Kuo vaistininkas gali pagelbėti sergančiam cukriniu diabetu?

Evelina Machova
2019-11-14
Gana įprasta, jog susirgę apie ligą, jos gydymą ar kontrolę daugiausiai informacijos gauname iš šeimos gydytojo. Yra ligų, kuomet šiame procese dalyvauja kelių skirtingų sričių specialistai. Štai sergant diabetu (kaip žinia, jis nepagydomas) ligos kontrolėje dalyvauja endokrinologas, šeimos gydytojas, slaugytoja, diabetologas. O ką jei prie šios komandos prisijungtų ir vaistininkai? Puiki mintis, įsitikinusi Eurovaistinės vaistininkė Kristina Staivė.
Kuo vaistininkas gali pagelbėti sergančiam cukriniu diabetu?
„Patariu kiekvienam bent kartą per metus pasidaryti kraujo tyrimus, kurie leistų įvertinti cukraus kiekį kraujyje. Sergant šia liga nieko neskauda, tačiau kai apie ligą sužinome pavėluotai, tenka kovoti su jos komplikacijomis: jau būna pažeista rega, inkstai, kraujagyslės, padidėjęs cholesterolis“, - sako Eurovaistinės vaistininkė Kristina Staivė.

Kaip tikina medikai, norint užtikrinti geresnę sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimo kokybę, svarbiausia yra tinkama sveikatos priežiūra ir ligos kontroliavimas. Tik tai gali pagerinti pacientų sveikatą, darbingumą bei gyvenimo kokybę. Kelių skirtingų specialistų komanda padeda užtikrinti ne tik tinkamą gydymą, bet ir kontrolę, pataria, kaip žmogui gyventi su liga.
Tiesa, mokslininkų studijos rodo, kad prie cukrinio diabeto kontrolės veiksmingai gali prisidėti ir vaistininkai. Beje, tokia praktika užsienio šalyse jau plinta. Mat būtent vaistinėse pacientai įsigyja vaistus, todėl vaistininkai tampa sergančiųjų cukriniu diabetu sveikatos priežiūros komandos, kurios tikslas - padėti kokybiškai kontroliuoti ligą, nariais.

Pasak farmacininkės Kristinos Staivės, didžiausia bėda, kad nemaža dalis žmonių per vėlai sužino apie tai, jog serga antro tipo diabetu. „Jis kur kas klastingesnis. Pirmo tipo diabeto simptomai pasireiškia audringai, todėl ligos pradžios tiesiog neįmanoma nepastebėti. O antro tipo ateina nebyliai. Patariu kiekvienam bent kartą per metus pasidaryti kraujo tyrimus, kurie leistų įvertinti cukraus kiekį kraujyje. Sergant šia liga nieko neskauda, tačiau kai apie ligą sužinome pavėluotai, tenka kovoti su jos komplikacijomis: jau būna pažeista rega, inkstai, kraujagyslės, padidėjęs cholesterolis“, - sako K.Staivė. Farmacininkė ragina nebijoti pasitarti su vaistininkais įvairiausiais sveikatos klausimais.

 
Įdomus faktas
Prieš dvejus metus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto Klinikinės farmacijos katedros absolventė gynė magistro darbą „Diabetu sergančiųjų pacientų problemų nustatymas vaistinėje ir jų kontrolės galimybės“.

Darbo tikslas - atlikti cukrinio diabeto pacientų vykdomos ligos kontrolės vertinimą ir numatyti vaistininko galimybes dalyvauti gerinant tokių pacientų gyvenimo kokybę. 
Tyrime dalyvavo 85 cukriniu diabetu sergantys pacientai, iš jų 48 moterys ir 37 vyrai. Tyrimu nustatyta, kad kontroliuojant ligą pacientai susiduria su papildomo fizinio aktyvumo, tinkamo mitybos režimo palaikymo, gliukozės koncentracijos matavimo ir racionalaus vaistų vartojimo problemomis. Spręsti jas galėtų padėti vaistininkai, nes tyrimu nustatyta, kad 89,4 proc. pacientų vaistininko patarimais pasikliauja.
Išvados: Kilusios nekoreguojamos problemos daro neigiamą įtaką efektyviai ligos kontrolei. Siekiant efektyvesnio cukrinio diabeto kontroliavimo, vaistininkai turėtų būti įtraukti į sveikatos priežiūros darbuotojų komandą.

 
Sergantiems pirmo ir antro tipo diabetu farmacininkė Kristina Staivė rekomenduoja prisiminti kelis svarbius dalykus:
 
Kasdieniai cukraus tyrimai
Sužinojus, kad sergate cukriniu diabetu, kasdien pasimatuoti cukrų: ryte, prieš maistą ir praėjus kelioms valandoms po valgymo. Jei pastebite, kad paryčiais nubundate suprakaitavę, cukraus kiekio rodiklius svarbu pasimatuoti ir naktį. Tokiais atvejais labai svarbu išsiaiškinti, ar nebūna staigaus gliukozės kritimo.
 
Mityba 
Jeigu kraujo tyrimai rodo prediabetinę būklę (kai cukraus kiekis yra aukštesnis nei norma, tačiau per mažas, jog būtų galima diagnozuoti ligą. Tai gali būti vienas diabeto rizikos veiksnių) ar jums jau nustatytas diabetas, labai svarbi tampa mityba.
Sergant diabetu būtina skaičiuoti angliavandenius. Kita, ne mažiau svarbi taisyklė – saikas. Sergant diabetu daugumai norisi daugiau valdyti, todėl saikas ir porcijų dydžiai tampa kasdiene užduotimi siekiant tinkamos ligos kontrolės.
 
Fizinis krūvis

Trečias ypač svarbus patarimas – būti fiziškai aktyviems. Žinoma, sergantiems diabetu nerekomenduojamas itin intensyvus fizinis krūvis. Tačiau puikiai tinka pasivaikščiojimai gryname ore, nužingsniuojant kasdien po keletą kilometrų.
 
Odos priežiūra
Viena itin aktualių problemų sergant diabetu - niežulys. Diabetikams, kurie serga jau ne vienerius metus, oda išsausėja, vargina vadinamieji naktiniai odos niežėjimai. Tuomet žmogus net nejusdamas nusikaso, o žaizdos sergant šia liga sunkiai gyja. Todėl odos priežiūrai reikia skirti daugiau dėmesio nei įprasta bei naudoti drėkinamuosius kūno kremus.

Maisto papildai
Būtina įvertinti, kiek mitybos apribojimai atima maistinių medžiagų. Jeigu reikiamo jų kiekio nepavyksta gauti su maistu, į pagalbą verta pasitelkti maisto papildus. Diabetikams skirtų sudėtyje yra daugiau B grupės vitaminų, chromo, mažinančio potraukį saldumynams. 

Pačioje ligos pradžioje galima vartoti vaistažolių arbatas, maisto papildus su cinamonu, šilkmedžiu. Labai veiksmingos yra mėlynės, ankštinės pupelės. Tokius produktus tinka vartoti prediabetinės būklės pacientams ar kai cukrus pakyla, bet dar nelabai aukštai.
 
Identifikavimo apyrankė
Sergantiesiems diabetu patariama turėti apyrankę, ant kurios būtų užrašyta, jog sergate šia liga. Būna, kad cukrus nukrenta ir žmogus gali nualpti. Būna, kad cukrus labai sukyla, tada ištinka koma. Identifikavimo apyrankė reikalinga, kad šalimais esantys žmonės galėtų padėti, iškviesti greitąją pagalbą. Greitoji atvažiavusi iš apyrankės supras, koks yra pacientas ir kaip jam greitai suteikti reikiamą pagalbą.

 
Pirmieji diabeto ligos požymiai
jaučiamas silpnumas,
troškulys,
nuovargis,
krinta svoris,
padažnėja šlapinimasis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica