaistais.
Vaistininkai primena, kad antibiotikai gali būti vartojami tik juos paskyrus gydytojui ir savigyda neturėtų būti užsiimama.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris