IFPA direktorė: didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus

www.lsveikata.lt
2018-07-13
Liepos 12 d. įsigaliojo LR Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas 2018 m. III ketvirčio kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas, kuriame yra apribotas daugiau kaip pusšimčio vaistinių preparatų, neturinčių generinių analogų, skyrimas naujiems pacientams. Tokia naujoji kainyno redakcija kelia didelį pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei inovatyvių vaistų gamintojų susirūpinimą, nes daliai pacientų reikalingas gydymas taps sunkiai prieinamas.
IFPA direktorė: didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus
Anot IFPA direktorės Agnės Gaižauskienės, rengiant naująjį kainyną trūko aiškumo ir nuoseklumo. Jis buvo priimtas labai skubotai, todėl tikėtina, kad nebus išvengta skaudžių pasekmių.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva nuo praėjusių metų kompensuojamųjų vaistų kainynas yra atnaujinamas kas ketvirtį. Kainyno projektą pateikia Valstybinė ligonių kasa, kuri į sąrašą įtraukia tik tuos vaistus, kurie atitinka LR Vyriausybės nustatytus naujus kainos reikalavimus. 
Patvirtindama naują vaistų kainodarą ministerija siekė sumažinti valstybės išlaidas kompensuojamiems vaistams ir pacientų mokamas priemokas.

 
„Sutinkame, kad siekiant užtikrinti kuo geresnį pažangaus gydymo prieinamumą, būtina optimizuoti vaistų kainas, tačiau dėl to neturėtų nukentėti pacientų teisė gauti jiems reikalingą gydymą. Vis dėlto matome, kad naujoji tvarka to negarantuoja – didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus“, - sakė Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.
 
Vadovaujantis naujuoju kompensuojamų vaistų kainynu, daliai pacientų sumažės mokamos priemokos už vaistus, o daliai pacientų teks keisti jiems įprastus vaistus. Taip pat, tam tikrus vaistus bus galima skirti tik tęstiniam gydymui – vadinasi, nauji pacientai nebegalės gauti tokio paties vaisto.
Sumažėjusį vaistų pasirinkimą labiausiai pajus pacientai, sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis.
 
Anot IFPA direktorės, rengiant naująjį kainyną trūko aiškumo ir nuoseklumo. Jis buvo priimtas labai skubotai, todėl tikėtina, kad nebus išvengta skaudžių pasekmių.
„Rengiant III ketvirčio vaistų kainyną pasigedome sklandaus bendradarbiavimo, susidūrėme su itin trumpais terminais pateikti paraiškas ar patikslinti nuolaidas. Vaistų gamintojams buvo nustatyti griežti kainų reikalavimai, orientuoti į mažiausias vaistų kainas Europos Sąjungos šalyse, taip pat įvestos priemokų lubos. Naujoji vaistų skaičiavimo metodika buvo parengta skubotai, nebuvo atliktas planuojamų pokyčių vertinimas, numatyti reikalingi resursai.
 
Rengiant kainyną, neišvengėme daugkartinio informacijos taisymo ar tikslinimo, kai kuriais atvejais prireikė papildomų sprendimų, dėl to kainynas išleistas pavėluotai. Norint rasti geriausią sprendimą pacientų naudai, būtina užtikrinti geriau koordinuotą ir skaidresnį kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo procesą. Tik savalaikis visų suinteresuotų šalių dialogas užtikrins, kad Lietuvos pacientus pasieks kuo daugiau naujų inovatyvių vaistų“, – sakė A.Gaižauskienė.
Anot jos, labai svarbu, kad pacientų gydymo reguliavimas ir šio gydymo kompensavimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis būtų nuoseklus ir į jį žvelgiama atsakingai, nes dabartiniai sprendimai riboja pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų teises ir skatina tarpusavio konfliktą.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Sveika šeima


  Šiandien tartis dėl gimdymo su gydytoju - nerekomenduojama

  Būsimos gimdyvės neretai iš anksto tariasi su gydytojais akušeriais ginekologais, kad būtent jie priimtų gimdymą. Kokia viso to prasmė? Ar verta? Bijau, kad taip tik medikas bus įpareigojamas „budėti“. Margarita, 32 m. 

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica