Pagal receptą pagaminami vaistai – pigesni, bet nepopuliarūs

Ana Daukševič
2014-10-10
Ekstemporalus, t.y. pagal individualų receptą pagaminamas, vaistas užima labai nežymią farmacijos rinką. Kodėl? Atsakymas paprastas – farmacijoje, kaip niekur kitur galioja rinkos dėsniai. Taigi, kam leisti pinigus individualiai gamybai, jei paprasčiau parduoti „masinę produkciją“. Specialistai nuogąstauja, kad dėl šių priežasčių vis mažiau pacientų žino galintys prašyti specialiai jiems pagaminto vaisto.
Pagal receptą pagaminami vaistai – pigesni, bet nepopuliarūs
Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė, jog maksimalus antkainis ekstemporaliems vaistams, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymus – 22 proc. Tai reiškia, kad vaistininkai negali prašyti už savo gaminius ketvirtadaliu daugiau, nei kainuoja pačios „žaliavos“, iš kurių jie pagaminami.

Nustatė kainas
Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė, jog maksimalus antkainis ekstemporaliems vaistams, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymus – 22 proc. Tai reiškia, kad vaistininkai gali prašyti už savo gaminius ketvirtadaliu daugiau, nei kainuoja pačios „žaliavos“, iš kurių jie pagaminami. Vaistininkai pripažįsta siūlę didesnį antkainį, tačiau sveikina sureglamentuotą kainodarą. „Anksčiau ekstemporalių vaistų kaina nebuvo nustatyta. Vaistinės nežinojo, kokius antkainius galima dėti ir buvo sudėtinga. Dabar viskas taps aiškiau – kokia tvarka ir kokią kainą galima nustatyti prie gaunamos medikamento žaliavos. Be abejo, galbūt antkainis galėjo būti ir didesnis, ne 22 proc. Rašėme pasiūlymus. Tačiau kita vertus, maksimalios kainos nustatytos tiek kompensuojamiesiems vaistams, tiek receptiniams. Todėl ir nereikėjo tikėtis, jog leistinas antkainis bus didesnis“, - sako Vaistinių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė. Nereikėjo tikėtis, pasirodo, ne tik dėl to. Kaip kad posėdyje sakė sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas: „Jų ir taip niekas neperka, kur dar didesnis antkainis“.
 

Gamina tik didmenininkai
Vaistinių, kurios gamina ekstemporalius vaistus mūsų šalyje yra tikrai nedaug - maždaug keturiasdešimt. Kodėl taip yra? Atsakymas – „nepopuliaru ir neapsimoka“.
„Vaistų gamyba dažniausiai užsiima tinklinės vaistinės, nes jos turi daug filialų, iš kurių surenka visus receptus ir pristato į vieną gamybinę vaistinę. Vos viena kita mažoji vaistinė dar gamina medikamentus. Ekstemporalių medikamentų gamybai svarbu turėti pacientų srautus, nes reikalinga turėti medžiagas, laiku jas sunaudoti. Kitaip baigsis jų galiojimas ir tokia veikla taps nuostolinga“, - sako LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros dr. Vaidas Skyrius.
O kaip su specialistais? Galbūt vaistai nepopuliarūs, nes nėra kam jų gerai pagaminti? V.Skyrius paneigia tokius įtarimus: „Specialistų, kurie gali pagaminti tokius medikamentus yra. Tiesa, neretai jų žinios labiau teorinės, nes tai siaura niša. O jei nėra praktikos, nebus ir įgūdžių. Tačiau neabejoju, kad mūsų gamybinėse vaistinėse dirba kompetetingi žmonės, nes tuo užsiima daug metų.“
 
Pacientai neprašo

Ekstemporalūs vaistai gali būti ir hemeopatiniai, taip pat įvairūs tepalai, lašai ar net prieuždegiminiai preparatai. Jų prašyti galima ir tuomet, kai nėra registruotų vaistinių preparatų, reikalingų pacientui. Tokiais atvejais galima kreiptis į vaistinę ir pagal receptą tau jį pagamins.
„Kartais ekstemporalių medikamentų prireikia, nes ypač mažiems vaikams nebūna tokių mažų dozių, todėl jie gaminami. Dar vienas aspektas – gaminami tepaliukai ar lašiukai būna pigesni nei jau rinkoje esantys vaistai“, - paaiškina E.Kvedarienė.  Tačiau Klaipėdos sveikatos priežiūros centro II Šeimos medicinos skyriaus vedėja Lilija Jokubauskienė sakosi nesulaukianti pacientų, prašančių skirti jiems ekstemporalų medikamentą. „Neprisimenu atvejo, jog žmogus, atėjęs pas mane prašytų būtent tokio recepto. Kita vertus, juk rinkoje yra apstu vaistų, iš kurių galima pasirinkti. Jie yra tikrai kokybiški ir nežinia, ar patys galime pagaminti geresnius. Galbūt kiti gydytojai susiduria su ekstemporalių vaistų receptais, ypatingai dermatologai. Tačiau pati nesu jų skyrusi“, - tikina medikė.
 
Komentaras
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vaistinės direktorius Rimantas Pečiūra:

- Mūsų vaistinė visuomet turi ką veikti, yra ir nereceptinių medikamentų užsakymų, ir pagal gydytojų receptus išduodamų. Ekstemporalūs vaistai atspindi holistinį, individualų požiūrį į žmogaus sveikatą. Tie gydytojai, kuri turi tokį požiūrį, medikamentus skiria individualiai. Manau, tai labai svarbu. Visame pasaulyje tai šimtmečiais pasitvirtinęs dalykas.
Ekstemporalių vaistų vertė būna gal ir didesnė, juk „ranka darytas“ gaminys visuomet kokybiškesnis, bet daromos įvairios nuolaidos. Todėl ekstemporalūs vaistai gali būti ir pigesni. Kodėl jie atrodo nepopuliarūs? Pirmiausia vaistinės nori greito uždarbio, o kaip žinia, jų gamyba kainuoja. Tačiau netikslinga būtų sakyti, jog gyventojai tokių medikamentų nenori. Paprasčiausiai, jei dešimtmetį jų kokioje nors rajono vaistinėje negauna, galiausiai pamiršta, jog tokia galimybė yra. Gydytojai vėlgi nori kuo greičiau skirti pacientui medikamentą ir jei vaistinė jo greitai nepagamina, skiria pramoninį. Tokiais būdais ekstemporalių vaistų populiarumas neva tai krinta.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris