JAV: kontraceptinėms piliulėms nebereiks recepto

Evelina Machova
2015-08-03
Kalifornija ir Oregonas taps pirmosiomis valstijomis JAV, kuriose moterys galės kontraceptinių tablečių nusipirkti be gydytojo recepto. Pasak Kalifornijos ginekologų asociacijos, atlikti tyrimai rodo, kad recepto pratęsimas dėl hormoninių kontraceptinių tablečių, kasmet kainuoja kelis milijonus JAV dolerių. Tiek medikai, tiek ir politikai sutinka, kad tokia praktika yra tiesiog lėšų švaistymas. 
JAV: kontraceptinėms piliulėms nebereiks recepto
Kalifornijoje hormoninės kontraceptinės piliules be recepto galės įsigyti visos moterys, o Oregone - tik sulaukusios pilnametystės.

Taupys lėšas
Oregono gubernatorė Kate Brown užregistravo įstatymo pataisą, kuria būtų leidžiama moterims kontraceptines tabletes pirkti be gydytojo recepto. Pasak gubernatorės, toks sprendimas leistų taupyti lėšas ir ženkliai sumažintų eiles prie gydytojų kabinetų. Savo ruožtu oponentai teigia, kad tokia pataisa atneš daugiau žalos nei naudos. Mat pasitarusios su vaistininku moterys ims vartoti joms visai netinkančias kontraceptines piliules, dėlto vėliau teks skirti lėšų tokių eksperimentų šalutiniam poveikiui gydyti. Gubernatorė K.Brown tikina, jog tokios kalbos - visai nepagrįstos. „Visų pirma nereikia manyti, kad moterys nieko neišmano. Antra, norinčioms pradėti vartoti kontraceptines piliules vis tiek teks apsilankyti pas ginekologą, kuris ir parinks tinkamiausias. Palengvinimas bus tik tas, kad po mėnesio moteriai nereikės vėl eiti pas gydytoją, kad jis pratęstų prieš mėnesį išrašytą receptą. Juk kiekvienas vizitas pas gydytoją, net ir šiuo atveju tiesiog penkių minučių apsilankymas, fiksuojamas kaip konsultacija, už kurią mokama iš valstybės biudžeto arba pacientėms tenka sumokėti pačioms. Priminsiu, kad pusvalandžio konsultacija gydymo įstaigoje vidutiniškai kainuoja 40 dolerių (apie 36 eurai). Manau, kad atsisakius apsilankymų pas gydytoją tiesiog dėl recepto pratęsimo sutaupytas lėšas būtų galima skirti sprendžiant kitas sveikatos priežiūras problemas, kurių tikrai netrūksta“, - poziciją argumentuoja K.Brown, primindama, kad kalbant apie lygias teises, vyrai kontraceptinių priemonių - prezervatyvų - gali įsigyti kur kas paprasčiau.  
 
Mažins eiles
Amerikos koledžo akušerių ir ginekologų asociacijos prezidentė Kathy Kneer, teigia jog tokia iniciatyva - sveikintina. Juolab kad hormoninės kontraceptinės piliulės yra gerai ištirtos ir saugios. „Manau, kad ši pataisa taip pat prisidės ir prie abortų mažėjimo skaičiaus. Baimės, kad moterys ims vartoti joms netinkančias kontraceptines piliules, nepagrįstos. Nė viena nenorime pakenkti sau. Tačiau registracija pas gydytoją tik receptui pratęsti, mano nuomone, - nepatogi praktika, dėl kurios gydymo įstaigose susidaro eilės“, - sako K.Kneer. 
Kalifornijoje hormoninės kontraceptinės piliules be recepto galės įsigyti visos moterys, o Oregone - tik sulaukusios pilnametystės. Tiesa, vaistininkams įsigaliojus šiai tvarkai teks išklausyti seminarus apie kontraceptines priemones, žinias kas kelerius metus reikės atnaujinti. Kalifornijos vaistinių asociacijos pirmininkas Ken Thai teigia, jog tai nesukels sunkumų. „Eilės prie gydytojų kabinetų didžiulės. O mes, vaistininkai, galime tapti jų pagalbininkais. Tarkim, jau dabar daugelyje vaistinių žmonės gali pasiskiepyti. Prieš priimant šį sprendimą daugelis priešinosi, kaip ir dėl sprendimo, kad vaistininkai matuotų kraujo spaudimą ar cholesterolį, visus duomenis surašydami į paciento atsineštą knygelę. Mano nuomone, šie sprendimai buvo naudingi“, - įsitikinęs K.Thai. 
 
Tarp kitko
Pernai Baltieji rūmai sutiko su teismo sprendimu, kad skubios pagalbos kontraceptikus būtų galima įsigyti be receptų ir neribojant amžiaus. Taip buvo užbaigtas daugiau nei dešimtmetį trukęs teisinis ginčas. JAV federalinis teismas panaikino nuostatą, kad jaunesnėms nei 17 metų merginoms skubi kontracepcija būtų parduodama tik pateikus receptą. Anot teismo, ši nuostata „politiškai motyvuota“ ir „moksliškai nepagrįsta“.
 
Komentaras
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė:

- Mes galėtume leisti kontraceptines tabletes įsigyti be recepto. Nors manančių kitaip, kalbant apie kitų specialybių gydytojus, tikrai bus daug, kadangi Lietuvoje kol kas vakcinos ir hormonai yra traktuojami kaip visiškas blogis.
Manau, kad kontraceptines tabletes be recepto tikrai būtų saugu įsigyti. Tik reikėtų smarkiau padirbėti su mūsų kolegomis ir paaiškinti, kokios yra tikrosios ir tariamosios grėsmės. 
Jungtinėse Amerikos Valstijose, patikėkite, tikrai niekas nedaroma, kol tvirtai neįrodoma mokslu.
Tai manęs nė kiek nestebina, ypač kalbant apie skubiąją kontracepciją. Jos esmė - kad piliulė būtų suvartojamos kuo skubiau, o ne kol užsiregistruosi pas šeimos gydytoją, o šeimos gydytojas nusiųs pas ginekologą po mėnesio ar dviejų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris