Kuo vaistininkas gali pagelbėti sergančiam cukriniu diabetu?

Evelina Machova
2019-11-14
Gana įprasta, jog susirgę apie ligą, jos gydymą ar kontrolę daugiausiai informacijos gauname iš šeimos gydytojo. Yra ligų, kuomet šiame procese dalyvauja kelių skirtingų sričių specialistai. Štai sergant diabetu (kaip žinia, jis nepagydomas) ligos kontrolėje dalyvauja endokrinologas, šeimos gydytojas, slaugytoja, diabetologas. O ką jei prie šios komandos prisijungtų ir vaistininkai? Puiki mintis, įsitikinusi Eurovaistinės vaistininkė Kristina Staivė.
Kuo vaistininkas gali pagelbėti sergančiam cukriniu diabetu?
„Patariu kiekvienam bent kartą per metus pasidaryti kraujo tyrimus, kurie leistų įvertinti cukraus kiekį kraujyje. Sergant šia liga nieko neskauda, tačiau kai apie ligą sužinome pavėluotai, tenka kovoti su jos komplikacijomis: jau būna pažeista rega, inkstai, kraujagyslės, padidėjęs cholesterolis“, - sako Eurovaistinės vaistininkė Kristina Staivė.

Kaip tikina medikai, norint užtikrinti geresnę sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimo kokybę, svarbiausia yra tinkama sveikatos priežiūra ir ligos kontroliavimas. Tik tai gali pagerinti pacientų sveikatą, darbingumą bei gyvenimo kokybę. Kelių skirtingų specialistų komanda padeda užtikrinti ne tik tinkamą gydymą, bet ir kontrolę, pataria, kaip žmogui gyventi su liga.
Tiesa, mokslininkų studijos rodo, kad prie cukrinio diabeto kontrolės veiksmingai gali prisidėti ir vaistininkai. Beje, tokia praktika užsienio šalyse jau plinta. Mat būtent vaistinėse pacientai įsigyja vaistus, todėl vaistininkai tampa sergančiųjų cukriniu diabetu sveikatos priežiūros komandos, kurios tikslas - padėti kokybiškai kontroliuoti ligą, nariais.

Pasak farmacininkės Kristinos Staivės, didžiausia bėda, kad nemaža dalis žmonių per vėlai sužino apie tai, jog serga antro tipo diabetu. „Jis kur kas klastingesnis. Pirmo tipo diabeto simptomai pasireiškia audringai, todėl ligos pradžios tiesiog neįmanoma nepastebėti. O antro tipo ateina nebyliai. Patariu kiekvienam bent kartą per metus pasidaryti kraujo tyrimus, kurie leistų įvertinti cukraus kiekį kraujyje. Sergant šia liga nieko neskauda, tačiau kai apie ligą sužinome pavėluotai, tenka kovoti su jos komplikacijomis: jau būna pažeista rega, inkstai, kraujagyslės, padidėjęs cholesterolis“, - sako K.Staivė. Farmacininkė ragina nebijoti pasitarti su vaistininkais įvairiausiais sveikatos klausimais.

 
Įdomus faktas
Prieš dvejus metus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto Klinikinės farmacijos katedros absolventė gynė magistro darbą „Diabetu sergančiųjų pacientų problemų nustatymas vaistinėje ir jų kontrolės galimybės“.

Darbo tikslas - atlikti cukrinio diabeto pacientų vykdomos ligos kontrolės vertinimą ir numatyti vaistininko galimybes dalyvauti gerinant tokių pacientų gyvenimo kokybę. 
Tyrime dalyvavo 85 cukriniu diabetu sergantys pacientai, iš jų 48 moterys ir 37 vyrai. Tyrimu nustatyta, kad kontroliuojant ligą pacientai susiduria su papildomo fizinio aktyvumo, tinkamo mitybos režimo palaikymo, gliukozės koncentracijos matavimo ir racionalaus vaistų vartojimo problemomis. Spręsti jas galėtų padėti vaistininkai, nes tyrimu nustatyta, kad 89,4 proc. pacientų vaistininko patarimais pasikliauja.
Išvados: Kilusios nekoreguojamos problemos daro neigiamą įtaką efektyviai ligos kontrolei. Siekiant efektyvesnio cukrinio diabeto kontroliavimo, vaistininkai turėtų būti įtraukti į sveikatos priežiūros darbuotojų komandą.

 
Sergantiems pirmo ir antro tipo diabetu farmacininkė Kristina Staivė rekomenduoja prisiminti kelis svarbius dalykus:
 
Kasdieniai cukraus tyrimai
Sužinojus, kad sergate cukriniu diabetu, kasdien pasimatuoti cukrų: ryte, prieš maistą ir praėjus kelioms valandoms po valgymo. Jei pastebite, kad paryčiais nubundate suprakaitavę, cukraus kiekio rodiklius svarbu pasimatuoti ir naktį. Tokiais atvejais labai svarbu išsiaiškinti, ar nebūna staigaus gliukozės kritimo.
 
Mityba 
Jeigu kraujo tyrimai rodo prediabetinę būklę (kai cukraus kiekis yra aukštesnis nei norma, tačiau per mažas, jog būtų galima diagnozuoti ligą. Tai gali būti vienas diabeto rizikos veiksnių) ar jums jau nustatytas diabetas, labai svarbi tampa mityba.
Sergant diabetu būtina skaičiuoti angliavandenius. Kita, ne mažiau svarbi taisyklė – saikas. Sergant diabetu daugumai norisi daugiau valdyti, todėl saikas ir porcijų dydžiai tampa kasdiene užduotimi siekiant tinkamos ligos kontrolės.
 
Fizinis krūvis

Trečias ypač svarbus patarimas – būti fiziškai aktyviems. Žinoma, sergantiems diabetu nerekomenduojamas itin intensyvus fizinis krūvis. Tačiau puikiai tinka pasivaikščiojimai gryname ore, nužingsniuojant kasdien po keletą kilometrų.
 
Odos priežiūra
Viena itin aktualių problemų sergant diabetu - niežulys. Diabetikams, kurie serga jau ne vienerius metus, oda išsausėja, vargina vadinamieji naktiniai odos niežėjimai. Tuomet žmogus net nejusdamas nusikaso, o žaizdos sergant šia liga sunkiai gyja. Todėl odos priežiūrai reikia skirti daugiau dėmesio nei įprasta bei naudoti drėkinamuosius kūno kremus.

Maisto papildai
Būtina įvertinti, kiek mitybos apribojimai atima maistinių medžiagų. Jeigu reikiamo jų kiekio nepavyksta gauti su maistu, į pagalbą verta pasitelkti maisto papildus. Diabetikams skirtų sudėtyje yra daugiau B grupės vitaminų, chromo, mažinančio potraukį saldumynams. 

Pačioje ligos pradžioje galima vartoti vaistažolių arbatas, maisto papildus su cinamonu, šilkmedžiu. Labai veiksmingos yra mėlynės, ankštinės pupelės. Tokius produktus tinka vartoti prediabetinės būklės pacientams ar kai cukrus pakyla, bet dar nelabai aukštai.
 
Identifikavimo apyrankė
Sergantiesiems diabetu patariama turėti apyrankę, ant kurios būtų užrašyta, jog sergate šia liga. Būna, kad cukrus nukrenta ir žmogus gali nualpti. Būna, kad cukrus labai sukyla, tada ištinka koma. Identifikavimo apyrankė reikalinga, kad šalimais esantys žmonės galėtų padėti, iškviesti greitąją pagalbą. Greitoji atvažiavusi iš apyrankės supras, koks yra pacientas ir kaip jam greitai suteikti reikiamą pagalbą.

 
Pirmieji diabeto ligos požymiai
jaučiamas silpnumas,
troškulys,
nuovargis,
krinta svoris,
padažnėja šlapinimasis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

  Sveika šeima


  Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

  Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

  Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Obstipacija: naujas rekordas?
  Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
  Skaičių magija
  Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
  Raudoną kraują pakeis mėlynas?
  Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica