JAV išaugo receptinių vaistų vartojimas

Paulius Zanevičius
2014-05-22
Vaistai įgyja vis didesnę reikšmę amerikiečių gyvenime. Vyriausybės metinės ataskaitos apie visuomenės sveikatą duomenimis, beveik pusė JAV gyventojų vartoja bent vienos rūšies gydytojų skirtus medikamentus. Suaugusieji daugiausiai suvartoja vaistų nuo aukšto cholesterolio kiekio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Nors dauguma šių priemonių gelbėja žmonių gyvybes, piktnaudžiavimas jomis ima kelti vis didesnę grėsmę visuomenės sveikatai.
JAV išaugo receptinių vaistų vartojimas

 Bauginanti statistika
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras padidėjusią medikamentų įtaką amerikiečių gyvenimui vertina nevienareikšmiai. Viena vertus, daugiau žmonių turi galimybę veiksmingai gydytis nuo lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, padidėjęs kraujo spaudimas, per didelis cholesterolio kiekis ar depresija. Kita vertus, tenka kovoti su šalutiniais preparatų poveikiais, perdozavimu bei antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimu.
Nacionalinio sveikatos statistikos centro analitinių studijų filialo vadovės Julijos Holms nuomone, ši problema būdinga visoms medicinos technologijų formoms. „Jos teikia didžiulę naudą žmonėms, kurie serga ar turi neįgalumą, tačiau neužkerta kelio netinkamo preparatų vartojimo galimybei“, - svarstė J.Holms.

Ataskaitoje buvo užfiksuotas gerokai išaugęs receptinių vaistų įsigijimo lygis. 2007-2010 m. apie 48 proc. žmonių teigė pirkę gydytojų jiems paskirtus medikamentus. Tai beveik 10 proc. aukštesnis rodiklis, jei lyginsime su 1988 - 1994 metais, kuomet vartojimas tesiekė apie 39 proc.
Medikamentų naudojimas didėja su amžiumi. Vienas iš keturių vaikų per pastarąjį mėnesį gėrė bent vieną receptinių vaistų rūšį. Tuo tarpu tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus amerikiečių medikamentus pirko devyni ir dešimties žmonių. Amerikos farmacijos kolegijų asociacijos viceprezidentas Williamas Langas mano, jog tai nėra pribloškiama žinia. „Vis daugiau žmonių serga lėtinėmis ligomis. Pagrindinis ginklas, kovojant su jomis, yra vaistai“, - tvirtino W.Langas.
 
Vaistų mišrainė
Dešimtadalis amerikiečių pripažino per pastarąjį mėnesį gydęsi penkiais ar daugiau skirtingų preparatų. JAV vaistininkų asociacijos vyresniajai viceprezidentei Annei Burns tai kelia susirūpinimą dėl nenumatytos medikamentų tarpusavio sąveikos. „Mes žinome, kad didėjant paciento vartojamų vaistų kiekiui, išauga ir nepageidaujamo jų poveikio tikimybė“, - nuogąstavo A.Burns.
Skirtingas medikamentų rūšis daugiausiai geria vidutinio amžiaus žmonės bei senjorai. 41,7 proc. žmonių, kurių amžius tarp 45 ir 64 metų, bei 47,5 proc. tų, kuriems 65 metai ir daugiau, per pastarąjį mėnesį vartojo penkis ar daugiau skirtingų receptinių vaistų.
 

Progreso ženklai?
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro pranešime pažymėta: „kovoje su antibiotikams atspariais mikroorganizmais būta pažangos“. Retėja netinkamų šios vaistų grupės skyrimo atvejų. Antibiotikų skyrimas dėl peršalimo simptomų per pastaruosius penkiolika metų JAV sumažėjo net 39 proc.
Ataskaitos duomenimis, antidepresantų vartojimas tarp suaugusiųjų padidėjo keturis kartus. Pasak J.Holms, tai nėra bloga žinia. Jos tvirtinimu, šių preparatų žmonės vartoja daugiau todėl, kad ieškantieji pagalbos dėl psichinės sveikatos problemų nebepatiria tokios stigmatizacijos, su kokia susidurdavo seniau. Be to, buvo imti platinti efektyvesni antidepresantai, kurie gelbsti ir nuo panikos bei nerimo sutrikimų. „Jei vaistai suteikia žmonėms galimybę sėkmingiau atlikti socialinius vaidmenis, tai yra geras dalykas“, - apibendrindama pridūrė J.Holms.
 
Pavojus paaugliams
Atliktas tyrimas atskleidė grėsmingą mirčių nuo vaistų perdozavimo statistiką: jų padaugėjo tris kartus. Tarp 15 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų skausmą malšinančių medikamentų perdozavimo sukeltų mirčių per dešimtmetį išaugo nuo 1,9 iki 6,6 atvejų, tenkančių 100 tūkst. žmonių populiacijai.
Vaistais JAV gydosi kas penktas paauglys. Pasak vaistininkės Saros Scarpace, daugelis jų piktnaudžiauja antidepresantais bei priemonėmis nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Be to, paaugliai rizikuoja medikamentus gerdami kartu su netinkamais produktais, pavyzdžiui, alkoholiu. „Net 85 proc. Apsinuodijimų kontrolės centro užfiksuotų mirčių ištinka dėl tos pačios priežasties – reakcijos su receptiniais vaistais“, - tikino S.Scarpace.
 
Tarp kitko:
Nors medikamentų JAV gyventojai vartoja vis daugiau, metinių išlaidų jiems augimas tapo lėtesnis. Naujausiais duomenimis, išlaidų augimas per dešimtmetį sumažėjo nuo 14,7 iki 2,9 proc. Įtakos šiam pokyčiui galėjo turėti tai, kad daugelis populiarių vaistų prarado patentus ir užleido vietą bendresnio pobūdžio medikamentams. Antra vertus, jau kuriami įvairūs tiksliniai preparatai, skirti gydyti tokias ligas kaip vėžys bei reumatoidinis artritas. Naujos priemonės bus brangios, todėl manoma, kad jos ateityje gali vėl pakelti bendras receptinių vaistų išlaidas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris