JAV: kylančios vaistų kainos verčia keisti gydymą

Inga Markeliūtė
2016-02-22
Kylančios vaistų kainos Jungtinėse Amerikos Valstijose kai kurias klinikas verčia imtis ryžtingų sprendimų. Vienos jų atsisako kai kurių medikamentų ir juos keičia kitais. Savo ruožtu farmacininkai teigia, kad net ir generinių vaistų kainos kyla dėl to, jog įvedami vis nauji ir kur kas griežtesni reikalavimai, pavyzdžiui, pakuotėms. Maža to, priduria, kad vaistų kainas būtų įmanoma mažinti, jei klinikos jų pirktų didesnius kiekius.
JAV: kylančios vaistų kainos verčia keisti gydymą
Generiniams vaistam ir toliau brangstant JAV ligoninės priverstos net keisti pacientų gydymo taktiką. Štai bendra dvidešimties vienoje klinikoje dažniausiai skiriamų vaistų kaina per pastaruosius 18 mėnesių išaugo apie 11 procentų, arba 2 mln. JAV dolerių. Atskirų vaistų kainos šoktelėjo net iki penkiasdešimties kartų.

Atsisako vaistų
Į kylančias vaistų kainas sureagavo ir JAV politikai, kurie prieš savaitę subūrė specialiąją Senato komisiją, tiriančią generinių vaistų kainų šuolius. Tiesa, kol kas jokių konkrečių sprendimų nepriimta. Pasak specialistų, komisijos išvados bus pateiktos po mėnesio.

Kai Beisteito (Baystate) klinikos vadovybė pastebėjo vaisto nitroprusido kainų šuolį, sveikatos priežiūros sistema ėmėsi ryžtingų atsakomųjų priemonių.
„Mes puikiai žinome vaistų kainas. Viena mūsų, kaip klinikos, pamatinių savybių –  efektyvus medikamentų inventoriaus valdymas. Per 2015-uosius mes praktiškai išėmėme nitroprusidą iš apyvartos“, - teigia Gary Kerr, klinikos farmacijos vadovas.

Įstaigos farmacijos, terapijos ir chirurgijos departamentų specialistai palygino gydymo nitroprusidu kainą su konkurentais ir ilgainiui atsisakė vaisto, mat kaina, lyginant su alternatyviais vaistais, buvo iki 60 kartų didesnė.
G.Kerr teigimu, toks žingsnis sulaukė palaikymo, nors ir reikėjo keisti pacientų priežiūros tvarką. „Nepaisant niuansų dėl vaisto indikacijų, gydytojai mus palaiko. Jie supranta, kad vaistų formuluotės – svarbus valdymo įrankis“, - sako G.Kerr.

Klinikose turi būti farmacininkai
Joel Melroy, Pietų Karolinos medicinos universiteto farmacijos skyriaus vadovas, taip pat pabrėžia farmacininkų vaidmenį valdant vaistų kainas. „Mūsų, kaip farmacininkų, darbas – užtikrinti, kad pacientai gautų geriausią paslaugą, kartu užtikrinant palankią kainą pacientui, ligoninei ar sveikatos sistemai“, - teigia jis.

 
Farmacininko teigimu, nėra daug būdų sutaupyti, kuomet pabrangsta visa vaistų grupė, tačiau daroma viskas, kas įmanoma. Kartais, mažesnio vaistų kiekio užsakymas gamybai padeda išvengti staigių pokyčių. Bryano medicinos centro direktorius Nebraskoje Jerome Wohleb taip pat teigia, kad seniau visada turėdavo paruošto naudojimui izoproterenolio, tačiau dabar gamina vaistą tik gydytojams paprašius. Tačiau ekonomine prasme toks sprendimas taip pat nėra pats geriausias.

Kainų šuoliai
Pasak J.Wohleb, tai nėra vien kelių vaistų problema. Bendra dvidešimties klinikoje dažniausiai skiriamų vaistų kaina per pastaruosius 18 mėnesių išaugo apie 11 procentų, arba 2 mln. JAV dolerių. Atskirų vaistų kainos šoktelėjo net iki penkiasdešimties kartų.
 
Tačiau Jason Mills, farmacijos tiekimo vadovas Pietų Karolinos medicinos universitete, teigia, kad toks problemos sprendimas turi trūkumų. „Gydymo praktikos pakeitimas nėra lengva procedūra. Generinių vaistų vartojimo praktika yra nusistovėjusi ir keisti ją dėl ne klinikinių priežasčių yra tikrai sunku, kai turi dešimtmečius įrodymų, kad veiklioji medžiaga yra efektyvi“, - teigia jis.
 
Anksčiau, į sveikatos apsaugos sistemos savaitinius pranešimus apie vaistų kainų pokyčius, pasak specialistų, mažai kas atkreipdavo dėmesį. „Dabar mes tam skiriame daug laiko. Būtina turėti kvalifikuotus specialistus, kurie analizuotų šiuos duomenis kas savaitę, o gal net kasdien“, - teigia J.Mills.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris