JAV išaugo receptinių vaistų vartojimas

Paulius Zanevičius
2014-05-22
Vaistai įgyja vis didesnę reikšmę amerikiečių gyvenime. Vyriausybės metinės ataskaitos apie visuomenės sveikatą duomenimis, beveik pusė JAV gyventojų vartoja bent vienos rūšies gydytojų skirtus medikamentus. Suaugusieji daugiausiai suvartoja vaistų nuo aukšto cholesterolio kiekio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Nors dauguma šių priemonių gelbėja žmonių gyvybes, piktnaudžiavimas jomis ima kelti vis didesnę grėsmę visuomenės sveikatai.
JAV išaugo receptinių vaistų vartojimas

 Bauginanti statistika
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras padidėjusią medikamentų įtaką amerikiečių gyvenimui vertina nevienareikšmiai. Viena vertus, daugiau žmonių turi galimybę veiksmingai gydytis nuo lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, padidėjęs kraujo spaudimas, per didelis cholesterolio kiekis ar depresija. Kita vertus, tenka kovoti su šalutiniais preparatų poveikiais, perdozavimu bei antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimu.
Nacionalinio sveikatos statistikos centro analitinių studijų filialo vadovės Julijos Holms nuomone, ši problema būdinga visoms medicinos technologijų formoms. „Jos teikia didžiulę naudą žmonėms, kurie serga ar turi neįgalumą, tačiau neužkerta kelio netinkamo preparatų vartojimo galimybei“, - svarstė J.Holms.

Ataskaitoje buvo užfiksuotas gerokai išaugęs receptinių vaistų įsigijimo lygis. 2007-2010 m. apie 48 proc. žmonių teigė pirkę gydytojų jiems paskirtus medikamentus. Tai beveik 10 proc. aukštesnis rodiklis, jei lyginsime su 1988 - 1994 metais, kuomet vartojimas tesiekė apie 39 proc.
Medikamentų naudojimas didėja su amžiumi. Vienas iš keturių vaikų per pastarąjį mėnesį gėrė bent vieną receptinių vaistų rūšį. Tuo tarpu tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus amerikiečių medikamentus pirko devyni ir dešimties žmonių. Amerikos farmacijos kolegijų asociacijos viceprezidentas Williamas Langas mano, jog tai nėra pribloškiama žinia. „Vis daugiau žmonių serga lėtinėmis ligomis. Pagrindinis ginklas, kovojant su jomis, yra vaistai“, - tvirtino W.Langas.
 
Vaistų mišrainė
Dešimtadalis amerikiečių pripažino per pastarąjį mėnesį gydęsi penkiais ar daugiau skirtingų preparatų. JAV vaistininkų asociacijos vyresniajai viceprezidentei Annei Burns tai kelia susirūpinimą dėl nenumatytos medikamentų tarpusavio sąveikos. „Mes žinome, kad didėjant paciento vartojamų vaistų kiekiui, išauga ir nepageidaujamo jų poveikio tikimybė“, - nuogąstavo A.Burns.
Skirtingas medikamentų rūšis daugiausiai geria vidutinio amžiaus žmonės bei senjorai. 41,7 proc. žmonių, kurių amžius tarp 45 ir 64 metų, bei 47,5 proc. tų, kuriems 65 metai ir daugiau, per pastarąjį mėnesį vartojo penkis ar daugiau skirtingų receptinių vaistų.
 

Progreso ženklai?
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro pranešime pažymėta: „kovoje su antibiotikams atspariais mikroorganizmais būta pažangos“. Retėja netinkamų šios vaistų grupės skyrimo atvejų. Antibiotikų skyrimas dėl peršalimo simptomų per pastaruosius penkiolika metų JAV sumažėjo net 39 proc.
Ataskaitos duomenimis, antidepresantų vartojimas tarp suaugusiųjų padidėjo keturis kartus. Pasak J.Holms, tai nėra bloga žinia. Jos tvirtinimu, šių preparatų žmonės vartoja daugiau todėl, kad ieškantieji pagalbos dėl psichinės sveikatos problemų nebepatiria tokios stigmatizacijos, su kokia susidurdavo seniau. Be to, buvo imti platinti efektyvesni antidepresantai, kurie gelbsti ir nuo panikos bei nerimo sutrikimų. „Jei vaistai suteikia žmonėms galimybę sėkmingiau atlikti socialinius vaidmenis, tai yra geras dalykas“, - apibendrindama pridūrė J.Holms.
 
Pavojus paaugliams
Atliktas tyrimas atskleidė grėsmingą mirčių nuo vaistų perdozavimo statistiką: jų padaugėjo tris kartus. Tarp 15 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų skausmą malšinančių medikamentų perdozavimo sukeltų mirčių per dešimtmetį išaugo nuo 1,9 iki 6,6 atvejų, tenkančių 100 tūkst. žmonių populiacijai.
Vaistais JAV gydosi kas penktas paauglys. Pasak vaistininkės Saros Scarpace, daugelis jų piktnaudžiauja antidepresantais bei priemonėmis nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Be to, paaugliai rizikuoja medikamentus gerdami kartu su netinkamais produktais, pavyzdžiui, alkoholiu. „Net 85 proc. Apsinuodijimų kontrolės centro užfiksuotų mirčių ištinka dėl tos pačios priežasties – reakcijos su receptiniais vaistais“, - tikino S.Scarpace.
 
Tarp kitko:
Nors medikamentų JAV gyventojai vartoja vis daugiau, metinių išlaidų jiems augimas tapo lėtesnis. Naujausiais duomenimis, išlaidų augimas per dešimtmetį sumažėjo nuo 14,7 iki 2,9 proc. Įtakos šiam pokyčiui galėjo turėti tai, kad daugelis populiarių vaistų prarado patentus ir užleido vietą bendresnio pobūdžio medikamentams. Antra vertus, jau kuriami įvairūs tiksliniai preparatai, skirti gydyti tokias ligas kaip vėžys bei reumatoidinis artritas. Naujos priemonės bus brangios, todėl manoma, kad jos ateityje gali vėl pakelti bendras receptinių vaistų išlaidas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica