Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

www.lsveikata.lt
2022-08-12
Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajūryje, ar prie ežero, dažnas į lagaminą susidedame būtiniausius vaistus, tačiau pamiršusių tą padaryti taip pat gausu – pastebi kurortinių vaistinių farmacininkai. Nuo vasaros pradžios iki pat dabar šalies vaistinės skaičiuoja, kad kurortiniuose miesteliuose, pvz. Ignalinoje, Molėtuose, Druskininkuose bei šalies pajūryje daugėja klientų, norinčių be recepto įsigyti jiems būtinų receptinių vaistų.
Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų
Skubėjau ir pamiršau namuose – bene dažniausiai girdima frazė vaistinėje, kai klientai užsuka prašydami parduoti receptinius vaistus be galiojančio recepto.

Receptiniai vaistai – tik su receptu 
 
„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė sako, kad kasmet vasaros sezoną kurortinių miestelių vaistinės sulaukia daugiau ne įprasta klientų. Didžioji dalis jų kreipiasi dėl saulės kosmetikos, priemonių nudegimui gydyti, vabzdžių įgėlimus malšinti bei simptominių vaistų: nuskausminamųjų, vaistų nuo peršalimo ir pan., bet didelė dalis klientų, atostogaudami pamiršta ir jiems išrašytus receptinius bei būtinus vartoti vaistus, o tada vaistininkas nebūtinai gali padėti. 

 
„Farmacininkai gali parduoti receptinį vaistą be recepto, jei šis paskirtas pacientui diagnozuotai lėtinei ligai gydyti. E.sistemoje farmacininkas mato, kad tai nuolat vartojamas vaistas ir turi įstatymo numatyta teisę jį parduoti“, – pasakoja „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.

„Skubėjau ir pamiršau namuose – bene dažniausiai girdima frazė vaistinėje, kai klientai užsuka prašydami parduoti receptinius vaistus be galiojančio recepto. Vaistininkai tikrai supranta, kad tokios situacijos pasitaiko, bet vis dėl to padėti gali tikrai ne kaskart. Pagal LR įstatymus parduoti receptinių vaistų be recepto vaistininkas negali“, – primena R.Lipnevičiūtė. 
 
Yra ir išimčių
 
Vis dėl to „Eurovaistinės“ atstovė sako, kad išimtys yra taikomos kai kuriems receptiniams vaistams ir jaudintis nereikėtų sergantiems lėtinėmis ligomis, migrena ar pamiršusiems kontraceptikus: „Farmacininkai gali parduoti receptinį vaistą be recepto, jei šis paskirtas pacientui diagnozuotai lėtinei ligai gydyti. E.sistemoje farmacininkas mato, kad tai nuolat vartojamas vaistas ir turi įstatymo numatyta teisę jį parduoti. Taip pat išimtis taikoma, jei pacientas to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo receptinį vaistinį preparatą vartojo paskutinius tris mėnesius arba ilgiau“, – pasakoja R.Lipnevičiūtė.
Tokia pati taisyklė įstatymuose numatyta vartojantiems vaistinius preparatus ūmiems migrenos priepuoliams gydyti bei kontraceptinius vaistus. Juos namuose pamiršę žmonės taip pat gali įsigyti vaistinėse pasinaudodami anksčiau turėtu receptu.
 
Būtinas asmens dokumentas
 
Pašnekovė primena, kad tam, jog vaistininkas galėtų patikrinti, ar žmogus vartoja vaistus ir išduoti įstatymo išimtyje numatytus receptinius medikamentus, gyventojas turėtų pateikti asmens dokumentą: „Vaistininkas gali išduoti medikamentus tik patikrinęs sistemoje, ar jie tikrai paskirti perkančiajam, todėl perkant receptinius vaistus būtina pateikti asmens dokumentą. Lygiai taip pat yra ir su užmirštais, bet galimais įsigyti vaistais. Farmacininkas juos parduos patikrinęs e. sveikatoje, paciento kompensuojamųjų vaistų pase, pacientui išrašytame 1 formos recepte ar kitoje valstybėje išrašytame recepte“, – apie vaistų išdavimo tvarką primena „Eurovaistinės“ atstovė.

Svarbu:
 
Ką daryti, jei pamiršti vaistai nėra prie išimčių?
 
Vaistininkai tokiais atvejais pataria gyventojams iškart kreiptis į savo gydytoją telefonu arba į medikus mieste, kuriame atostogaujate. Gydytojai įvertinę būklę paskirs reikiamus medikamentus. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Sveika šeima


  Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą

  Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.   

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

  Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.     ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris