JAV įveda kvotas opioidiniams vaistams

Saulė Norvilaitė
2016-10-14
JAV kitąmet sumažins opioidinių medikamentų produkciją ketvirtadaliu dėl šalyje kilusios perdozavimų šiais narkotiniais preparatais krizės.
JAV įveda kvotas opioidiniams vaistams
Farmacijos kompanija „Purdue“ galiausiai buvo pripažinta kalta dėl visuomenės klaidinimo, kad analgetikas „OxyContin“, turintis oksikodono, nekelia priklausomybės, ir sumokėjo 634,5 mln. JAV dolerių baudą.

Apribojimai priklausomybę keliantiems vaistams
JAV kovos su narkotikais administracija (DEA) nacionaline epidemija įvardintą opioidų vartojimą bandys užkardyti sumažindama populiarių receptinių analgetikų produkciją. DEA paruošė įsakymą dėl kitų metų produkcijos kvotų I ir II narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašo vaistams, įskaitant tokius priklausomybę keliančius narkotikus kaip oksikodonas, hidromorfonas, kodeinas ir fentanilis.
 
Kontroliuojamų medžiagų aktas šiai agentūrai suteikia teisę nustatyti vaistų gamybos limitus. DEA paskelbė mažinanti bene visų opiatų ir opiodinių medikamentų, įtrauktų į II sąrašą, kiekį mažiausiai 25 proc. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, hidrokodonas, paprastai žinomas kaip „Vikodinas“, bus sumažinti trečdaliu.
Dėl krintančių pardavimų ir mažėjančio šių vaistų poreikio, naujai nustatyti vaistų kiekiai patenkins realius medicininius, mokslinius, tyrimų, pramoninius ir eksporto poreikius. To pakaks palaikyti šių medikamentų atsargas.

 
Šiuo metu amerikiečiai grumiasi su įsismarkavusia opioidų epidemija, kuri kasmet pasiglemžia dešimtis tūkstančių gyvybių. Mirtini opioidų perdozavimai prieš devjus metus pasiekė rekordines aukštumas – receptiniai analgetikai pasiglemžė beveik devyniolikos tūkst. žmonių gyvybes, o heroinas nužudė beveik vienuolika tūkst.
 
Farmacijos kompanijų lobizmo pasekmės
Pasak Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto, prieš trejus metus gydytojai išrašė maždaug 207 mln. receptų narkotiniams analgetikams, o 1991-aisiais tokių receptų buvo 76 mln. Tokia situacija susiklostė dėl farmacininkų industrijos lobizmo ir viešųjų ryšių kampanijų, skatinančių narkotikų vartojimą.
 
Farmacijos kompanija „Purdue“ galiausiai buvo pripažinta kalta dėl visuomenės klaidinimo, kad analgetikas „OxyContin“, turintis oksikodono, nekelia priklausomybės, ir sumokėjo 634,5 mln. JAV dolerių baudą. DEA leido farmacijos kompanijoms rinką užtvindyti tabletėmis. Dar 1993-aisiais agentūra apribojo oksikodono gamybą iki pusketvirto kilogramo. Tačiau 2007-aisiais šis skaičius išaugo iki septyniasdešimties. Produkcija rekordinius kiekius pasiekė prieš trejus metus, kai farmacijos kompanijos pagamino daugiau nei pusantro šimto kilogramų oksikodono. Kitais metais dėl įsigaliosiančių kvotų šių vaistų sumažės iki 108 kilogramų.
 
Šiais metais ligų kontrolės ir prevencijos centrai išleido naujas gaires receptiniams vaistams tikėdamiesi sumažinti piktnaudžiavimą. Naujosios taisyklės ragina gydytojus pasitelkti ne opioidinį gydymą ir pacientams skirti mažiausias įmanomas opioidų dozes, kad būtų išvengta priklausomybių rizikos. Kongresas taip pat paskatino gydytojus išrašyti mažiau opioidų įsismarkavus perdozavimų krizei. Grupė senatorių pareikalavo DEA nurodyti farmacinėms kompanijoms prisidėti prie analgetikų tiekimo mažinimo.
 

„Mes raginame DEA nustatyti kaip įmanoma didžiausią leidžiamą kvotą, kad būtų kovojama su epidemija. Keturiolika milijardų opioidų tablečių kasmet išdalinama JAV – tai yra kiekvienam suaugusiam amerikiečiui po vaistų buteliuką. Farmacijos industrija yra kalta dėl dešimtmečius trukusio klaidinimo apie jų produktus. Medikų bendruomenė turėtų prisiimti atsakomybę už pernelyg dažną šių pavojingų ir priklausomybę keliančių vaistų skyrimą“, – rašoma senatoriaus Dick Durbin ir jo kolegų laiške.
 
Tabletės dalinamos it saldainiai

Kaip bebūtų, siekis kovoti su priklausomybe ir piktnaudžiavimu mažinant vaistų tiekimą gali turėti nemalonių pasekmių. Mirčių nuo heorino išaugimas per pastarąjį dešimtmetį buvo plačiai siejamas su agresyviomis Vyriausybės pastangomis apriboti receptinius vaistus.

 
„Kai sukčiai apsivelka baltus chalatus ir dalina tabletes it saldainius, kaip galime tikėtis, kad atsakinga institucija nieko dėl to nedarys?“, – sakė buvęs kovos su narkotikais pareigūnas prezidento Barako Obamos administracijoje Kevin Sabet.
 
Tačiau yra ir manančių, kad sumažinus legalių opioidinių medikamentų tiekimą, jų vartotojai ims pirkti narkotikus gatvėse. Kovos su narkotikais politikos reformos gynėjai JAV Vyriausybės reikalauja skirti papildomų išteklių priklausomybių ligoms gydyti ir alternatyviems skausmo malšinimo medikamentams gaminti. Pareigūnai galėtų tai padaryti padidindami tokių vaistų kaip metadonas ir buprenorfinas prieinamumą arba sumažindami griežtus apribojimus tradicinei medicinai.
 
Nors pripažįstama, kad B.Obamos administracija gerindama sveikatos sistemą nuveikė nemažai, kritikai sako, jog privalėjo būti padaryta kur kas daugiau.

 
Tarp kitko
DEA atsisakė marihuaną pašalinti iš narkotikų sąrašo, nors daugybė tyrimų parodė, kad didesnis medicininių kanapių prieinamumas padėjo sumažinti opioidų perdozavimo atvejų ir priklausomybę nuo narkotinių analgetikų. Agentūra taip pat stengiasi uždrausti kratomą vaistažolinį papildą, kuris galėtų padėti sukurti saugesnius, mažiau priklausomybę keliančius vaistus nuo skausmo. DEA supranta, kad jos sprendimas yra itin kontraversiškas ir jį palaiko tik mažuma ekspertų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris