Kaip suderinti vartojamus vaistus?

Aigustė Tavoraitė
2016-10-27
Prieš skubėdami įsigyti naujų vaistinių preparatų būtinai įvertinkite ir kitus vartojamus medikamentus. Specialistai įspėja, jog neatsakingai vartojami ir nesuderinti vaistai gali ne tik neatlikti funkcijos, bet ir stipriai pakenkti sveikatai.
Kaip suderinti vartojamus vaistus?
Dažna klaida yra perkant kraują skystinantį aspiriną neinformuoti, kad vartojamas receptinis tokio paties veikimo vaistas. Jei žmogus nepasisako, o vaistininkas nepaklausia, aspirinas gali ir pakenkti.

Kiekvienam – individualus receptas
Vaistininkai ir gydytojai stebi labai blogą praktiką, kuomet žmonės ateina prašyti tokių pačių vaistų, kurie padėjo kaimynei, draugei ar giminaičiui. Tačiau bet kuris vaistas žmogui gali būti paskirtas tik individualiai.
Ypač svarbu pradedant vartoti vaistą atkreipti dėmesį į jo galimą sąveiką su kitais preparatais. Pasaulinių tyrimų duomenimis, 20–30 proc. vaistų nesuderinamumų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, galintis sukelti rimtų pasekmių sveikatai.

Tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems 5–9 vaistus, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia 50 proc. Tai itin aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, mat 4,8 proc. jų į ligonines patenka būtent dėl vaistų nesuderinamumo sukeliamų šalutinių poveikių.
 
Būtina įspėti vaistininką
Todėl prieš renkantis naują vaistą būtinai reikėtų konsultuotis su vaistininku, įspėti, kad vartojate ne vieną vaistą. „Pavyzdžiui, pirkdamas vaistus skrandžio veiklai gerinti, nuo skausmo ar peršalimo, žmogus turėtų paminėti, ar vartoja kraują skystinančius, kraujospūdį reguliuojančius vaistus, ar serga opalige“, – sakė vienos „Gintarinės vaistinės“ vedėja Ligita Mikeliūnienė.
 
Anot jos, dažna klaida yra perkant kraują skystinantį aspiriną neinformuoti, kad vartojamas receptinis tokio paties veikimo vaistas. Jei žmogus nepasisako, o vaistininkas nepaklausia, aspirinas gali ir pakenkti.
Yra ir ypač pavojingų vaistų derinių, kurie netinkami visiems. Vienas jų – kontraceptinės tabletės ir antibiotikai arba antihelmintiniai preparatai. Pastarieji susilpnina kontraceptinių tablečių poveikį.
 
Vaistų suderinamumui patikrinti – speciali sistema
Neigiamų pasekmių sveikatai galima išvengti vartojant tinkamai parinktus medikamentus, kurių veikliosios medžiagos nekenkia viena kitai. Būtent tuo remiasi ir prieš kelias savaites Lietuvoje įdiegta nauja, viena pažangiausių Europoje vaistų suderinamumo sistema. Ji leis stebėti pacientų perkamų ir vartojamų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip užkirs kelią galimiems sveikatos pavojams. Sistema įdiegta visuose „Gintarinės vaistinės“ tinklo skyriuose. 

 
Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacija apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų, kurios sudarytos remiantis Karolinska instituto klinikinės farmakologijos departamento Švedijoje, Stokholmo apskrities tarybos ir Suomijos universitetų duomenis. Įdiegta sistema leidžia matyti paciento vartojamų vaistų rizikos profilį. Informacija apie vaistus ir jų suderinamumą sistemos duomenų bazėje atnaujinama 4 kartus per metus, remiantis naujausiais tyrimais, kurių skaičius kasmet siekia 1000–1500.

 
Verta žinoti

Daugumos vaistų nuo alergijos poveikį silpnina maistas.
Vartojant preparatus su jonažole negalima degintis saulėje.

Lieknėjimui skirtų arbatų negalima vartoti ilgiau nei dešimt dienų ir derinti su laisvinamaisiais vaistais.
Dažnai vartojamos anglies tabletės irgi mažina vaistų veiklumą.

Vaistus svarbu užgerti paprastu arba mineralizuotu, tačiau negazuotu vandeniu. Griežtai nerekomenduojama vaistų užsigerti itin rūgščiomis sultimis, ypač greipfrutų. Citramono nuo galvos skausmo užsigėrimas kava ar arbata gali sukleti kraujospūdžio padidėjimą ir pabloginti kepenų būklę.
Salotų, špinatų, brokolių, kopūstų reikėtų mažiau valgyti esant tirštam kraujui ar po operacijų, vartojant kraują skystinančius vaistus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris