Kompensavo naujieną... po trejų metų laukimo

Ana Daukševič
2014-10-06
Sveikatos apsaugos ministerija prieš savaitę garsiai paskelbė naujieną išsėtine sklerozę sergantiems pacientams – „kompensuosime inovatyvų medikamentą!“. Iš pirmo žvilgsnio viskas gerai, sveikintina. Tačiau kiek labiau įsigilinus į problemą tampa aišku, jog jokios naujienos čia nėra. Minėto medikamento pacientai prašė trejus metus, dar vieno vaisto laukia šešerius, o atsakymas vis dar neigiamas.
Kompensavo naujieną... po trejų metų laukimo
Pasak specialistų, inovatyvūs vaistai sergantiesiems išsėtine skleroze Lietuvoje nėra greitai prieinami. Naują vaistą, skirtą recidyvuojančiai, itin aktyvios eigos išsėtinei sklerozei gydyti pradėjome kompensuoti priešpaskutiniai – už mūsų liko tik rumunai.

Pasigyrė
Džiaugiuosi, kad radome galimybių kompensuoti „Fingolimodumą“, vaistą, galintį pristabdyti sunkios ir klastingos ligos atakas, padėti ligoniams – daugiausiai jauniems žmonėms – neprarasti darbingumo. Specialistų teigimu, minėto vaistinio preparato kompensavimas žymiai palengvins išsėtine skleroze sergančiųjų pacientų gydymą“, – po medikamento įtraukimo į Kompensuojamųjų sąrašą sakė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Dar daugiau – ministerija skelbdama apie naują Kompensuojamų vaistų kainyną, įsigaliojusį praėjusios savaitės pradžioje vardino ir dar daugiau laimėjimų: „Kompensuojamųjų vaistų kainyno pakeitimuose taip pat įrašytas vaistinis preparatas vaikų alerginiam rinitui gydyti. „Mometasonum furoatum“ vaistinių preparatų grupėje įrašytas naujas generinis nosies purškalas, todėl pacientai galės įsigyti pigesnį vaistą, mažiau primokėdami. Hipertenzinėms ligoms gydyti vaistinių preparatų „Telmisartanum et Hydrochlorothyazidum“ grupėje įrašyti 2 nauji vaistai, pacientams pagerėjo pasirinkimo galimybės. Parkinsono ligai gydyti vaistinių preparatų „Levodopa + Benserazidum“ grupėje sumažintos visų 4 preparatų gamintojo deklaruotos kainos, paciento priemoka pigiausiam vaistui sumažėjo nuo 16,07 Lt iki 12,57 Lt.“


Pripažinkime, tai yra šioks toks laimėjimas, tačiau jei pažvelgsime giliau – proveržio čia tikrai nematyti. „Tai pirmas vaistas, pasiekęs antros pakopos pacientus, kuriems vadinamosios pirmos pakopos medikamentai jau nepadeda. Mes kovojome, kad būtų kompensuojami du vaistai, tačiau rezultatas yra, koks yra. Antras medikamentas, apie kurį kalbėjome – dar veiksmingesnis ir stipresnio poveikio. Deja, kol kas jis nėra kompensuojamas. Jį gauna tik dvylika pacientų. Stengsimės, kad ateityje valstybė kompensuotų ir jį. Be to, Vakarų šalyse yra labai daug ateinančių naujos kartos vaistų“, - situaciją aiškina Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungos generalinė sekretorė Aldona Droseikienė (nuotr.).
Keistas skaičiavimas
Mes turime tikrai labai ilgai laukti, kol vienas ar kitas inovatyvus vaistas tampa kompensuojamas. Kitose Europos šalyse atsiranda naujesnių, o mes dar neįtraukiame į Kompensuojamųjų sąrašą seniau išrastų. Kodėl? Viena priežasčių – kainos skaičiavimas. Pas mus visuomet skaičiuojama pradinė medikamento kaina ir iškart pasakoma, kad per brangu. Tačiau mes nuolatos kartojame, kad vaistai niekada nebus iš karto skiriami - pacientui keičiamas gydymas. Ką tai reiškia? Ankstesnio jam skirto medikamento kainą reikėtų minusuoti ir apskaičiuoti tik skirtumą. Deja, mūsų biurokratai žiūri statiškai – naujas vaistas brangus, teks palaukti. Tiesa, pasiduoti neketiname. Pacientai, kurie gauna inovatyvius medikamentus iš tikrųjų jaučiasi geriau, gali dirbti, gyventi visavertį gyvenimą, išlaikyti šeimas“, - apie kaštų vertinimą kalba A.Droseikienė.
Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytoja, Išsėtinės sklerozės kabineto vadovė Rasa Kizlaitienė taip pat teigia, jog inovatyvūs vaistai sergantiesiems išsėtine skleroze Lietuvoje nėra greitai prieinami. „Gerai, kad atėjo naujas vaistas, skirtas recidyvuojančiai, itin aktyvios eigos išsėtinei sklerozei gydyti. Tačiau šį medikamentą pradėjome kompensuoti priešpaskutiniai – už mūsų liko tik rumunai. Be to, yra ir kitų medikamentų, kurie taip pat labai efektyvūs ir turėtų būti kompensuojami. Vienas tokių – „Natalizumabas“. Jo pacientai labai pasigenda. Šio vaisto kompensacijos laukiame šešerius metus“, - teigia R.Kizlaitienė. 
 

Kas lieka „už borto“?
Didelė problema su pirmos eilės imunomoduliuojančių vaistų skyrimu vaikams. Tai reiškia, kad susirgęs anksti – iki pilnametystės, tokio gydymo gali ir negauti. Pačioje ligos pradžioje jaunieji pacientai laukia, kad Sveikatos apsaugos ministerija, Ligonių kasos leistų kompensuoti gydymą išimties tvarka. Deja, tik nedaugelis jį gauna. Gydymas kompensuojamas iš retoms būklėms skirtų lėšų, bet kompensavimo procesai labai apsunkinami. Vilkinami vaistų gavimai, todėl pacientai nėra operatyviai gydomi. Lietuvoje maždaug 15 vaikų kasmet suserga išsėtine skleroze. Ši pacientų grupė lieka nuskriausta“, - apie kompensavimo paradoksus kalba R.Kizlaitienė. Kodėl paradoksus – paklausite. Na, o kaip kitaip, jei už borto lieka būtent jauni, dar nė pilnametystės nesulaukę žmonės. Ar verta tikėtis, jog situacija pagerės?Jeigu sveikatos apsaugos politikoje kas nors pasikeis, galbūt tada vaistų kompensavimo nereikės laukti taip ilgai. Pacientą bus galima pradėti gydyti tam, kad jis ilgiau liktų darbingas. Taip atitolintume valstybės socialinių išmokų naštą. Tačiau jei politika nesikeis, sveikatos apsaugai ir toliau neliks pinigų, nes viskas bus išleista socialinei apsaugai per nedarbingumo ir neįgalumo išmokas“, - atsako R. Kizlaitienė. 
 
Tarp kitko
Lietuvoje išsėtine skleroze serga maždaug 2,5-3 tūkst. žmonių.
Išsėtinė sklerozė dažniausiai diagnozuojama nuo 20 iki 40 metų amžiaus žmonėms (70 proc. atvejų), bet nuo jos neapdrausti ir paaugliai, ir vaikai (10 proc. atvejų), ir vyresni nei 40 metų žmonės (vidutiniškai 20 proc. atvejų).


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris